menu
Ексклюзив Надзвичайні події Влада Громади Війна Освіта Культура Туризм Дозвілля Спорт Технології Історія Україна і Світ Агро Коронавірус Інфо Medtime Оздоровлення Beauty.Time Life Команда IVin
<-

«Діти можуть проводити експерименти з хімії на екранах ґаджетів»: директор молдовського ліцею розповів про нові технології в освіті

07.06.2024 16:05

Директор теоретичного ліцею «Constantin Stere» міста Сороки розповів про впровадження цифрових технологій в освітній процес

В місті Сороки працює один з найкращих в Республіці Молдова загальноосвітніх навчальних закладів – теоретичний ліцей «Constantin Stere», в якому навчається понад 1300 учнів. Як і в будь-якому сучасному навчальному закладі, в ліцеї «Constantin Stere» велику увагу приділяють впровадженню цифрових технологій в навчальний процес. I-VIN.INFO поспілкувався із директором закладу Василем Башем та дізнався про тенденції цифровізації системи загальної освіти в Республіці Молдова. На диво, вони доволі схожі із відповідними тенденціями в нашій країні.

В теоретичному ліцеї «Constantin Stere» міста Сороки за оновлення системи освіти всерйоз взялись із початком пандемії Covid-19 у 2020-му році. Керівництво ліцею зрозуміло, що без впровадження цифрових технологій в освітній процес, навчання в тодішніх умовах неможливо було продовжувати. 

В ліцеї зробили три конкретних кроки для подолання кризи та осучаснення навчального процесу. Спершу для всіх вчителів закупили ноутбуки, а в більшості класів встановили інтерактивні дошки та Smart TV. Техніку вдалося закупити за допомогою проєкта Міністерства освіти Республіки Молдова, який називався «One to one». В рамках цього проєкту ліцею «Constantin Stere» передали 50 ноутбуків. Половину з цих ноутбуків залишили в класах, а половину роздали вчителям.

«В нашому ліцеї працює 78 вчителів, тож ноутбуків на всіх не вистачило. Для того, щоб забезпечити технікою всіх викладачів, ми почали закупати ноутбуки за кошти власного бюджету, який дозволяв нам це робити», - розповідає директор теоретичного ліцею «Constantin Stere» Василь Баш.

Після цього ліцей виграв ще декілька грантів на облаштування інтерактивного класу та закупівлю різноманітної техніки, яка потрібна в сучасному освітньому процесі. Зараз керівництво ліцею щорічно виділяє з бюджету закладу кошти на закупівлю та оновлення технічної бази. 

Другим кроком стало навчання вчителів користуванню усією новою технікою. Цю задачу на себе взяв сам директор ліцею Василь Баш, адже він є вчителем інформатики. Пан Василь згадує, що протягом трьох тижнів усі вчителі залишались на роботі до вечора і після 19:00 по декілька годин вчились користуватись новим обладнанням та програмами.

Також із підвищенням кваліфікації вчителів допомагали і держава. Вищезгадане Міністерство освіти Республіки Молдова реалізовувало проєкт, в рамках якого багато вчителів республіки, в тому числі і з ліцею «Constantin Stere», вчились впроваджувати цифрові технології в навчальний процес і користуватись усіма актуальними та ефективними застосунками.

Третім логічним кроком було навчити самих учнів користуватися усіма технологіями, адже для них це також був новий досвід. Цю задачу на себе взяв Василь Баш, як вчитель інформатики і в цьому йому допомагали ще двоє вчителів цього предмету. Навчання користуванню різними додатками, що використовувалися в подальшому в навчальному процесі, відбувалось безпосередньо на уроках інформатики.

«На додачу до цього я зняв декілька навчальних роликів на платформу YouTube. В них я покроково розповідав, як користуватися тим чи іншим застосунком. Ця інформація була корисна не тільки дітям, а й їхнім батькам, які також занурювались в контекст цифровізації навчального процесу», - розповідає Василь Баш.

Що стосується цих самих додатків, які використовують учні та вчителі ліцею «Constantin Stere», тут керівництво закладу вирішило притримуватись логіки «краще менше, але якісніше». Найбільш розповсюдженими у використанні є платформи Google Classroom, Google Meet, Google Forms, Zoom та Canva.

Окрім цього на уроках фізики, біології та хімії учні використовують спеціальні віртуальні лабораторії. Ліцей закупив ліцензії на ці додатки, щоб учні могли використовувати їх на уроках. Віртуальні лабораторії дозволяють учням проводити традиційні для цих предметів лабораторні роботи на екранах ґаджетів. Наприклад, на лабораторній роботі з хімії можна змішати декілька реагентів та отримати прогнозовану чи не прогнозовану реакцію.

