За підтримки ЄС на Вінниччині реалізовується три проекти, спрямовані на співробітництво України й Молдови
  • За підтримки ЄС на Вінниччині реалізовується три проекти, спрямовані на співробітництво України й Молдови
25 Липня
16:18

У Вінниці громадські активісти обговорили плюси та мінуси програми транскордонного співробітництва «Україна-Молдова».

Про «Програму транскордонного співробітництва «Україна-Молдова»: очікування, реалії та перспективи» говорили сьогодні, 25 липня, під час експертного діалогу у Вінниці. Участь в заході взяли представники громадських організацій, щоб з’ясовувати, які наслідки для Вінницької області мала Програма територіального співробітництва EaPTC «Україна-Молдова».

- Ця програма – це ініціатива Європейського Союзу, яка надає підтримку країнам Східного партнерства в підготовці та реалізації транскордонних проектів на прикордонних територіях, таким чином забезпечуючи їх сталий соціальний та економічний розвиток, - розповіла представниця ГО «Ресурсно-інформаційний центр «Громади Вінниччини», регіональний експерт проекту «Посилення впливу громадськості на розвиток територіального співробітництва України, Білорусі та Молдови» у Вінницькій області Анастасія Ланова.

_DSC0361

Вінницька область є учасником операційної програми «Україна-Молдова». Саме в рамках цієї програми в 2015 році було оголошено грантовий конкурс з відбору проектних пропозицій для організації з Вінницької, Одеської та Чернівецької областей та Республіки Молдова.

- Головними пріоритетами цієї програми для проектів були: заохочення тісних ділових зав’язків, розвиток альтернативних можливостей зайнятості в сільських місцевостях, вирішення транскордонних екологічних проблем, підвищення рівня готовності до надзвичайних ситуацій, а також сприяння культурній різноманітності та соціальній цілісності етнічних меншин тощо, - зазначила Анастасія Ланова.

_DSC0345

В рамках Програми у Вінницькій області перемогу отримали три проекти: «Транскордонна мережа для інноваційного сільського господарства», який реалізовує ГО «Єврорегіон «Дністер» в партнерстві з молдавскою ГО «Кутезаторул»; «Сільський туризм як вірний крок на шляху розвитку транскордонного співробітництва», який реалізовують Сорокський район Республіки Молдови та Ямпільський район України; «Розвиток співпраці у сфері поводження з твердими побутовими відходами» Чечельницької селищної ради Вінницької області.  Всього Програма підтримала 15 проектів з України та Молдови.

_DSC0428

Експерт ГО «Центр транскордонного співробітництва» (м. Чернігів) Євген Романенко зі своєї сторони розповів про проект «Посилення впливу громадськості на розвиток територіального співробітництва України, Білорусі та Молдови», який впроваджується за фінансової підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках проекту «Громадська синергія». Експерт також пояснив, що для того аби програми територіального співробітництва EaPTC «Україна-Молдова» та «Україна-Білорусь» були включені до наступного бюджетного циклу Європейського Союзу (2020-2027 роки) потрібно проаналізувати всі плюси та мінуси.

- В 2011 році стартувала програма територіального співробітництва країн Східного партнерства. Стартувала вона яскраво, з презентаціями, з великою кількістю публічних заходів. Водночас оголошення конкурсу і старт реалізації проектів мали цілу низку певних проблемних моментів. Ці проблеми можуть негативно позначитися на реалізації цієї пілотної ініціативи. Ми виступаємо за продовження практики підтримки цієї програми. Для аргументації, для наших колег в Брюсселі цим заходам ми пояснюємо чому ми хочемо продовжувати програму і що варто скорегувати, - зауважив Євген Романенко.

_DSC0367

Голова Єврорегіону «Дністер», координатор «Транскордонна мережа для інноваційного сільського господарства» Сергій Татусяк розповів, які проблеми виникли на етапі подачі проектної заявки та власне реалізації ініціативи.

- Мета нашого проекту полягає у підвищенні конкурентоспроможності сільськогосподарського сектора за рахунок розширення партнерських стосунків та впровадження інноваційних технологій. В рамках проекту передбачено створення міжнародного сільськогосподарського кластеру та Центру інноваційного сільського господарства. Звичайно, для реалізації такого проекту в нас замало часу, ми маємо лише рік. Всі міжнародні експерти, з якими я мав змогу спілкуватися, кажуть, що для реалізації такої ініціативи потрібно, як мінімум два роки. Це дуже великий об’єм роботи, - сказав Сергій Татусяк.

_DSC0420

Також громадські активісти додали, що дуже важкою є аплікаційна форма, яку треба заповнити, щоб подати проект. До того ж проект має бути написаний англійською мовою.

- Потрібно подавати одразу повну описову частину проекту. Це зі всіма додатками та бюджетом до 150-ти сторінок тексту. Навіть для досвідченої групи експертів – це великий об’єм роботи. Двоступенева подача заявок в цьому випадку була б простішою. Коли на першому етапі подається концептнота. Це приблизно 10 сторінок описового тексту без бюджету. Вписується лише загальна сума бюджету. Тоді відібрані на першому етапі заявки вже будуть писати повні проекти, - пояснив очільник ГО «Ресурсно-інформаційний центр «Громади Вінниччини» Андрій Кавунець.

