З каплиці міста у Молдові можна побачити Вінницьку область
  • З каплиці міста у Молдові можна побачити Вінницьку область
21 Липня
16:28

Про визначні місця Сороцького району розповідає його керівник В'ячеслав Руснак.

Сороцький район республіки Молдова вважається одним із наймальовничніших. Адже його територія простягається над Дністром, який надає навколишньому ландшафту надзвичайно привабливий вигляд. Сороки можуть похвалитися й багатим історичним минулим та культурною спадщиною. Про це та багато іншого читачам «Іформаційної Вінниччини» розповідає голова Сороцького району Республіки Молдова В'ячеслав Руснак.

Soroky (9)

– Місто Сороки – мальовниче містечко з багатою історією і чудовою природою. Цей край зберігає багато таємниць, тому тут неодмінно варто побувати любителям історії. Сороки завжди були кордоном і оплотом Молдови: саме тут Великий Штефан заснував фортецю, саме тут, стоячи на березі «сивого» Дністра найбільш чітко розумієш, що означає для кожного жителя Молдови святе слово «Батьківщина». Перша і, мабуть, головна причина, чому обов'язково варто приїхати в Сороки - це Сороцька фортеця, яка велично височіє на березі Дністра. Вона є однією із візитівок Молдови і, безперечно, гордістю нації. Ця справжня архітектурна перлина Молдови була побудована ще в XV сторіччі за наказом правителя Штефана Великого. У середині цього сторіччя фортеця була частиною великої оборонної системи Молдовського князівства і входила до складу так званого «кам'яного поясу». Фортифікаційні споруди захищали кордони на річках Дністер, Дунай та на півночі князівства. Спочатку фортеця була квадратною і дерев'яною, проте через часті набіги кочових племен її перебудували та істотно зміцнили. Було вирішено звести кам'яний форт з концентричною системою оборони. Так з'явилася кам'яна кругла фортеця з п'ятьма вежами. Сороцька фортеця збудована за західно-європейським зразком. Історики часто порівнюють її з замками північній Італії. Компактні форми, внутрішній діаметр у сто кроків – елементи архітектури епохи Відродження простежуються у всьому.

Soroky

Ви так детально все розповідаєте, що виникає непоборне бажання побачити цю історичну пам’ятку. Що ще можна подивитись у вас?

– Є дуже багато прекрасних місць, відвідавши які у наших гостей залишаються найпозитивніші враження. Наприклад, унікальна в своєму роді Наскальна келія монаха-відлюдника. Неподалік від фортеці, біля узбережжя річки Дністер піднімається Бекіров Яр. Гора названа так на честь молдавського гайдука Бекіра – національного героя оповідань і легенд. Він відбирав золото у багатих і віддавав бідним. Ця місцевість приваблює туристів ущілинами, скелястими обривами та густими лісами. Прогулянки тутешніми місцями припадуть до душі не лише любителям історії, але і фанатам екотуризму. Довжина ущілини сягає понад десять кілометрів. Через густу рослинність і камені, що падають, подорож може стати екстремальною. Однак для досвідчених туристів це не перешкода. Дехто піднімається просто до наскальних келій. Кілька століть тому ця гора стала місцем перебування монаха-відлюдника. В скелі він видовбав собі келію, а по неділях спускався до місцевих жителів для читання проповідей. Крім цього, варто побачити і «Незвичайну каплицю». На вершині Бекирова Яру розташований меморіальний комплекс «Бадя Міор». Прикрашає його каплиця, відома як Свічка подяки. До меморіального комплексу ведуть довгі звивисті сходи. Щоб потрапити на вершину гори, доведеться пройти 613 сходинок. На оглядовому майданчику ви зможете побачити відразу дві країни з висоти пташиного польоту, а також всі визначні пам'ятки Сорок. Молдову і Україну розділяє звивистий Дністер. За річкою починається Вінницька область.

Тобто, з цієї каплиці ми можемо споглядати нашу рідну Вінницьку область?

