«Вже стомилася пояснювати, що феміністки не їдять чоловіків на сніданок» – Світлана Дубина
  • «Вже стомилася пояснювати, що феміністки не їдять чоловіків на сніданок» – Світлана Дубина
08 Березня
11:27

«Ми виходимо заявити про свої права, не посягаючи ні на чиї інші» Світлана Дубина про акцію до 8 березня.

У всьому світі та різних країнах відношення до Міжнародного «жіночого» дня двояке. Хтось сприймає це як «свято весни і ніжності» і привід подарувати квіточки та побажати жінкам «квітнути і прикрашати собою світ», і особливо це актуально для країн пострадянського простору. Інші ж наполягають, що цей день – про захист прав жінок, і що дискримінація і гендерна нерівність нікуди не зникла. Про свою позицію розповіла громадська діячка, феміністка, голова правління правозахисної організації «ВІСь» Світлана Дубина.

Почнемо з історичного аспекту. Чому свято боротьби за права жінок перетворилось на «квіточки, ніжність, жіночу красу» і так далі?

– Цей день ніколи не був святом. В кінці 19-го – на початку 20-го століття тисячі жінок по всьому світу виходили, щоб заявити про боротьбу за свої права. 8 березня, власне, проходила найбільша кількість акцій. Це подія, яку відзначали щороку в багатьох країнах у різних форматах. За часів «сталінізму», коли йшла боротьба між комунізмом та іншими течіями, було сказано, я процитую: «Женский вопрос в Советском Союзе решен». Однозначно, комуністичне керівництво відкинуло взагалі істинне значення цього дня як протесту. Хто міг в Радянському Союзі, в тій тиранії боротися? В 1965 році цей день оголосили вихідним. І поступово ідеологічна машина переводить День боротьби у свято «заєк та лужаєк». Жінкам почали нав’язувати певну матрицю підпорядкованості, служіння через оці всі «витягування» жіночності, ніжностей і так далі. Можна прослідкувати це за тим, як нас вітають – я вже сміюся і кажу: «Це ж не привітання, це інструкція, якою жінка має бути: постійно посміхатись, бути щасливою, надихати, бути музою». От і все.

Але насправді вже багато років і в Україні, з часів Незалежності, досить сильний феміністичний рух. Жінки прикладають значних зусиль, щоб повернути цьому дню його істинне значення. Не тому, що так собі просто хочеться, а того, що є така потреба. Знаєте, я б посвяткувала, якби було що відзначати. Але що святкувати? Те, що кожну п’яту жінку б’є чоловік чи партнер? Чи те, що Стамбульска конвенція досі не ратифікована, хоча вже пройшло дев’ять років з її підписання? Або те, що притулки для  жінок, постраждалих від насильства, ледь-ледь почали створювати? Чи різницю у 25% оплати праці для чоловік та жінок? 

Цього року ООН Жінки оголосили 8 березня тематичним – відзначення ролі жінок у боротьбі з COVID-19. І ті зусилля, які вони до того прикладають, а також тим питанням, як будуть долатися наслідки пандемії. Як ви думаєте, який відсоток медиків, що боряться з коронавірусом, жінки?

Я думаю, більшість?

– Не просто більшість, 83% це жінки. Про це хтось говорить? Лише зараз починають, бо ми підняли бучу. Після недавньої ситуації з міським Департаментом соціальної політики я взагалі в шоці. Вони на своїй офіційній сторінці виставили привітання з фразочками на кшталт «Бажаємо вам, любі жінки, відчувати себе королевою при королі». І картинка: сидить такий дядько на дивані, а біля нього жінка з пилососом. А це Департамент соціальної політики, який має виступати проти гендерних стереотипів і відповідає за гендерну політику у місті, яке підписало Хартію рівності.

Тому ми націлені відстоювати те, що вважаємо за потрібне. Одразу кажу, дуже багато негативних реакцій. Я не можу звинувачувати когось, мовляв, дурні чи нерозумні, ні. Уявіть собі, нам десятиліттями вбивали в голову ці стереотипи, ми на цьому виросли. А тут раптом хтось приходить і питає: «Що ви, власне, святкуєте?». Не всі хочуть це приймати. Але ми зініціювали акцію, і 8 березня о 13-й годині виходимо до Башти, закликаємо доєднуватись усіх бажаючих.

