
Герої серед нас: як громада на Вінниччині допомагає ветеранам почати новий етап життя
Приклад ветеранської політики Погребищенської громади
Повернення з війни – це не лише завершення бойового шляху, а й початок складного процесу адаптації до мирного життя. Реінтеграція ветеранів у громади є викликом, що потребує уваги, підтримки та злагоджених дій. У Вінницькій області прикладом комплексного підходу до цього питання стала Погребищенська громада, де місцева влада, соціальні служби та громадські організації об’єднали зусилля, щоб допомогти ветеранам знайти своє місце у мирному житті, повідомляє I-VIN.INFO.
Соціальна підтримка ветеранів і їхніх родин
У Погребищенській міській територіальній громаді особлива увага приділяється питанню підтримки ветеранів та членів їхніх сімей. В громаді створено сектор з питань ветеранської політики. Місцеве самоврядування вивчає конкретні потреби родин демобілізованих військовослужбовців. Загалом в Погребищенській громаді станом на зараз проживає близько двохсот демобілізованих військовослужбовців.
«Ми надаємо практичну допомогу в оформленні необхідних документів для ветеранів. Також за кошти міської ради надається матеріальна допомога для вирішення побутових та фінансових проблем сімей демобілізованих військовослужбовців. Центр соціальних служб проводить регулярні зустрічі із ветеранами, їхніми сім’ями та родинами загиблих військовослужбовців», - розповідає голова Погребищенської громади Сергій Волинський.
У Погребищенській міській раді розробили цільову програму соціального захисту мешканців громади, в рамках якої надається різного роду допомога військовим та їхнім сім’ям. Так, родинам загиблих військових виділяється з бюджету фінансова допомога в межах одного мільйону гривень в рік. На допомогу військовим, які отримали поранення, з бюджету виділяється півтора мільйони гривень на рік. Матеріальна допомога для забезпечення дровами сім’ям загиблих військових, або тих, хто вважається безвісті зниклим, складає до одного мільйону гривень в рік.
Також надається одноразова фінансова допомога військовим, які отримали інвалідність внаслідок війни. Така допомога складає до трьохсот тисяч гривень.
«По три тисячі гривень родинам захисників надаємо до свята Святого Миколая. Окрім цього, компенсуємо вартість пільгового проїзду громадським транспортом для ветеранів, на це виділяється більше п'ятисот тисяч гривень на рік», - доповнює Сергій Волинський.
Сектор ветеранської політики
Два місяці тому при відділі соціального захисту населення Погребищенської міської ради створили сектор ветеранської політики. Для того, щоб робота з ветеранами була більш ефективною, головним спеціалістом сектору ветеранської політики призначили колишнього військового, демобілізованого Сергія Жовтобрюха.
«Я демобілізувався через низку причин, серед яких вік та сімейні обставини. Хоч і не брав безпосередньої участі в бойових діях, але під час служби багато спілкувався із військовими, які повертались з фронту на доукомплектування, тож тримав руку на пульсі. Після демобілізації я розумів, що мушу щось робити, щоб адаптуватись до цивільного життя і бути корисним для громади. Саме тоді мені запропонували таку роботу і я з радістю погодився», - розповідає пан Сергій.
Головний спеціаліст сектору ветеранської політики зазначає, що найскладніше повернутися до мирного життя тим ветеранам, у яких немає родини. Адже саме сім'я найбільше підтримує ветерана. На жаль, пан Сергій згадує кілька прикладів, коли навіть доводилось надавати медицинську підтримку з реабілітації через надмірне зловживання алкоголем.
«Буває, що хлопці, які не мають родинної підтримки, знаходять підтримку в чарці. Стараємося витягувати таких хлопців, вже кілька чоловіків відвозили в лікарню, вони там проходили реабілітацію та, на щастя, зав’язували з алкоголем», - згадує Сергій Жовтобрюх.
Однією зі складнощів роботи з ветеранами є те, що вони самі зазвичай не просять про допомогу. На сполох найчастіше б’ють родини ветеранів, або, за відсутності родини, до сектору ветеранської політики звертаються сусіди чи знайомі ветеранів.
Ще однією проблемою пан Сергій вважає низьку оперативність в отриманні інформації про ветеранів. Сектор ветеранської політики не отримує вчасно інформацію про те, що в громаді демобілізувався той чи інший військовослужбовець. Через це працівники сектору не можуть одразу почати допомагати таким ветеранам.
Не дивлячись на все це, сектор ветеранської політики відділу соціального захисту населення при Погребищенській міській раді ефективно працює з ветеранами та надає їм різноманітну допомогу із житлом, побутовими проблемами та психологічною підтримкою.