–  Звісно. Через річку є кілька прикордонних поромних переправ. «Бадя Міор» названий на честь однойменної новели молдавського письменника Йона Друце. Він був ідейним натхненником цього меморіального комплексу і присвятив його зруйнованим пам'ятникам молдавської культури. Висота Свічки подяки становить майже 30 метрів. Її видно з будь-якої точки Сорок. У самій вежі розташована невелика каплиця з іконостасом. Тут зберігається близько десяти ікон - Свята Трійця, Марія, Ісус Христос. Справжній скарб – це лик пресвятої Богородиці з немовлям. Ікона написана маслом близько 200 років тому. Каплиці її подарували цигани. З середини минулого сторіччя вони осіли в Сороках.

Soroky (5)

Кажуть, що саме в Сороках живе барон ромів всієї Молдови. Це правда?

– Саме так, в Сороках проживає циганський барон Молдови Артур Черарь. Він успадкував цей титул від свого батька, Мірчі Чераря, якого багато людей знали і поважали. Циганський барон – це захисник, суддя, помічник. З усією Молдавії приїжджають до нього цигани за порадою і допомогою. Цигани, які проживають на Сороцькій (Циганського) горі, прикрасили цю частину нашого міста. Циганська гора - Нагорний район Сорок, де оселилися спадкоємці пушкінської Земфіри і горьковского Лойко Зобара. І цей квартал називають Циганським. І хоча там, у Нагірній частині, розташовані сьогодні міська телевежа, нова багатоповерхова, школа, завод металовиробів і «Гідропривід», хоча працюють там сільгосптехнікум (агротехнічний коледж при державному аграрному університеті - колишньому сільгоспінституті), торгово-кооперативне училище, хоча там розташовані магазини і кафе, - колорит Нагірній частині надають все ж циганські палаци і самі цигани. Адже Сороки – це знаменита циганська столиця. У минулому лихі наїзники і вмілі ковалі, вправні співаки і танцюристи, чиє довге кочовище тільки в роки радянської влади закінчилося осілим життям, цигани тепер заможно і щасливо живуть в Сороках. Циганська гора – ще одна причина, по якій обов'язково варто відвідати Сороки. Цей квартал відрізняє від інших розкіш, яка відразу впадає в очі. Тут замість коней і кибиток ви побачите палаци з античними статуями. Місто Сороки ділиться на дві частини – пагорб і низину. У низині живуть молдовани, а пагорб «окупували» цигани. Химерності циганської архітектури може позаздрити бароко, рококо і всі разом узяті архітектурні стилі. Тут намішані золоті куполи, колони, різьблені балкони, є навіть точна копія американського Капітолію і Великого театру в Москві. Коли турист крокує містом, цигани часто пропонують показати найцікавіші місця і зазивають до себе в будинок. Але не потрібно спокушатися: врешті за все виставлять рахунок.

Які особливості та відмінності вашого району від інших районів Молдови? На яких напрямках розвитку району Ви б хотіли поставити акцент у подальшій роботі?

– Розташований на північному сході Молдови, Сороки є одним з найгарніших міст нашої країни. Лише фортецю щорічно відвідують десятки тисяч туристів. Також тут нараховується 189 пам'яток національного та 99 місцевoго значення, 6 пам'ятників і скульптурних ансамблів. Крім того, працює 80 художніх колективів, діють 57 будинків культури, 59 бібліотек, 6 установ мистецької освіти, 9 музеїв в містах Сороки, Косеуць, Кременчук, Шолкань, Бедічани, Василькове, Ведень, Стойкана, Дубна.

Тут діє філія бібліотеки округу Бузеу, а також є румунська церква. В районі Сороки налічується 5 еко-туристичних мікрозон, що охороняються Конвенцією, гостей району зацікавить лісовий заповідник (Бексанскій ліс). Водночас наша земля багата безліччю пам'яток природи: 15 островів на Дністрі, Світський ліс (Holoşniţa), Виноградарський парк (Ярова, 19 століття), Печера покійних (Рудь), Пляж Тріфеуць. А природні родовища пісок, глина, камінь (вапняк, граніт), знаменитий косеуцькій камінь широко використовуються в скульптурах та декорі будинків.