Можуть приходити і чоловіки, і жінки?

– Будь-хто. Навіть просто прийти, порозмовляти. Ми не заявляли про цей захід як марш, як в інших містах. Але хочемо показати, що є інше розуміння і бачення цього дня. Бо поки ми не заговоримо, ніхто цього не зрозуміє.

На це часто кажуть: «О, ці прокляті феміністки псують людям свято». Та було б що псувати! Я не хочу, щоб жінок вважали немовлятами, яких треба опікати. От мені пишуть: «Я для своєї жінки плече!». Я кажу: «Слухайте, у неї два своїх є». Річ у тому, як це впливає на жінок і дівчат. Ці стереотипні речі підважують питання рівності.

Вони не з вередливості своєї так кажуть, просто не розуміють і не знають навіть первісного значення цього дня. Будемо потихеньку це змінювати. Звісно, хотілося б, щоб це відбулось швидко – при житті такі речі б побачити.

І 2021-й в цьому плані – феноменальний рік, бо в багатьох містах жінки виходять на акції, а не так як було раніше – лише у Києві та Львові. І це важливо. Якби вийти на вулиці і запитати будь-яку жінку, чого б вона хотіла – щоб один раз на рік їй дарували квіти і вона відчувала себе жіночною, чи щоб цілий рік у вас було партнерство, взаємопідтримка в родині? Що вона обере?

В тих країнах, де 8 березня не свято, живеться краще. Бо там цілорічно йде забезпечення рівних прав і можливостей для всіх.

На Вашу думку, цей день має бути державним вихідним? Як взагалі Ви його бачите?

– Стосовно вихідного – це навіть зручно, бо можна проводити акції і людям не треба відпрошуватись з роботи чи чекати завершення робочого дня. А якщо ви дійсно хочете підтримати жінок, зробіть для цього щось значуще. Ось, наприклад, є багато матерів, які самостійно виховують дітей з інвалідністю. На жаль, є статистика, що батько часто йде з сім’ї в таких випадках. І у цих жінок немає часу і грошей на себе. Було б непогано, якби 8 березня працівники соціальних служб давали таким мамам «вихідний» і могли б провести час з їх дітьми, щоб вони відпочили, влаштували собі «релакс». Хоча, я свідома, що в соціальних службах теж в основному жінки працюють.

В цей день має бути багато заходів, на яких говорять про права жінок, які дають жінці бути там, де вона хоче і тою, якою вона себе бачить. Мене питають: «А що в школах?». Та можна влаштувати багато креативу! Ось, будь ласка, тематичний кахут з історії феменізму! Цікаво? Цікаво! Я писала звернення в Департамент освіти, що ми готові, як громадська організація, працювати у цьому напрямку. Це ж теж не дуже добре, коли з дівчаток виховують «принцесок», а потім на них же і нарікають, що вони тільки «сидять і чекають», щоб для них щось зробили. Ми хочемо рівності. І щоб діти все це знали і розуміли.

А знаєте ще що? Багато жінок, які на нас нарікають, губляться, коли я їх питаю, чи є у них вища освіта. Бо я кажу тоді, що за це треба дякувати феміністкам, а вони мені у відповідь: «Тобто?». І тоді пояснюєш, що освіта, право голосу, відкриття банківських рахунків, право розпоряджатись власним репродуктивним здоров’ям – за все це боролися, за це реальні жінки поклали свої життя. У людей поки немає розуміння.

Ось у нас в країні нібито існує гендерна політика. А що насправді? Показали б хоча б 8 березня по усіх каналах фільм «Суфражистка», щоб люди зрозуміли значення цього дня – уявіть, яке охоплення було б. Але ж ліпше зробити концертик. Один день мімози, а цілий рік сльози.

Як почався власне Ваш шлях як феміністки?

Навіть не знаю. Напевно, відчуття несправедливості на персональному рівні мені «не йшло», «боліло» завжди. В дитинстві, коли мене відвозили в село, я бачила, що постійно оці жінки просто рабствували на тих буряках. Це було першим поштовхом. А потім, коли я почала працювати у сфері захисту прав людей з багатьма групами, стикнулась з тим, що жінки вразливіші. Не одразу прийшло усвідомлення, що я феміністка. Я ще дуже багато років казала: «Та яка я там феміністка, я вас прошу». Але мені всі відповідали, що це стовідсотковий фемінізм.