_DSC0518

Непосильною на думку громадських активістів є також сума співфінансування в проектах, яка має бути не менше ніж 10%.

- Якщо взяти для прикладу наші громадські організації Вінниці, для них це непідйомні суми. Було піднято нами питання про можливість нефінансових внесків, однак це було відхилено. Ще на початку, коли обговорювалося питання в робочих групах, щодо мінімальних і максимальних бюджетів проекту, суми були менші. Спочатку йшлося про 50 тисяч євро і 250 тисяч євро. Варто було навіть в такому випадку знизити мінімальний поріг, щоб більше організацій мали можливість подати свої проекти, враховуючи співфінансування. Але мінімальний і максимальний поріг збільшили до 60 тисяч євро і 300 тисяч євро відповідно, - розповіла представниця ГО «Інститут розвитку демократії та регіональних ініціатив» Юлія Кулакова.

_DSC0395

Захід було організовано у рамках проекту «Посилення впливу громадськості на розвиток територіального співробітництва України, Білорусі та Молдови», метою якого є вдосконалення практики надання та використання допомоги Україні з боку ЄС через програми територіального співробітництва «Молдова-Україна» та «Білорусь-Україна». Щоб подолати бар’єри, що виникли під час їх реалізації та досягти подальшого розвитку транскордонної співпраці, координатори проекту, Анастасія Ланова та Євген Романенко, записали всі зауважання та пропозиції причетних до програм «Молдова-Україна» та «Білорусь-Україна».

_DSC0429

Проект реалізовують ГО «Центр транскордонного співробітництва» (м. Чернігів) в партнерстві з УНП ФГС СхП та Асоціацією регіональних аналітичних центрів в рамках проекту «Посилення впливу громадськості на розвиток територіального співробітництва України, Білорусі та Молдови» за фінансової підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках проекту «Громадська синергія».

_DSC0387

Окрім Вінницької, цей проект реалізується у Чернігівській, Київській, Житомирській, Рівненській, Волинській, Чернівецькій та Одеській областях. Всі нюанси з’ясовані реалізаторами проекту влючать до звітів, які будуть направлені в Європейський Союз.

_DSC0382

_DSC0380

_DSC0403

Нагадаємо, в рамках проекту «Транскордонна мережа для Інноваційного сільського господарства» створений Агрокластер «Дністер» у Вінниці уклав угоду з польським агрокластером «Агро-Карпати».

Автор: i-vin.info
Коментарів 0

Читайте також:

21 Жовтня
Аграрії Вінниччини та Молдови вивчали інноваційні технології ведення сільського господарства (ФОТО)
21 Жовтня
Європейський проект зі створення агрокластеру відповідає аграрній стратегії Вінниччини
21 Жовтня
Вінницькі сільгоспвиробники їздили переймати досвід у колег з Молдови (ФОТО)
21 Жовтня
У Гнівані чотири дитсадки енергомодернізуються за кошти ЄС
21 Жовтня
У Вінниці в рамках європейського проекту закупили обладнання для сільгоспвиробників
21 Жовтня
Вінниччина бере участь у міжнародному бізнес-проекті

Всі новини

09:00
Нд
Сьогодні на Вінниччині – яблучний фестиваль
16:26
Сб
Проект Стратегії «Вінниця - 2030» готовий, – містян запрошують до обговорення
14:34
Сб
Пропав 37-річний житель Бершадського району (ФОТО)
12:48
Сб
На Вінниччині відкрили друге сателітне відділення гемодіалізу
10:52
Сб
Душителю з Вінниччини дали 7 років тюрми
09:16
Сб
Від 1 листопада ціна на газ зростає на 23%
08:00
Сб
Сьогодні у світі день статистів, авіадиспетчерів та кухарів
19:24
Птн
Вінничанин виніс оградку зі цвинтаря і заробив гроші
18:38
Птн
У Вінниці люди з інвалідністю змагалися у баскетболі, боулінгу й тенісі
17:40
Птн
Томашпіль став на коліна перед загиблим бійцем (ФОТО)
16:56
Птн
У Вінниці через ремонтні роботи відключать воду на 12-ти вулицях
16:03
Птн
На наркотиках родина з Вінниці заробила 500 тис. грн. за два місяці
15:14
Птн
Викладачка вінницького «політеху» виграла напівмарафон у Польщі (ФОТО)
14:31
Птн
Моргунов отримав сертифікат про найзручніше місто для бізнесу
13:52
Птн
На Вінниччині зникла 18-річна Ксена Богомолова
13:08
Птн
Вулицю Театральну на перехресті із Соборною розширять
12:20
Птн
На Вінниччині обмежуватимуть рух транспорту через вибухи в кар’єрі
11:45
Птн
У Вінниці презентували унікальний Кобзар з автографом автора (ФОТО)
11:07
Птн
Міжнародний експерт відвідує пам’ятки культури Вінниччини

Будьте першими
в курсі останніх новин з
Інформаційною Вінниччиною

підпишіться на наші новини через соцмережі

Дякую, я вже підписаний на "Інформаційну Вінниччину"