«Вибори старост скасували через їх конфлікти з головами громад» – голова «Громад Вінниччини»
  • «Вибори старост скасували через їх конфлікти з головами громад» – голова «Громад Вінниччини»
25 Листопада
17:00

В багатьох територіальних громадах Вінниччини вже відбулися перші сесії. Деякі з сільських громад вже отримали своїх старост. «Інформаційна Вінниччина» поспілкувалася з експертом, головою Ресурсно-інформаційного центру «Громади Вінниччини» Андрієм Кавунцем і дізналась, як зараз отримують посади старости.

Для початку роз’яснимо, хто ж такі старости і яка їх функція в громаді.

Пан Андрій зазначає, що забезпечення ефективної діяльності старост є важливим інструментом забезпечення потреб мешканців населених пунктів громади.

«Ще  з початком процесу децентралізації однією з проблем було забезпечення врахування потреб і їх задоволення для мешканців населених пунктів. Також важливим питанням було зменшення загрози розвитку виключно адміністративного центру на фоні занепаду всіх інших населених пунктів. На початку реформи, коли в 2014 році опублікували концепцію, було вирішено, що для врегулювання даної проблеми оберуть старост», - розповідає експерт.

За словами Андрія Кавунця, староста – це представник інтересів мешканців даного населеного пункту на рівні керівництва громаді.

«Звертаю увагу – староста представник інтересів мешканців населеного пункту, а не представник керівництва громади» - зазначає експерт.

 Після довгих обговорень все ж було вирішено, що рада громади самостійно визначатиме кількість та межі старостинських округів, а також приймає положення про старосту. 

«Коли в мене запитують, скільки старост буде в нашому селі, кажу, що може не бути жодного, якщо рада не утворить старостинські округи. Може бути один, якщо утворить в межах даного села. Або ж 0,25 старости і так далі, якщо старостинський округ буде утворено, але до його складу увійде відповідно 2, 3, 4 і так далі населених пункти», - коментує ситуацію Андрій Кавунець.

Закон про місцеве самоврядування визначав основні функції старост – це представлення інтересів мешканців села, участь в підготовці бюджету громади, питання благоустрою, комунального майна і так далі на території свого старостинського округу.

Чому ж тоді сьогодні мешканці не можуть обрати старосту самостійно? Пан Андрій пояснює, що коли почали впроваджувати реформу, деякі старости конфліктували з головами ОТГ.

«Досвід показав, що багато старост почали активно відстоювати інтереси своїх старостинських округів, що іноді призводило до виникнення конфліктів з головою та радою ОТГ у випадках, коли бажання і можливості виконання якихось заходів чи робіт по старостинському округу не співпадали. Причому часто старости казали, що оскільки їх вибрали мешканці – то вони і мають відстоювати їх інтереси всіма можливими способами, а голови громад не могли з цим нічого зробити, оскільки староста – виборна посада», - роз’яснює ситуацію Андрій Кавунець.

В липні 2020 року Верховна рада внесли зміни до Закону про місцеве самоврядування, якими визначила, що староста затверджується радою громади за поданням голови. Тобто, мешканці втратили можливість обирати старосту, а його призначення депутатами ради за поданням голови мало зменшити ймовірність виникнення конфліктів.

На думку Андрія Кавунця, це не дуже добре.

«Ця ситуація зменшила можливості мешканців обрати собі представника власних інтересів, навіть якщо ця людина і не влаштовує керівництво громади. Це питання стало ще більш негативним після внесення змін до Виборчого кодексу, який передбачив проведення виборів по партійних списках в громадах, де налічується більше 10 тисяч виборців. Якщо для менших громад ще можна було говорити, що села поза адміністративним центром мають своїх депутатів – мажоритарників, і саме вони представлятимуть інтереси мешканців, то в більших громадах це неможливо», - вважає експерт.

Пан Андрій розповідає, яка ж сьогодні діє система обирання старост.