Потім займалася проєктами з репродуктивних прав і точно так само побачила подібну картину. У нас в Україні був проєкт, який називався спочатку «Разом до здоров’я», а потім продовжився як «Здоров’я жінок України». Він був направлений на зменшення кількості небажаних вагітностей, популяризацію контрацептивів і так далі. Щоб добратися до сіл, приїжджали до районів по так званих «базарних днях», коли туди зліталися з усіх околиць, і роздавали безкоштовні презервативи, які нам виділяли, проводили просвітницьку роботу. Одного разу мені на очі трапилась дивна картина – волонтери нашої організації  в брендованих футболках – їх було помітно – кучно в одному місці зібралися. Я – одразу туди. Картина така: в бусі сидить чоловік, водій, нетверезий до того ж, і на все, що кажуть наші волонтери, відповідає: «Я що, буду оцего натягувати? Чого це я маю? Зробила десять абортів, зробить ще одинадцятий». І ми говоримо про рівні репродуктивні права?

Я не можу сказати, що нічого у нас з цим не відбувається, ні. Але немає оцієї «цінності». Я розумію, чого багато хто чинить супротив: адже ми посягаємо на чоловічі  привілеї. Я, до речі, кажу про це і багатьом жінкам – треба розуміти свої привілеї – тим, які зараз коментують «Та що ви починаєте, зараз усе доступно, усе можна». А я відповідаю: «Ви точно впевнені, що для всіх?». Я працюю з жінками безахатченками, і проблема навіть в лікарню потрапити.

Приводжу інший приклад – в кожній області є професійні навчальні заклади, куди привозять випускників і випускниць 9 класу шкіл-інтернатів і дають їм професії, які взагалі не мають востребуваності масової  у наш час – наприклад, пасічників . Є навіть інформація, що багато  з цих дітей навіть атестатів після такої освіти отримати не можуть і ЗНО здавати права не мають. Їх ніхто не питає, чи вони взагалі хочуть цю спеціальність. Рівні можливості? Ні. Тому треба чітко розуміти свої привілеї.

Ну і несправедливості на рівні прийняття рішень – жінки складають 54% населення нашої країни, а скільки їх пройшло до Верховної Ради? Ледь 20,5%? А що відбувалося на виборах до органів місцевого самоврядування? Чи вирішили гендерні квоти всі гендерні перекоси? А ви бачили, які були маніпуляції після виборів? Обирали жінок, які потім відмовлялись від мандатів на користь чоловіків. Впевнена, що то було в основному партійне рішення. І цих же жінок потім ще й звинувачували – страшна віктимізація.

Тому є за що поборотися. Буде привід святкувати – відсвяткуємо. Зараз важливо артикулювати. Важливо говорити і  про те, що індустрія краси заганяє жінок та особливо дівчаток у жахливі рамки, тому лозунг «Моє тіло – моє діло» для мене дуже актуальний. Якщо ми будемо ці  сигнали посилати людям, то вони будуть задумуватись. Наприклад, про жінок-безхатченків або тих, які позбавлені багатьох  ресурсів – матеріальних чи емоційних, живуть в умовах насильства.

Фіналізували у лютому  новий проєкт для дівчаток – ми запустили чат-бот, де можна знайти багато корисних матеріалів з різних сфер життя.  Сподіваємось він буде помічним і підсилить дівчат, жінок.

8 березня відбудеться акція щодо захисту прав жінок. Чи часто стикаєтесь з агресією від радикалів на подібних подіях?

Я брала участь у багатьох маршах рівності, феміністичних маршах не у Вінниці, у нас таких не було (це взагалі перша акція, про яку ми заявили в такому форматі ), то дуже часто зустрічала агресію. Мені незрозуміло було довго, чого так, в чому причина. Думаю так: фактично, ті, хто нападають,  не хочуть втратити владу. Коли є влада – я прийшла, сіла, мене обслуговують, мене слухаються, я можу робити, що заманеться. А тут ми приходимо і розказуємо: «Ти маєш право його не обслуговувати. Те, що він робить  це насильство і т.д.», це я вам символічно кажу. Виходить, що ми на якісь їх привілеї посягаємо, метафорично «корони з них знімаємо», а кому ж хочеться. Патріархат на нас війною йде.

