---0_9a1c58a2.jpg)
Безпека учнів під час війни: як у Вінниці «з нуля» побудували протирадіаційне укриття для ліцею (ФОТО)
Сховище обладнане усім необхідним для захисту та навчання дітей
Шкільні укриття є невід'ємною частиною захисту під час освітнього процесу в теперішніх реаліях. Щоб створити безпечні умови для навчання Вінниці будують шість протирадіаційних укриттів на території ліцеїв, а також чотири поруч із садочками. I-VIN.INFO відвідав одне із таких новозбудованих сховищ, яке захистить від можливих надзвичайних ситуацій.
Назважаючи на літню спеку, кипить робота на території Вінницького ліцею №30 імені Тараса Шевченка. Тут будівельники вже на фінішній прямій зведення протирадіаційного сховища. Захисна споруда готова на 95 відсотків – залишається завершити фасадні роботи та облаштувати внутрішні приміщення.
На подвір'ї школи видніються купи землі – триває будівництво. Робітники активно працюють, щоб вже у вересні школярі мали безпечне освітнє середовище.З різних сторін будівельного майданчика можна розгледіти три входи до нового протирадіаційного укриття. Також на поверхні видно й вентиляційні люки. Зверху все покрито товстим шаром грунту, як і належить для укриттів такої категорії. Адже воно здатне витримати силу ракетного удару до 10 тонн.
Разом із директоркою ліцею Аллою Панасюк широкими сходами ми спускаємось до укриття. У повітрі відчувається запах фарби – нещодавно тут пофарбували підлогу. Всередині нас зустрічає великий просторий коридор.
Внизу знаходяться декілька окремих кімнат, серед яких і навчальні приміщення. В цих підземних класах під час тривоги продовжать проводити уроки. Таких кабінетів тут є три – два середніх та один великий. Поки що вони пусті, але вже незабаром їх облаштують всіма необхідними для навчання предметами та меблями.
Далі заходимо до медичного пункту. Тут вже встановлений рукомийник та стоїть металева шафа. Під час тривог тут буде знаходитись медичний працівник, який зможе за необхідності надати потрібну допомогу.
Наступним Алла Володимирівна показує харчоблок. Зараз тут знаходяться металеві стелажі, мийка, резервуар для обробки їжі та бойлер. До початку навчального року приміщення обладнають усім необхідним для організації повноцінного харчування - столами, стільцями, технікою для розігріву їжі, холодильниками, питною бутильованою водою.
Директорка закладу поділилась своїми враженнями від нового сховища:
«Це величезний плюс для нашої школи – мати таке укриття. Звичайно, батьки будуть задоволені, адже знатимуть, що їхні діти перебувають у безпеці».
Для опалення сховища в окремому приміщенні розташований теплопункт, який оснащений сучасним обладнанням. Це дозволить підтримувати комфортну температуру в холодні зимові місяці. Звідси відбуватиметься подача тепла та вентилювання укриття.
У сховищі є великі пластикові ємкості, в яких зберігатиметься питна і технічна вода.
Також укриття оснащене санвузлами. Директорка розповідає, що їх тут налічується три і показує кожне із таких приміщень. Вони знаходяться в різних місцях сховища та розділені на жіночий, чоловічий та інклюзивний. Кожна із таких кімнат вже обладнана унітазами, умивальниками, а також бойлерами.
Неподалік одного з входів можна побачити спеціальну кімнату для забрудненого радіаційного одягу. У разі виникнення надзвичайної ситуації із забрудненням одягу радієм (радіактивний елемент - ред.) його можна буде безпечно зберігати та обробити у цій кімнаті.
Направляємось до виходу із укриття. Поруч із сходами вже встановили спеціальний підйомник, що дозволить піднятись та спуститись людям з інвалідністю та іншим маломобільним групам населення. Адже доступ до укриття має бути безперешкодним та комфортним для всіх.
Щодо наземної частини, то тут поки триває робота, але в подальшому територію заасфальтують, засіють травою та прокладуть асфальтовану доріжку до входів в укриття. Поруч проглядається мальовнича алея з молодих дерев, яку з початком будівництва перемістили на іншу ділянку.
Масштаби цього укриття вражають – глибиною чотири метри, декілька десятків метрів у довжину та ширину.
Загалом сховище облаштовано всім необхідним для комфортного перебування дітей та дорослих під час повітряної тривоги чи у разі надзвичайних ситуацій та розраховане на 850 людей. Укриття спроєктували таким чином, щоб у ньому вмістились учні, вчителі та техперсонал однієї зміни навчання, адже ліцей працює у дві зміни та у ньому навчається понад тисяча учнів.
