menu
Ексклюзив Надзвичайні події Влада Громади Війна Освіта Культура Туризм Дозвілля Спорт Технології Історія Україна і Світ Агро Коронавірус Інфо Medtime Оздоровлення Beauty.Time Life Команда IVin
<-

Палац Собанських у Верхівці: історія архітектурної пам’ятки Вінниччини

01.12.2024 09:15

Історія спадку родини Собанських

У серці Поділля, серед мальовничих краєвидів Вінниччини, розташований один із найвишуканіших архітектурних перлин регіону — палац Собанських у Верхівці. Цей маєток, побудований на межі ХІХ і ХХ століть, став символом амбіцій і витонченого смаку родини Собанських. Витончений стиль необароко, парк, спроектований видатним садівником В. Кроненбергом, і багата історія, сповнена злетів та падінь, роблять цей палац не лише архітектурною пам’яткою, але й унікальним свідком епохи. I-VIN.INFО, посилаючись на сайт Мій край – Вінниччина, розповідає історію цього палацу.

Ієронім Собанський мав велику хлібну справу в Одесі і був першим з Собанських, що володіли Верхівкою. Ієронім одружився вдруге на Ганні Дзиржек від якої мав у тому числі сина Станіслава. Проте жодної садиби в Верхівці ні при Ієронімі, ні при Станіславі не було. Станіслав Іеронімовіч в 1852 році одружився графині Теклі Єфросинії Тишкевич, яка подарувала Станіславу трьох дітей – двох синів – Вітольда Станіславовича і Генріха Станіславовича й дочку Єфросинію.

Ієронім, і сам Станіслав Ієронимович поховані недалеко звідси, в Чечельнику, в тамтешній усипальні Собанських. Після смерті Станіслава Ієронімовича, що послідувала в 1886 році маєток дістався двом його синам, які вирішили перетворити цей маєток на найкрасивіше місце.

У 1891 році Вітольд і Генріх Станіславовичі влаштовують тут найкрасивіший парк, загальною площею в 30 гектар. Для цього був запрошений відомий майстер паркових і садових справ В. Кроненберг. І незабаром починається будівництво палацу в стилі необароко. Палац внутрішньо поділений на дві частини, тому тут є чотири входи – по два на кожного брата.

Сам маєток, або економія, якщо завгодно, був не найбільший – в 1897 році за ним рахувалося «всього» 789 десятини землі (приблизно 800 гектар) і включав окрім самої Верхівки ще і сусідню Верхівську Дубину – ферму, за якою числилося ще 581 десятина. В 1914 році він трохи збільшився, – за Верхівкою рахувалася вже 893 десятина.

Окрім маєтку, у Верхівці, у кінці XIX століття була православна церква, синагога, однокласна школа (на кінець 1880-х там були 2 учителі і 50 учнів), пивоварний завод, млин і поштова станція.

Читайте також, сокоморсовий завод на Вінниччині спробують продати на торгах.

Щоб отримувати новини вчасно, підписуйтесь на наш Телеграм-канал.

Фото: mykrai.wordpress.com

Читайте також