
Реабілітація верхи на конях: в селі на Вінниччині практикують іпотерапію для ветеранів
В Центрі соціальної допомоги та реабілітації дітей «Шанс» допомагають ветеранам
У селі Яришівка на Вінниччині зусиллями однієї родини створено місце, яке змінює життя. Центр соціальної допомоги та реабілітації дітей «Шанс» відкриває свої двері не лише для дітей із ДЦП, а й для ветеранів війни, які повертаються додому з важкими фізичними та психологічними травмами. Тут практикують іпотерапію — метод реабілітації, що поєднує лікувальні властивості природи, спілкування з конями та людську турботу. I-VIN.INFO поспілкувався із керівником цього закладу та дізнався про те, як коні допомагають ветеранам в фізичному та психологічному плані.
Історія створення Центру «Шанс»
У керівника Центру соціальної допомоги та реабілітації дітей «Шанс» Сергія Новотарського у 2009 році народився син із дитячим церебральним параличем. Родина пана Сергія шукала різні види реабілітації для маленького Антона і вже у 2011 році вони купили першого коня, щоб спробувати іпотерапію. У 2013 році Сергій Новотарський з родиною переїхав з Вінниці у село Яришівка та тут почав будувати центр реабілітації, щоб допомагати і іншим дітям із цим важким синдромом.
З 2014 року, коли в країні почалась війна і з фронту почало повертатися багато ветеранів, пан Сергій в своєму центрі почав проводити сеанси іпотерапії для ветеранів АТО.
«До нас приїхали представники обласної адміністрації і ми почали з ними співпрацювати. До нас привозили групи ветеранів АТО і ми проводили для них реабілітацію. На даний час ми працюємо із дітьми з ДЦП, ветеранами, внутрішньо-переміщеними особами, а також із родинами військових», - розповідає Сергій Новотарський.
Іпотерапія: як це працює
Термін «іпотерапія» пішов від грецького слова «гіппос», що означає кінь. Люди, які проходять сеанс іпотерапії, протягом тридцяти хвилин катаються верхи на коні разом із супроводом у спокійній атмосфері на свіжому повітрі. Керівник Центру соціальної допомоги та реабілітації дітей «Шанс» зазначає, що іпотерапія сприяє як фізичній, так і психологічній реабілітації.
Температура тіла коня зазвичай на півтора-два градуси вища за температуру людського тіла. Через це, катаючись верхи, людина прогріває тазостегнові суглоби. Окрім цього, під час їзди відбувається укріплення м’язів спини.
«Мозок людини сприймає катання верхи, як ходьбу пішки. Саме тому іпотерапія сприяє виставлянню стовбура хребта у правильне положення. Людині в положенні верхи на коні треба завжди тримати баланс, тож за неправильного положення спини всидіти на коні не вийде», - пояснює пан Сергій.
Лікування тілесних і душевних ран
Вражаючим фактом є те, що сеанси іпотерапії проводять для людей з інвалідністю. Здавалося б, що їзда верхи вимагає від людини певних фізичних параметрів. Проте, Сергій Новотарський розповідає, що в його центрі іпотерапію проводили для багатьох людей з інвалідністю.
«В мене був випадок, коли на сеанс приїхав ветеран із високою ампутацією ноги. Колишній військовий скаржився на постійні фантомні болі. Ми проїхались із ним верхи буквально п’ятнадцять хвилин і, повернувшись назад, він сказав мені, що перестав відчувати ці фантомні болі. На жаль, із часом ці фантомні болі повернулись, але цей результат говорить сам за себе», - згадує Сергій Новотарський.
За весь час існування Центру соціальної допомоги та реабілітації дітей «Шанс» в ньому пройшли сеанси іпотерапії більше сотні ветеранів на безоплатній основі. Фінансування на утримання центру йде від благодійників. Зокрема, центр співпрацює із Міжнародною організацією з міграції (МОМ).
Коні як психологи
Окремим завданням іпотерапії є й психологічна реабілітація. Пан Сергій зазначає, що коні є чудовими психологами, які відчувають настрій людини, як тільки вона до них підходить. Тварина зчитує настрій по тембру голосу, ході та поведінці людини і, відповідно, поводить себе з нею відповідно до характеру вершника.
«Раніше казали, що кінь знає козака краще за його дружину і дітей, і це дійсно так. Коні дуже прив’язливі тварини і вони дійсно вміють заспокоювати. Під час сеансів іпотерапії люди спілкуються з конем, як з психологом», - запевняє керівник центру.
Проте такими конями-психологами може стати далеко не кожна тварина. Сергій Новотарський розповідає, що перш ніж коня залучають до іпотерапії, його декілька місяців до цього готують. По-перше, вчать тварину не боятися натовпу, гучних голосів та викриків. Цим займається особисто пан Сергій.
Скептицизм, який переростає в захват
Деякі ветерани, які проходили реабілітацію в «Шансі», до сеансу доволі скептично ставились до іпотерапії. На реабілітацію ветерани часто приїжджають доволі закритими та відстороненими. Проте, за словами Сергія Новотарського, усі без виключення ветерани, які пройшли сеанс іпотерапії, залишалися в захваті від цього досвіду.
«Хлопці часто підходили, тисли руку та дякували за цей досвід. Часто кажуть, що навіть не могли подумати, що просто їздити верхи на конях може бути так класно. Покращення емоційного стану до та після сеансу іпотерапії у ветеранів можна помітити не озброєним оком, емоції зачасту просто зашкалюють», - каже пан Сергій.
Іпотерапія в Україні: виклики та перспективи
На жаль, практика іпотерапії для ветеранів в Україні не дуже розповсюджена. Сергій Новотарський наводить приклади, що в країнах Європи та США іпотерапію вже давно визнали дієвим інструментом реабілітації. Існують державні програми, які сприяють її розвитку. В Україні ж цей вид реабілітації розвивається завдяки таким ентузіастам, як пан Сергій, та благодійникам.
Центр «Шанс» у Яришівці — це не лише про реабілітацію, це про відродження. Завдяки іпотерапії тут дарують нові можливості дітям із ДЦП, повертають віру ветеранам, які бачили жахіття війни, та підтримують внутрішньо переміщених осіб. Це місце нагадує: навіть у найважчі часи знаходяться люди, які не бояться брати на себе відповідальність за чужий біль і перетворювати його на новий шанс для життя. Діяльність Сергія Новотарського та його команди — це приклад того, як ініціатива, підкріплена людяністю, здатна змінювати світ.
Ми створили цей матеріал як учасник Мережі «Вікно Відновлення України». Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.
Читайте також, герої серед нас: як громада на Вінниччині допомагає ветеранам почати новий етап життя.
Щоб отримувати новини вчасно, підписуйтесь на наш Телеграм-канал.
Фото: фейсбук сторінка соціальної допомоги та реабілітації дітей «Шанс», ЯМаріуполь.Вінниця, vin.gov.ua, suspilne.media
Головне фото: mvs.gov.ua (ілюстративне)