«Це дуже зручна аплікація, яка допомагає усім учням отримувати практичні навички. В наших класах навчаються по 30-35 дітей і за один урок вручну провести якийсь практичний експеримент встигнуть 4-5 учнів, а за допомогою віртуальних лабораторій у всіх є змога це зробити», - пояснює директор ліцею.

На думку педагогічного колективу теоретичного ліцею «Constantin Stere» цифровізації освіти має ряд переваг, але також має і свої недоліки. Якщо говорити про переваги, то головною з них є підвищення інтерактивності навчання. В епоху Tik-Tok, коли діти звикли до коротких роликів та швидкого сприйняття інформації, цифрові технології допомагають доносити необхідні їм знання у зручній для них формі. 

Ще однією перевагою є те, що більшість уроків, які проходять в режимі онлайн можна записати та передивитись їх декілька разів. Якщо учень не до кінця зрозумів тему уроку, то він може передивитися його на сайті Educație Online.

Деякі застосунки, наприклад Canva, дозволяють учням долучатись до проєктних завдань в групах. Діти не виходячи з дому можуть комунікувати з однокласниками та робити спільні учнівські проєкти за допомогою таких додатків.

Говорячи про мінуси цифровізації освіти, Василь Баш згадує всюдисущий Chat GPT, який став справжнім головним болем для вчителів. Учні можуть використовувати цей штучний інтелект та виконувати майже будь які задачі не засвоюючи при цьому навчальний матеріал. 

«Ми побоюємося того, що діти перестануть думати. Наша першочергова задача сьогодні навчити учнів нормовано використовувати такі платформи, як Chat GPT. Окрім цього зараз простежується тенденція в тому, що дітям стає все складніше сприймати текстову інформацію. Вони по-трохи звикають до візуальної інформації по типу відеороликів і їм стає складно зрозуміти суть задачі, якщо вона прописана текстом. Над тим, як із усім цим боротися ми зараз активно розмірковуємо разом з вчителями і я впевнений, що нам вдасться знайти вихід з цієї ситуації», - додає пан Василь.

Проте, не дивлячись на такі мінуси, в теоретичному ліцеї «Constantin Stere» і надалі планують розвивати цифрову освіту. Зараз керівництво закладу розробляє проєкт, який допоможе створити в ліцеї медіатеку із двадцятьма комп’ютерами, інтерактивним дисплеєм, відеокамерою та великим принтером. Окрім цього принтери та сканери планують закупити в кожний клас.

В наступні два роки ліцей планує закупити ще шість інтерактивних дисплеїв в класи початкової школи. 

«Враховуючи тенденцію стрімкої цифровізації освіти, ми маємо готувати учнів до користування цифровими технологіями з перших років навчання. Впевнений, що впровадження таких технологій в освітній процес допоможе оптимізувати його та зробити ще більш ефективним. Світ розвивається дуже швидко і ми усі маємо бути готовими до цього», - підсумовує директор теоретичного ліцею «Constantin Stere» Василь Баш.

_______________________________________________________________________


«Children can conduct chemistry experiences on the screens of gadgets,» the director of a Moldovan lyceum said, referring to new technologies in education.


The director of the Constantin Stere theoretical lyceum, located in the city of Soroca, spoke about the introduction of digital technologies into the educational process


Soroca’s Constantin Stere theoretical lyceum has over 1,300 students and is considered one of the best general education institutions in the Republic of Moldova. As befits a modern educational institution, the Constantin Stere lyceum takes seriously the implementation of digital technologies in the educational process. I-VIN.INFO interviewed the lyceum’s director, Vasyl Bash, and learned about the current trends of digitalization within the general education system of the Republic of Moldova. Interestingly, they closely resemble corresponding trends in our own country.

At the Constantin Stere theoretical lyceum in the city of Soroca, they began to earnestly address the issue of the renewal of the education system during the Covid-19 pandemic in 2020. The lyceum’s management understood that it would be impossible to continue education under the conditions prevailing at the time without incorporating digital technologies into the educational process.

The lyceum took three concrete steps to overcome the crisis and modernize their educational methods. Firstly, laptops were purchased for all teachers. Additionally, interactive whiteboards and Smart TVs were installed in most classes. This equipment was purchased with the generous assistance of the Ministry of Education of the Republic of Moldova as part of a project called «One to One.» The Constantin Stere lyceum received 50 laptops via this project. Half of them were kept in the classrooms, while the remaining half were given to teachers.