«Рада громади має своїм рішенням утворити старостинські округи. Варто зауважити, скільки хоче, яких саме – стільки і визначає. Може й взагалі не утворювати, може утворити кілька, кожен з яких включатиме по кілька населених пунктів, а може й утворити в кожному населеному пункті окремий старостинський округ. Потім, Рада затверджує Положення про старосту, в якому прописує всі питання його діяльності. За поданням голови громади рада затверджує кандидатуру старости на посаду», - пояснює Андрій Кавунець.

Тут ситуація досить таки спірна, адже одразу виникають запитання чи захоче голова затверджувати того чи іншого старосту, або ж подавати іншу кандидатуру.

«Хочу звернути увагу, що всі намагання мешканців якось вплинути на цей процес залишаться лише намаганнями, адже участі мешканців в процесі визначення округів, формування положення і затвердження кандидатури старости не передбачено, це виключна компетенція ради громади. Звісно, можна говорити про місцеві референдуми і так далі, але то все не більш ніж розмови, адже досі Закону про місцеві референдуми у нас в країні немає. Звісно, голова громади може ініціювати процес громадського обговорення кандидатур старост, і, наприклад, провести його в межах кожного окремого старостинського округу. Але такий варіант – не більше ніж добра воля керівника громади і в жодному разі не є обов’язковим», - пояснює експерт.

Нагадаємо, «Наше головне завдання – рівний доступ жителів громад Вінниччини до спортивних послуг», – Андрій Кавунець.

Щоб отримувати новини вчасно, підписуйтесь на наш Телеграм-канал.

Фото надане Андрієм Кавунцем
.

 

Автор: i-vin.info
Коментарів 0

Читайте також:

14 Квітня
В територіальній громаді на Вінниччині встановили інклюзивний майданчик
14 Квітня
На Вінниччині засудили жінку, яка присвоїла понад 100 тисяч гривень
14 Квітня
На Вінниччині за останню добу пожежники майже 40 разів боролися з вогнем
14 Квітня
Цвіт магнолій заполонив Вінниччину
14 Квітня
За добу на Вінниччині від коронавірусу одужало понад 700 пацієнтів
14 Квітня
Вінничани мають можливість відправити «меседж у космос»

Всі новини

18:40
Вт
В територіальній громаді на Вінниччині встановили інклюзивний майданчик
17:20
Вт
На Вінниччині засудили жінку, яка присвоїла понад 100 тисяч гривень
14:50
Вт
На Вінниччині за останню добу пожежники майже 40 разів боролися з вогнем
13:10
Вт
Цвіт магнолій заполонив Вінниччину
11:45
Вт
За добу на Вінниччині від коронавірусу одужало понад 700 пацієнтів
10:10
Вт
Вінничани мають можливість відправити «меседж у космос»
08:40
Вт
Гімнастика для очей захистить від проблем із зором
20:15
Пнд
У Вінниці розпочали роботу над інфраструктурним проєктом вартістю у 100 млн гривень
19:15
Пнд
У Вінниці горів сухий очерет
18:43
Пнд
Від сьогодні у Вінниці вимикають опалення
15:05
Пнд
В селі на Вінничині затримали підозрюваного, який до смерті побив жінку
13:45
Пнд
«Башту та Мур» планують реставрувати: Вінницька облрада шукає гроші
11:55
Пнд
Останніми днями на Вінниччині стрімко знизилась добова кількість хворих на «ковід»
10:35
Пнд
Сьогодні на Вінниччині зариблюватимуть водосховище
08:30
Пнд
Плавати на каяках потрібно за дотримання суворих правил безпеки
20:00
Нд
Сім’я з Вінниці хоче облаштувати на Південному Бузі водний сад
18:55
Нд
На Вінниччині стартувала заборона на ловлю риби
16:50
Нд
Вінничанка отримала перемогу на міжнародному фестивалі-конкурсі «Весняні Зорі»
15:10
Нд
Вінницяоблводоканал попереджає про зниження тиску подачі води

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"