«Взаємодопомога, демократія та мир», – Василь Подолян про принципи діяльності Вінницької споживчої спілки
  • «Взаємодопомога, демократія та мир», – Василь Подолян про принципи діяльності Вінницької споживчої спілки
07 Січня
19:10

Голова Вінницької обласної спілки споживчих товариств Василь Подолян розповів  «Інформаційній Вінниччині» про діяльність під час буремнх і кризових років кінця минулого століття, про вихід з кризи, важливість фахової освіти, депутатський досвід та роль спорту у власному житті.

У період, коли Ви стали очільником Вінницької облспоживспілки, у державі саме була економічна криза. Як Вам вдалося втримати підприємство від самоліквідації і, більше того, зробити його діяльність успішною?

– Час, коли мене обрали головою правління, а це 1997 рік, був надзвичайно непростий як в державі, так і в нашій організації. На жаль, ми зіткнулися з рядом проблем, породжених жорстокою економічною кризою 90-х років. Гіперінфляційні процеси, катастрофічна втрата власних обігових коштів, непослідовна податкова політика держави поставили на грань виживання практично всі кооперативні організації і підприємства.

Не обминув цей процес і споживчу кооперацію Вінниччини. В економічну кризу ми ввійшли з найменшою серед облспоживспілок питомою вагою власних обігових коштів та найбільшою сумою банківських позик і кредиторської заборгованості.

Десятки організацій та підприємств системи були оголошені банкрутами. Спорожніли полиці сільських магазинів. Майже половина торгівельної мережі закрилася, більше 400 об’єктів були здані в оренду приватним структурам. Досить сказати, що на початок 1998 року боргові зобов’язання системи більше як на 12 млн. грн. перевищували оборотні активи.

Безперечно, нам необхідно було приймати кардинальні рішення. Вивчивши досвід роботи споживчої кооперації в інших областях, ми розробили свою унікальну програму, яка найбільш ефективно підходила для наших кооператорів.

Шлях організаційно-структурних перетворень, обраний вінницькими кооператорами, отримав неоднозначну оцінку серед кооператорів України. І це зрозуміло. Адже, в певній мірі, цей шлях зачіпав досить делікатне питання – питання відносин власності.

Основна мета нашої програми – перерозподіл власності на користь первинної і основної ланки – споживчого товариства, відродження в особі пайовика реального власника, шляхом закріплення за ним частки в майні.

Тимчасовим виходом із складної ситуації було створення госпрозрахункових відособлених підрозділів за фінансовою підтримкою самих працівників системи, які потім перетворилися в споживчі товариства нового зразка, які стали юридично і економічно самостійними. Це дало можливість в десятки разів наростити пайовий капітал, а за результати роботи споживчих товариств відповідали їх члени.

Хочу наголосити: час підтвердив, що ми своєчасно і стратегічно правильно обрали шлях розвитку системи в умовах загострення конкуренції на споживчому ринку і забезпечили споживчій  кооперації поступальний розвиток на перспективу. І сьогодні Вінницька облспоживспілка займає перші та лідируючі позиції за результатами фінансово-господарській діяльності в системі Укркоопспілки.

3

Футбольна школа «Блохіна-Беланова», м.Вінниця.

Якою в ідеалі має бути споживча кооперація у сучасній Україні, з якою метою об'єднуються підприємці та виробники?

– В ідеалі нічого не меже бути, але прагнути до нього потрібно.

Великим здобутком для споживчої кооперації України є закон «Про споживчу кооперацію», який забезпечує основні принципи її роботи та регулює відносини з державою. Інше питання, в якій мірі держава розвиває і підтримує кооперативний рух, адже споживча кооперація по своїй суті має соціальну направленність. Гарними прикладами успішної коперації є Швеція, Фінляндія, Італія, Англія, Японія та інші країни. Значна частина народногосподарського комплексу цих країн кооперована, а від цього має зиск як держава, так і кожен член кооперації.

На сьогодні Міжнародний кооперативний альянс об’єднує 310 кооперативних асоціацій і організацій із 109 країн світу та представляє інтереси більше одного мільярда осіб на планеті. Як бачимо, це потужне господарське об’єднання, яке здатне вирішувати глобальні проблеми людства.

Безперечно, в ідеалі хочу бачити нашу кооперацію успішною та процвітаючою, а наших кооператорів самодостатніми господарями.

Ми, кооператори, не зважаючи на різні політичні уподобання об’єднавшись, працюємо і будемо працювати на інтереси наших пайовиків та країни за будь-яких суспільно-політичних обставин. Як сумлінні учні нашої історії ми пам’ятаємо, що тільки об’єднавшись – можна досягти спільної мети. Наш кооперативний лозунг «Взаємодопомога, демократія та мир» є підтвердження цього.

2

Дитяча футбольна команда (Разом з володарями «Золотого м’яча» ОлегомБлохіном і Ігорем Белановим), м. Тульчин;

Наскільки важливою в наш час, на Ващу думку, є фахова освіта?

Якісна фахова освіта є запорукою ефективної роботи будь-якого підприємства. З кожним роком цей чинник стає більш вагомим, тому що стрімкий розвиток сучасних технологій вимагає висококваліфікованих спеціалістів. Споживча кооперація не є виключення в цих процесах. В нашій системі 95 років функціонує навчальний заклад, який пройшов шлях від кооперативної школи до інституту. Сьогодні навчальний заклад займається підготовкою фахівців не тільки для споживчої кооперації, а й для інших галузей економіки, активно займається міжнародним співробітництвом, яке дасть можливість отримувати нашим студентам дипломів європейського зразка.