«Our lyceum has 78 teachers on staff, so there were not enough laptops for all of them. To ensure that all our teachers were provided with the necessary equipment, we started buying laptops using funds from our own budget,» says the director of the Constantin Stere lyceum, Vasyl Bash.

Subsequently, the lyceum obtained several more grants, allowing them to set up an interactive classroom and to purchase other types of equipment which are required to facilitate modern educational methods. Presently, the management of the lyceum allocates funds from its annual budget for the purchase and renewal of its technical base.

The second step was to train all the teachers in the utilization of this new technology. The task was undertaken by Vasyl Bash himself, since, in addition to being the director, he is a computer science teacher. Mr. Bash recalls that, for three weeks, the entire teaching staff remained at work even after 7:00 p.m., spending hour upon hour learning how to use the new equipment and software.

The state also assisted in enhancing the qualifications of teachers. The Moldovan Ministry of Education implemented a project through which many of the Republic’s teachers, including those from the Constantin Stere lyceum, were taught how to implement digital technologies into the educational process and how to use all relevant applications effectively

Naturally, the third step was to teach the students themselves how to use these technologies, which were a new experience for them, as well. This task, too, was undertaken by Vasyl Bash, with the assistance of two other computer science teachers. The students learned directly in their computer sciences classes how to use the various applications which would be incorporated in their educational process.

«In addition to this, I filmed several training videos, which were uploaded to YouTube. In them, I explained step-by-step how to use the different applications. The information was useful not just for the children, but also for their parents, who also immersed themselves in the digitalization of the educational process,» says Bash.

Regarding these applications as used by students and teachers at Constantin Stere, the management of the lyceum decided to follow the principle of «less quantity, better quality.» The main platforms used are Google Classroom, Google Meet, Google Forms, Zoom and Canva.

In addition to the aforementioned platforms, students use virtual laboratories in physics, biology and chemistry lessons. The lyceum purchased licenses for these specialized applications in order that their students can use them in class. Virtual laboratories permit students to carry out the lab work necessary for these subjects on the screens of electronic devices. In a chemistry lab, for instance, a student could mix multiple reagents and would see a predicted or an unexpected reaction.

«This application is very convenient, as it helps all our students to acquire practical skills. There are 30-35 children in each class, and, in one lesson, there would be the time for 4 or 5 students to conduct a practical experiment physically, by hand. Now, thanks to the virtual laboratories, every student has the opportunity to conduct the experiment during the lesson,» explains the director.

According to the pedagogical team at the Constantin Stere theoretical lyceum, while the digitalization of education has numerous advantages, it also has its downsides. In terms of its advantages, the primary one is the increase in the interactivity of learning which digitalization provides. In the Tik-Tok era, when children are accustomed to short video clops and the rapid perception of information, digital technologies convey knowledge in a format which is convenient for them.

A further advantage is that most online lessons can be recorded and then viewed multiple times. If the student did not fully understand the lesson’s topic, they can review it on the Educație Online website. Some apps, such as Canva, allow students to participate in group projects. By using these applications, students can communicate with their classmates and work on joint projects without having to leave home.

As for the disadvantages of the digitalization of education, Vasyl Bash mentions the notorious Chat GPT, which has become a tremendous headache for teachers. Students can use this artificial intelligence to perform almost any task, without ever learning the material themselves.

«We are afraid that children will stop thinking. Our primary task today is to teach students how to use platforms such as Chat GPT properly. Additionally, there is a disturbing trend in which children are having increasing difficulty in perceiving textual information. They gradually got used to visual information in video form and it then becomes difficult for them to understand the essence of a task if it is presented via written text. Together with the teachers, we are engaged in figuring out how to deal with all these issues, and I am confident that we will manage to find a way out of the situation,» Mr. Bash explains.

Notwithstanding such disadvantages, the Constantin Stere theoretical lyceum still plans to develop digital education. At present, the management of the institution is developing a project which will create a media library in the lyceum containing 20 computers, an interactive display, a video camera and a high-volume printer. Alongside this project, the lyceum plans to buy printers and scanners for every classroom. In the next two years, six more interactive displays for elementary school classrooms will be purchased.

«In light of the trend towards the rapid digitalization of education, we have to prepare students to use digital technologies from the first years of their schooling. I am sure that the introduction of such technologies into the educational process will help optimize it and will even increase its effectiveness. The world is developing rapidly and we all have to be ready for it,» concludes Vasyl Bash.

Читайте також, розвиток цифрової освіти в школах Вінниччини: досвід двох закладів.

Щоб отримувати новини вчасно, підписуйтесь на наш Телеграм-канал.

Фото: надані Василем Башем

Читайте також