Щодо безпеки нашої акції у Вінниці ми написали заяву до Головного управління Національної поліції, у Патрульну поліцію, на міського голову, тому дуже сподіваюсь, що все пройде спокійно. Ми виходимо на мирну акцію, заявити про свої права, не посягаючи ні на чиї більше.

Який у Вінниці взагалі стан з феміністичним рухом?

Є у Вінниці феміністки, є громадські організації, які себе так позиціонують. Малочисельні, та є. Загалом ставлення людей до поняття «фемінізм» паршиве Неприйняття через незнання та хибні уявлення. На кшталт «не знаю, але не приймаю».

У людей нема розуміння. От на днях теж давала інтерв’ю і казала: «Вже стомилася пояснювати, що феміністки не їдять чоловіків на сніданок». А мені дружня журналістка жартома відповідає «Ну так, тільки на вечерю і десерт». Вона теж в ефірах багато чого наслуховується «про цих проклятих феміністок».

Тому треба пояснювати суть фемінізму, роль феміністок в історії і досягненнях людства , якими зараз користуються жінки і не лише вони. Чим і займаємось. От і 8 березня біля Башти о 13 годині зможемо порозмовляти з бажаючими.

Нагадаємо, у Вінниці пройде акція за права жінок.

Щоб отримувати новини вчасно, підписуйтесь на наш Телеграм-канал.

Фото зі сторінки Світлани Дубини.

Автор: Олена Горошинська
Коментарів 1
Леся 06:03 / 10.03.2021
Ага, тільки ви разом з Reebok бажаєте сісти своїми дупами нашім чоловікам на лице. Шукаємо в інтернеті («Пересядь с иглы мужского одобрения»: как отреагировали на рекламу Reebok и в чем тут скандал)

Читайте також:

13 Квітня
«8 березня – не про тюльпани» – у Вінниці вперше пройшла тематична акція
13 Квітня
Рок для жінок: вінницька "ПромАвтоматика" запалила напередодні весняного свята
13 Квітня
Сьогодні у Вінниці – святково і музично
13 Квітня
Влада Вінниччини рекомендує не святкувати 8 Березня через коронавірус
13 Квітня
Сила вінничанок: як бути успішною в професії і залишатися собою
13 Квітня
Депутатки, чиновниці, судді, - як у Вінниці на службі жінок вітали (ФОТО)

Всі новини

18:40
Вт
В територіальній громаді на Вінниччині встановили інклюзивний майданчик
17:20
Вт
На Вінниччині засудили жінку, яка присвоїла понад 100 тисяч гривень
14:50
Вт
На Вінниччині за останню добу пожежники майже 40 разів боролися з вогнем
13:10
Вт
Цвіт магнолій заполонив Вінниччину
11:45
Вт
За добу на Вінниччині від коронавірусу одужало понад 700 пацієнтів
10:10
Вт
Вінничани мають можливість відправити «меседж у космос»
08:40
Вт
Гімнастика для очей захистить від проблем із зором
20:15
Пнд
У Вінниці розпочали роботу над інфраструктурним проєктом вартістю у 100 млн гривень
19:15
Пнд
У Вінниці горів сухий очерет
18:43
Пнд
Від сьогодні у Вінниці вимикають опалення
15:05
Пнд
В селі на Вінничині затримали підозрюваного, який до смерті побив жінку
13:45
Пнд
«Башту та Мур» планують реставрувати: Вінницька облрада шукає гроші
11:55
Пнд
Останніми днями на Вінниччині стрімко знизилась добова кількість хворих на «ковід»
10:35
Пнд
Сьогодні на Вінниччині зариблюватимуть водосховище
08:30
Пнд
Плавати на каяках потрібно за дотримання суворих правил безпеки
20:00
Нд
Сім’я з Вінниці хоче облаштувати на Південному Бузі водний сад
18:55
Нд
На Вінниччині стартувала заборона на ловлю риби
16:50
Нд
Вінничанка отримала перемогу на міжнародному фестивалі-конкурсі «Весняні Зорі»
15:10
Нд
Вінницяоблводоканал попереджає про зниження тиску подачі води

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"