Soroky (10)

Відрізняємося ми від інших районів ще тим, що у нас щорічно проводяться такі культурні, економічні та масові заходи: Театральний фестиваль "Рампа Ністряне (27 березня, Сороки, Палац Культури), Фестиваль «Дні фортеці Сороки - відродження легенди» (16-17 травня, Сороки, Фортеця), Ярмарок «Продус де Сорока» і регіональний фестиваль популярних оркестрів «Віктор Постолакі» (24 травня, Сороки, Площа Свободи), День незалежності (27 серпня, Сороки, Площа Свободи) Фестиваль середньовічної культури і побуту «П'ята вежа» (28 серпня, Сороки,  Фортеця), Національний день мови (31 серпня, Сороки, Площа Свободи), Націоальний Фестиваль Яблук (27 вересня, Сороки, Фортеця).

Якими досягненнями вашого району вже можна похвалитися і які пріоритети розвитку на майбутнє Ви для себе визначили?

Щорічно, відповідно до рішення Сорокського районної ради, розробляється План дій. Він включає в себе забезпечення гарного місцевого самоврядування на районному рівні, зміцнення партнерських відносин, місцевого, регіонального, транскордонного, транснаціонального співробітництва і залучення позабюджетних інвестицій. Також розширення доступу до освіти за рахунок вирівнювання можливостей, скорочення прогулів і відсіву зі шкіл і сприяння якісної освіти, збереження культурної спадщини району у всьому його різноманітті, розвиток фізичної культури і спорту в районі, зміцнення і розширення молодіжних послуг, проведення соціальної допомоги та заходи захисту для дотримання прав дітей. Крім того, покращення якості життя літніх людей і людей з обмеженими можливостями, розвиток місцевого підприємництва, просування аграрної політики на території.

Soroky (14)

Разом з тим, в кожному регіоні є проблеми. Які з них, на Вашу думку, потрібно вирішувати негайно, а які брати в розробку на перспективу?

Проблема, яка триває роками і повинна бути вирішена в пріоритетному порядку для міста Сороки – це станція очистки стічних вод. Будівництво очисних споруд в Сороці постійно обговорюється і шукаються шляхи вирішення. Протягом багатьох років адміністрація міста та району Сороки приймала різні заходи для вирішення цієї проблеми. Спочатку було створено кілька проєктів, але з різних причин вони провалилися. Наразі ще один проєкт знаходиться в стадії розробки, ініційований Меморандумом про взаєморозуміння щодо впровадження заходів з модернізації місцевих комунальних служб з метою будівництва очисних споруд та розвитку сектора водопостачання і каналізації. Меморандум був підписаний між мерією Сороки і генеральним директором SC Teradinamic Адріаном Петреску з Бухареста, Румунія. Тривають перемовини між сторонами по розробці техніко-економічного обґрунтування та оцінки вартості будівництва. Найближчим часом очікується робоча зустріч двох сторін.

Зараз Єврорегіон «Дністер» працює над Стратегією Дністра 2021-2027. Які напрямки, з позиції вашого району, повинні бути пріоритетними в цьому документі: економічні, екологічні, соціальні, інші? І, на Ваш погляд, чому саме ці?

– Це насамперед співвідношення регіональних програм розвитку дорожньої інфраструктури (будівництво моста через Дністер, Косеуць - Ямпіль), розвиток інфраструктури, що забезпечило б полегшення перетину кордонів, будівництво нових пунктів перетину кордону та модернізація існуючих. Також має бути налагоджено співробітництво торгово-промислових палат та створені економічні умови для спільного просування продукції на ринку, торгові точки СНД і ЄС. Має бути створено спільні структури з сертифікації товарів, розробки ринків, продажі продукції, працевлаштування, капіталізації, а також потужного розвитку існуючої економічної ситуації. Актуальною є координація програм захисту довкілля, спільна реалізація проектів і спільний моніторинг факторів забруднення в регіонах та координація зусиль з водопостачання питної води і природного газу. На часі також розробка та спільне просування туристичних пропозицій і туристичного трафіку, організація фестивалів, виставок, культурних ярмарок та змагань. Крім того, співраця має бути направлена на розвиток спорту на регіональному рівні, дитячий відпочинок і культурне співробітництво.

Soroky (12)

У світлі співпраці в рамках Єврорегіону «Дністер» які напрямки діяльності спільно з українськими та європейськими партнерами були б цікаві для Вашого району?        