Протирадіаційне укриття на території Вінницького ліцею №30 імені Тараса Шевченка буде забезпечене оснащене системами вентиляції, водопостачанням, освітленням, інтернетом, а також буде запасами продуктів харчування та медикаментами. Ця споруда дозволить учням, вчителям та персоналу школи продовжувати свою роботу під час тривоги у безпечному місці. Наразі ж у закладі функціонує лише найпростіше сховище, що розташоване у підвалі, та не дає змоги вмістити всіх школярів.
«Поки у нашому закладі не зробили найпростіше укриття, навчання проводилось онлайн. Після того, як цокольне приміщення школи облаштували під найпростіше сховище ми розпочали навчання у змішаному форматі – учні початкових класів навчались очно, а старші школярі – тиждень дистанційно, а тиждень відвідували заняття у школі», - розповіла директорка закладу Алла Панасюк.
Освітній процес у ліцеї проходить у дві зміни, адже у закладі навчається понад тисячу школярів, а найпростіше укриття у підвалі вміщує лише 410 людей. Тому постало питання створення нового сховища, яке зможе вмістити більшу кількість осіб та забезпечить нормальне функціонування освітнього закладу під час тривог.
Будівельні роботи розпочали торік і їх планують завершити до початку нового навчального року. Тому вже із вересня школярі зможуть вийти на повноцінне офлайн-навчання.
Також, Алла Володимирівна поділилась своїми думками з приводу, як можна буде використовувати протирадіаційне укриття після нашої Перемоги.
«Ми всі віримо і сподіваємось, що війна закінчиться якнайскоріше нашою Перемогою. Тож є такі плани, що у сховищі у післявоєнний період можна буде проводити різні майстер-класи, показувати фільми, організовувати цікаве дозвілля, гуртки для учнів. Тобто, поступово адаптуватимемо приміщення під потреби мирного часу, перетворивши його на багатофункціональний освітній простір».
Отже, протирадіоактивні укриття у мирний час продовжать свою роботу, але будуть використовуватися вже не з метою захисту, а в інших цілях та стануть багатофункціональними. А наразі їхнім головним призначенням є захист здоров'я та життя наших маленьких та дорослих вінничан від атак ворога.
Задоволені новим укриттям і батьки школярів ліцею. Мама Назара – учня 9-б класу Юлія Бондарчук поділилась своїми враженнями:
«Дирекція школи повідомила батьків, що існує таке сховище і зараз у ньому тривають ремонтні роботи. Це, дійсно, дуже круто, що у закладі буде таке протирадіаційне укриття. Звичайно, за дитину в будь-якому випадку ти хвилюєшся, де б вона не знаходилась, але тепер під час тривоги мій син перебуватиме в безпечному місці».
Загалом такі захисні споруди у Вінниці збудували або ж будують на території ще п'яти шкіл міста: 11, 12, 13, 23 і 33 та чотирьох садочків.
Також нове протирадіаційне укриття з'явиться й у навчальному закладі Вінницької області. Кабінет міністрів України 18 липня затвердив спрямування субвенції на облаштування ще 7 шкільних укриттів, серед яких й один ліцей, що розташований у Вінницькій області. У наказі МОН від 13 червня 2024 року вказано, що сховище побудують на території Іллінецького ліцею №1 Іллінецької міської ради. Для будівництва захисної споруди із державного бюджету у вигляді субвенції виділять п'ять мільйонів 426 тисяч гривень.
За словами прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, в Україні цього року впровадять комплексну стратегію, що дозволить відновити безпечне офлайн-навчання для 300 тисяч школярів. Крім того Кабмін затвердив три варіанти облаштування наземних укриттів розроблених ДСНС та МОН. Їх громади зможуть адаптувати до місцевих потреб та рівня небезпеки. Загалом же, на будівництво укриттів в закладах освіти України цьогоріч виділено 2,5 мільярди гривень.
В умовах сучасних викликів укриття відіграють ключову роль у захисті здоров'я та життя дітей, формуванні у них навичок безпеки та підтримці соціальної стабільності. Для держави, що захищає свої території від ворога, важливо забезпечити навчальні заклади такими захисними спорудами. Це має стати пріоритетом для України, щоб гарантувати безпечне майбутнє нашим наступним поколінням. Такої думки дотримуються й у Вінницькій міській раді, адже саме у Вінниці вперше почали з нуля будувати протирадіаційні сховища для шкіл та садочків.
Ми створили цей матеріал як учасник Мережі «Вікно Відновлення». Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.
Читайте також, сучасне реабілітаційне відділення запрацює на Вінниччині.
Щоб отримувати новини вчасно підписуйтесь на наш Телеграм-канал.
Інфографіка: Лілія Юр
Фото: Лілія Юр