Ви активний учасник тенісних і футбольних змагань. Розкажіть про свої заняття спортом, чому обрали саме ці види? Як спорт впливає на ритм життя та роботу? Чи заохочуєте своїх колег до спорту і яким чином?

Спорт, взагалі, позитивно впливає на наше життя, дає можливість тримати себе в тонусі, а в екстремальних ситуаціях знімає стресс.

Спорт супроводжував мене на протязі всього мого шляху. Так сталося, що з дитинства грав в футбол, а коли переїхав до Вінниці – друзі запросили грати у великий теніс. Сподобалося, почав систематино займатися та заохочувати своїх коллег та друзів до фізичної активності.

Тому в мене особливе ставлення  до спорту, зокрема дитячого. Я багато років підтримую дитячу футбольну команду рідного села в Кирнасівці, був у витоків зародження футбольної школи «Блохіна-Беланова». Сьогодні також в міру своїх можливостей підтримую різні спортивні колективи Тульчинського району та міста Вінниці.

4

Міжнародний тенісний турнір серед кооператорів, м. Рига.

Коли я був головою обласної федерації тенісу, ми неодноразово організовували змагання по тенісу, як обласні, так і міжнародні. На протязі багатьох років проводили міжнародні турніри з теннісу серед кооператорів. Разом з тим, виїзжали самі до своїх коллег в Латвію, де не тільки змагалися, а й обмінювалися досвідом роботи споживчої коперації.

Спорт і робота поєднанні, а це дає мені можливість з оптимізмом дивитися в майбутнє.

Вас кілька разів обирали депутатом Вінницької облради. Чи змінив депутатський досвід Ваш підхід до керування облспоживспілкою і життя у цілому?

Як будь-які події чи кроки в житті людини – це певний досвід. А чим більше керівник має досвіду, тим краще йому працювати і приймати управлінські рішення. Я вже втретє обраний депутатом обласної ради, а тому маю надію ефективно відстоювати інтереси споживчої коперації, враховуючи вже і депутатський досвід.

Сьогодні, враховуючи процес децентралізації, багато рішень, які важливі для споживчої кооперації приймаються на місцях - місцевими органами самоврядування. Буду використовувати свій досвід разом зі своїми колегами-кооператорами, які також обрані депутатами різних рівнів для збереження і динамічного розвитку споживчої кооперації області. Попереду цікава і плідна робота.

Нагадаємо, ринок продуктів харчування через пандемію зріс до майже 10 трильйонів доларів.

Щоб отримувати новини вчасно, підписуйтесь на наш Телеграм-канал.

Фото надані Василем Подоляном.

Автор: Олена Горошинська
Коментарів 0

Читайте також:

23 Січня
На Вінниччині вполовину знизився рівень захворюваності на грип та ГРВІ
23 Січня
Вінницькі школярі нарешті повертаються за парти
23 Січня
Про перебіг Української революції на Поділлі розкажуть на виставці у Вінниці
23 Січня
Четверо вінничан отримали звання «Заслужених діячів»
23 Січня
Наприкінці ХІХ століття на Закарпатті набули популярності світлі вуйоши
23 Січня
Під Вінницею встановлюють освітлення вартістю майже вісім мільйонів гривень

Всі новини

18:50
Сб
На Вінниччині вполовину знизився рівень захворюваності на грип та ГРВІ
17:20
Сб
Вінницькі школярі нарешті повертаються за парти
14:35
Сб
Про перебіг Української революції на Поділлі розкажуть на виставці у Вінниці
13:03
Сб
Четверо вінничан отримали звання «Заслужених діячів»
10:13
Сб
Наприкінці ХІХ століття на Закарпатті набули популярності світлі вуйоши
19:30
Птн
Під Вінницею встановлюють освітлення вартістю майже вісім мільйонів гривень
17:45
Птн
У Вінниці проводять кастинг конкурсу «Міс Вінниця - 2021»
16:30
Птн
Вінничани долучилися до ланцюга єдності на честь Дня Соборності України
15:05
Птн
На Вінниччині почали роботу з реорганізації районних адміністрацій
13:10
Птн
У Вінницькій області за останню добу кількість хворих на коронавірус зросла на 162 особи
11:40
Птн
Сьогодні українці єднаються разом та святкують День Соборності
09:55
Птн
Громади Вінниччини візьмуть участь у створенні міжнародного культурного маршруту
08:30
Птн
Бекеші шили з хутра та одягали взимку
21:10
Чтв
«Разом сильніші»: вінничанам пропонують разом відзначити День соборності України
20:47
Чтв
До основного складу національних збірних з олімпійських видів спорту увійшло понад 40 вінницьких спортсменів
18:35
Чтв
Без опалення і гарячої води: в деяких будинках Вінниці тимчасово припинені послуги (СПИСОК АДРЕС)
17:05
Чтв
Відгук за емоціями і тембром голосу: вінницькі «технарі» розробили унікальний додаток
15:40
Чтв
Національний парк на Вінниччині розширює свої угіддя
14:07
Чтв
Дитячі садочки Вінниччини тепер можуть приймати більше дітей

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"