– Створення Єврорегіону «Дністер» є знаковою подією. Це дозволяє нашим країнам, які не є членами Європейського Союзу, повноправно брати участь у суспільному житті євроспільноти. Цей формат забезпечить реалізацію спільних міжрегіональних інвестиційних проектів, нарощування темпів кооперації та економічної інтеграції між регіонами країн Європи і СНД. Дозволить жителям прикордонних районів Молдови і України більш ефективно вирішувати екологічні і енергетичні проблеми, розвивати національні традиції в місцях проживання наших співгромадян.

Молдова зацікавлена ​​у співпраці спільно з українськими та європейськими партнерами в сфері взаємних інтересів і особливо - в економіці, культурному співробітництві, розвитку інфраструктури, дитячому відпочинку та іншому. Реформування і модернізація систем освіти є обов'язковою умовою досягнення економічної конкурентоспроможності.

Soroky (13)

Створення процвітаючого і стабільного сусідства означає побудову здорових політичної та економічної систем з міцними основами соціально-економічного розвитку. Між реформами існує взаємозв'язок: щоб розвинути торгівлю та інвестиції, обидві сторони повинні розвивати транспортні послуги та зв'язку інфраструктур, в той же час, посилення судової та регулятивної системи позитивно позначається на кліматі ведення бізнесу та інвестицій.

Як Ви ставитеся до підписання довгострокових договорів про співпрацю між територіальними громадами Молдови, України, Румунії та Польщі? Може бути, у Вас вже є напрацювання в цьому плані, тоді поділіться досвідом.

– Однією з найбільш перспективних форм розвитку співпраці стають міжрегіональні зв'язки. Яскравий приклад в цьому показують Сороки. Маємо практику в цій сфері як побратими з багатьми містами з різних країн. Приміром, Бузеу, Сучява (Румунія), Ямпіль, Балта, Хотин( Україна), Брянськ, Кострома (Росія), Резекне (Латвія).

Угода про партнерство направлена на економічне співробітництво, обмін досвідом між працівниками міст-побратимів, взаємні візити студентів та викладачів, спільну організацію симпозіумів, художніх виставок або народних свят.

Також маємо в якості почесних громадян Сорок дуже багато цікавих особистостей з різних країн, з якими у нас спільні погляди. Ми завжди відкриті для співпраці і обміну досвідом і ми зацікавлені у всіх починаннях на благо процвітання нашого міста.

Ми також готові поділитися досвідом, накопиченим за ці роки, тому що ми реалізували ряд проєктів, які захоплюють як жителів, так і гостей міста та району.Soroky (16)

Пріоритетами розвитку Єврорегіону «Дністер» є проектна та грантова діяльність. Як у Вашому районі відбувається залучення коштів за європейськими програмами? Які з них Ви останнім часом реалізовували або ж плануєте втілювати в життя? Якщо таких немає, то в якій сфері хотіли б задіяти такі проєкти?

– У Сороцькій районній раді діє Відділ інвестиційних проєктів, яку очолює пані Тетяна Робу. Саме цей розділ займається залученням коштів для втілення проєктів. Завдяки багатьом проєктам наше місто розвивається і процвітає.

Ми багато співпрацюємо з Румунією, і за їх підтримки реалізували багато проєктів та обмінялися досвідом. Також маємо партнерську угоду з Україною, що теж сприяє розвитку Сороцького району. В рамках співпраці Україна - Молдова обговорені стратегії розвитку транспорту до 2030 року. Про поточні проблеми реалізації проєкту будівництва моста через річку Дністер в районі Ямполя (Україна) і селища Косеуць (Республіка Молдова). Сподіваємося, що реалізація цієї ініціативи буде сприяти створенню нових робочих місць та економічному розвитку району.

Був також підписаний протокол про будівництво газопроводу Сорока-Ямпіль. Крім того, ряд багатьох інших проєктів був втілений в життя.

Європейський союз виділив грант у сумі два мільйони євро на реставрацію Сороцької фортеці. Кошти були виділені в рамках проєкту євроінтеграції фортець "Сучава-Хотин-Сорока" загальною вартістю три мільойни євро.

Soroky (7)

При цьому, 700 тисяч євро направлено на реставрацію Хотинської фортеці в Чернівецькій області, а ще 300 тисяч євро – на реставрацію фортеці в румунському місті Сучава. Решта коштів призначена для реставрації Сороцької фортеці. В рамках проєкту на кошти ЄС в Сороках організували також капітальне будівництво доріг, центральних вулиць міста, двох паркових зон. Зараз вхід на територію фортеці вільний. Фортецю можна побачити практично такою, якою вона була в давні часи. Нам вдалося на європейські гроші відновити вхідні вежу, дах, тераси, відреставрувати пішохідний місток. У нас є відвідувачі з усього світу.