«Ветерана може краще зрозуміти інший ветеран, тож керівництво громади, усвідомлюючи це, взяло саме мене на цю посаду. Сьогодні ми розуміємо проблеми ветеранів, чуємо їх та усіляко їм допомагаємо», - підсумовує головний спеціаліст сектору ветеранської політики.
Також допомога йде і через благодійний фонд, який закупає для родин військових та ветеранів побутову техніку, харчування тощо.
«У роботі з ветеранами найголовнішим є спілкування. Наші захисники потребують нормального ставлення до них. Усі працівники соціальних служб, апарату міської ради та я особисто приїжджаємо додому до наших ветеранів, спілкуємося з ними та їхніми родинами, щоб дізнатися, що їм зараз потрібно», - розповідає голова громади.
Сьогодні ветеранів у Погребищенській громаді залучають до грантових проєктів, які проводить Погребищенська філія Вінницького обласного центру зайнятості. Завдяки участі в цих проєктах ветерани та члени їхніх родин можуть отримати фінанси на створення або розвиток власного бізнесу.
Медичні послуги без бар’єрів
Громада також забезпечує надання медицинських послуг погребищенським ветеранам. Міська рада співпрацює напряму з усіма найбільшими лікарнями області. Якщо місцевим ветеранам потрібна буде кваліфікована медична допомога, то завдяки такій співпраці вони зможуть безкоштовно дістатись та отримати необхідні послуги в найкращих медичних закладах Вінниччини.
Голова Погребищенської громади Сергій Волинський зазначає, що станом на сьогодні в громаді немає суттєвих соціальних викликів в сфері підтримки ветеранів, адже усі їхні потреби задовільняються рівно настільки, наскільки це дозволяє бюджет та ресурси громади.
«Це повсякденна та повсякчасна робота усіх: соціальних служб, старост сіл, діловодів, апарату міської ради, депутатського корпусу. Розуміючи, що ми досить велика громада в області, ми налагоджуємо гарні відносини із ветеранами і саме тому у нас немає соціальної напруги за напрямком ветеранської політики», - підсумовує Сергій Волинський.
Громадська ініціатива: новий рівень підтримки
Підтримкою військовослужбовців та їхніх родин у Погребищенській громаді займається не лише місцеве самоврядування, а й громадськість. На території громади існує громадська організація «Час допомагати». До початку повномасштабного російського вторгнення ця організація займалась допомогою сім’ям із прийомними дітьми, але після лютого 2022 року додала ще один напрям роботи - підтримку родин загиблих, зниклих безвісті та полонених військовослужбовців.
«З початку повномасштабної війни ми активно комунікуємо із родинами військових, які загинули, або ж зникли безвісті чи потрапили в полон. Ми постійно приїжджаємо в такі родини і допомагаємо їм, особливо морально, адже це дуже важливо», - розповідає голова ГО «Час допомагати» Василь Гірчук.
Наразі пан Василь активно комунікує із американськими партнерами, щоб втілити один амбітний проєкт. Мова йде про безкоштовну поїздку в США дітей загиблих чи зниклих безвісті військовослужбовців. Тритижнева подорож планувалась на січень наступного року, але поки що відклалась до червня.
Американська сторона повністю бере на себе фінансування цієї поїздки, а також вирішення проблем із візами та іншою документацією. Загалом в цю поїздку планують відправити вісімнадцять дітей з Погребищенської та Козятинської громад віком від 13 до 16 років.
«Тринадцять-шістнадцять років - це вже більш-менш свідомі підлітки, які вже замислюються над своїм майбутнім. Хочемо показати їм, як живуть люди в інших країнах, показати їм світ, щоб заохотити навчатися, вивчати іноземні мови та планувати своє майбутнє, враховуючи можливості стати будь-ким і будь-де в цьому світі», - каже Василь Гірчук.
Реінтеграція ветеранів – це не лише турбота про тих, хто захищав нашу країну, а й важливий крок до зміцнення громади як єдиного цілого. Досвід Погребищенської громади демонструє, як спільними зусиллями місцевої влади, громадських організацій та самих ветеранів можна створити ефективну систему підтримки, що враховує індивідуальні потреби кожного. Це приклад того, як глибоке розуміння, увага та готовність допомагати здатні повернути віру у майбутнє та дати змогу ветеранам стати активною частиною громади, яку вони колись захищали зі зброєю в руках.
Ми створили цей матеріал як учасник Мережі «Вікно Відновлення України». Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.
Читайте також, професійна підготовка та перепідготовка: як на Вінниччині працюють програми для вирішення питання дефіциту кадрів.
Щоб отримувати новини вчасно, підписуйтесь на наш Телеграм-канал.
Фото: Василь Гірчук, pog-mrada.gov.ua, dyvys.info, фейсбук-сторінка Сергія Волинського