«Вибори старост скасували через їх конфлікти з головами громад» – голова «Громад Вінниччини»
  • «Вибори старост скасували через їх конфлікти з головами громад» – голова «Громад Вінниччини»
25 Листопада
17:00

В багатьох територіальних громадах Вінниччини вже відбулися перші сесії. Деякі з сільських громад вже отримали своїх старост. «Інформаційна Вінниччина» поспілкувалася з експертом, головою Ресурсно-інформаційного центру «Громади Вінниччини» Андрієм Кавунцем і дізналась, як зараз отримують посади старости.

Для початку роз’яснимо, хто ж такі старости і яка їх функція в громаді.

Пан Андрій зазначає, що забезпечення ефективної діяльності старост є важливим інструментом забезпечення потреб мешканців населених пунктів громади.

«Ще  з початком процесу децентралізації однією з проблем було забезпечення врахування потреб і їх задоволення для мешканців населених пунктів. Також важливим питанням було зменшення загрози розвитку виключно адміністративного центру на фоні занепаду всіх інших населених пунктів. На початку реформи, коли в 2014 році опублікували концепцію, було вирішено, що для врегулювання даної проблеми оберуть старост», - розповідає експерт.

За словами Андрія Кавунця, староста – це представник інтересів мешканців даного населеного пункту на рівні керівництва громаді.

«Звертаю увагу – староста представник інтересів мешканців населеного пункту, а не представник керівництва громади» - зазначає експерт.

 Після довгих обговорень все ж було вирішено, що рада громади самостійно визначатиме кількість та межі старостинських округів, а також приймає положення про старосту. 

«Коли в мене запитують, скільки старост буде в нашому селі, кажу, що може не бути жодного, якщо рада не утворить старостинські округи. Може бути один, якщо утворить в межах даного села. Або ж 0,25 старости і так далі, якщо старостинський округ буде утворено, але до його складу увійде відповідно 2, 3, 4 і так далі населених пункти», - коментує ситуацію Андрій Кавунець.

Закон про місцеве самоврядування визначав основні функції старост – це представлення інтересів мешканців села, участь в підготовці бюджету громади, питання благоустрою, комунального майна і так далі на території свого старостинського округу.

Чому ж тоді сьогодні мешканці не можуть обрати старосту самостійно? Пан Андрій пояснює, що коли почали впроваджувати реформу, деякі старости конфліктували з головами ОТГ.

«Досвід показав, що багато старост почали активно відстоювати інтереси своїх старостинських округів, що іноді призводило до виникнення конфліктів з головою та радою ОТГ у випадках, коли бажання і можливості виконання якихось заходів чи робіт по старостинському округу не співпадали. Причому часто старости казали, що оскільки їх вибрали мешканці – то вони і мають відстоювати їх інтереси всіма можливими способами, а голови громад не могли з цим нічого зробити, оскільки староста – виборна посада», - роз’яснює ситуацію Андрій Кавунець.

В липні 2020 року Верховна рада внесли зміни до Закону про місцеве самоврядування, якими визначила, що староста затверджується радою громади за поданням голови. Тобто, мешканці втратили можливість обирати старосту, а його призначення депутатами ради за поданням голови мало зменшити ймовірність виникнення конфліктів.

На думку Андрія Кавунця, це не дуже добре.

«Ця ситуація зменшила можливості мешканців обрати собі представника власних інтересів, навіть якщо ця людина і не влаштовує керівництво громади. Це питання стало ще більш негативним після внесення змін до Виборчого кодексу, який передбачив проведення виборів по партійних списках в громадах, де налічується більше 10 тисяч виборців. Якщо для менших громад ще можна було говорити, що села поза адміністративним центром мають своїх депутатів – мажоритарників, і саме вони представлятимуть інтереси мешканців, то в більших громадах це неможливо», - вважає експерт.

Пан Андрій розповідає, яка ж сьогодні діє система обирання старост.