Ця фінансова підтримка з боку Європейського Союзу надана в той час, коли місцевий бюджет був досить мізерним. Без цієї допомоги і фінансової підтримки ми б не впоралися.

Вплив цього проєкта величезний, особливо коли люди усвідомили вигоду, яку можна витягти з туристичного сектору для економічного розвитку громади. Музей історії і традицій, який знаходиться у фортеці, щороку приваблює тисячі туристів, які йдуть зачарованими цією історичною пам'яткою та її околицями.

Зараз ми залучені до другої частини проєкту щодо внутрішньої реставраціі фортеці. І це знову сприятиме розвитку туризму, що гарно позначиться на відгуках про наше місто. Таким чином про нас дізнається весь світ.

Цікаві факти: Сороцька фортеця зображена на задній стороні паперової купюри номіналом 20 леїв, а також на задньому плані молдовського посвідчення особи.

Крім місцевого телебачення SOR TV, і місцевої преси OBSERVATORUL DE NORD і ZIARUL NOSTRU, Розроблена веб-сторінка EUparticip.md, яка відображає процес прийняття рішень державними органами I і II рівня Сорок і дає громадянам можливість конструктивно брати участь в моніторингу діяльності та прийнятті рішень районним та муніципальним рад Сорок. Завдяки цьому мешканці обізнані про всі події, які сталися в окрузі і країні.  

Нагадаємо, в Україні зросла зацікавленість екотуризмом.

Щоб отримувати новини вчасно, підписуйтесь на наш Телеграм-канал.

Фото
надані В’ячеславом Руснаком

Автор: i-vin
Коментарів 0

Читайте також:

14 Квітня
«Пріоритет співпраці Молдови та України – будівництво мосту Ямпіль-Косуець» – у Вінниці провели міжнародну конференцію
14 Квітня
Вінниччина втратила поромну переправу через Дністер
14 Квітня
Прапору Молдови – 30 років
14 Квітня
У Могилеві-Подільському прикордонники пропустили заробітчан з Молдови (ФОТО)
14 Квітня
Міст «Ямпіль-Косеуць», очисні споруди, утилізація медичних відходів, - вінничани актуалізують міжнародні проекти
14 Квітня
Україна та Молдова налаштовані активно співпрацювати

Всі новини

18:40
Вт
В територіальній громаді на Вінниччині встановили інклюзивний майданчик
17:20
Вт
На Вінниччині засудили жінку, яка присвоїла понад 100 тисяч гривень
14:50
Вт
На Вінниччині за останню добу пожежники майже 40 разів боролися з вогнем
13:10
Вт
Цвіт магнолій заполонив Вінниччину
11:45
Вт
За добу на Вінниччині від коронавірусу одужало понад 700 пацієнтів
10:10
Вт
Вінничани мають можливість відправити «меседж у космос»
08:40
Вт
Гімнастика для очей захистить від проблем із зором
20:15
Пнд
У Вінниці розпочали роботу над інфраструктурним проєктом вартістю у 100 млн гривень
19:15
Пнд
У Вінниці горів сухий очерет
18:43
Пнд
Від сьогодні у Вінниці вимикають опалення
15:05
Пнд
В селі на Вінничині затримали підозрюваного, який до смерті побив жінку
13:45
Пнд
«Башту та Мур» планують реставрувати: Вінницька облрада шукає гроші
11:55
Пнд
Останніми днями на Вінниччині стрімко знизилась добова кількість хворих на «ковід»
10:35
Пнд
Сьогодні на Вінниччині зариблюватимуть водосховище
08:30
Пнд
Плавати на каяках потрібно за дотримання суворих правил безпеки
20:00
Нд
Сім’я з Вінниці хоче облаштувати на Південному Бузі водний сад
18:55
Нд
На Вінниччині стартувала заборона на ловлю риби
16:50
Нд
Вінничанка отримала перемогу на міжнародному фестивалі-конкурсі «Весняні Зорі»
15:10
Нд
Вінницяоблводоканал попереджає про зниження тиску подачі води

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"