«Рада громади має своїм рішенням утворити старостинські округи. Варто зауважити, скільки хоче, яких саме – стільки і визначає. Може й взагалі не утворювати, може утворити кілька, кожен з яких включатиме по кілька населених пунктів, а може й утворити в кожному населеному пункті окремий старостинський округ. Потім, Рада затверджує Положення про старосту, в якому прописує всі питання його діяльності. За поданням голови громади рада затверджує кандидатуру старости на посаду», - пояснює Андрій Кавунець.

Тут ситуація досить таки спірна, адже одразу виникають запитання чи захоче голова затверджувати того чи іншого старосту, або ж подавати іншу кандидатуру.

«Хочу звернути увагу, що всі намагання мешканців якось вплинути на цей процес залишаться лише намаганнями, адже участі мешканців в процесі визначення округів, формування положення і затвердження кандидатури старости не передбачено, це виключна компетенція ради громади. Звісно, можна говорити про місцеві референдуми і так далі, але то все не більш ніж розмови, адже досі Закону про місцеві референдуми у нас в країні немає. Звісно, голова громади може ініціювати процес громадського обговорення кандидатур старост, і, наприклад, провести його в межах кожного окремого старостинського округу. Але такий варіант – не більше ніж добра воля керівника громади і в жодному разі не є обов’язковим», - пояснює експерт.

Нагадаємо, «Наше головне завдання – рівний доступ жителів громад Вінниччини до спортивних послуг», – Андрій Кавунець.

Щоб отримувати новини вчасно, підписуйтесь на наш Телеграм-канал.

Фото надане Андрієм Кавунцем
.

 

Автор: i-vin.info
Коментарів 0

Читайте також:

22 Січня
Вінничани долучилися до ланцюга єдності на честь Дня Соборності України
22 Січня
На Вінниччині почали роботу з реорганізації районних адміністрацій
22 Січня
У Вінницькій області за останню добу кількість хворих на коронавірус зросла на 162 особи
22 Січня
Сьогодні українці єднаються разом та святкують День Соборності
22 Січня
Громади Вінниччини візьмуть участь у створенні міжнародного культурного маршруту
22 Січня
Бекеші шили з хутра та одягали взимку

Всі новини

16:30
Птн
Вінничани долучилися до ланцюга єдності на честь Дня Соборності України
15:05
Птн
На Вінниччині почали роботу з реорганізації районних адміністрацій
13:10
Птн
У Вінницькій області за останню добу кількість хворих на коронавірус зросла на 162 особи
11:40
Птн
Сьогодні українці єднаються разом та святкують День Соборності
09:55
Птн
Громади Вінниччини візьмуть участь у створенні міжнародного культурного маршруту
08:30
Птн
Бекеші шили з хутра та одягали взимку
21:10
Чтв
«Разом сильніші»: вінничанам пропонують разом відзначити День соборності України
20:47
Чтв
До основного складу національних збірних з олімпійських видів спорту увійшло понад 40 вінницьких спортсменів
18:35
Чтв
Без опалення і гарячої води: в деяких будинках Вінниці тимчасово припинені послуги (СПИСОК АДРЕС)
17:05
Чтв
Відгук за емоціями і тембром голосу: вінницькі «технарі» розробили унікальний додаток
15:40
Чтв
Національний парк на Вінниччині розширює свої угіддя
14:07
Чтв
Дитячі садочки Вінниччини тепер можуть приймати більше дітей
12:46
Чтв
На Вінниччині другий день підряд однакова кількість померлих від COVID-19
09:14
Чтв
Підбираючи одяг для плавання, варто звернути увагу на якість матеріалу
19:30
Срд
Громади Вінниччини можуть виграти до 500 тисяч
18:15
Срд
Вінницьким вчителям підвищать зарплати
16:59
Срд
Вінницькі медики протестували без перекриття доріг
15:20
Срд
У грудні голова Вінницької ОДА посів вже четверту сходинку за рівнем зарплати
13:45
Срд
На сотню зросла кількість випадків «ковіду» у Вінницькій області

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"