menu
Ексклюзив Надзвичайні події Влада Громади Війна Освіта Культура Туризм Дозвілля Спорт Технології Історія Україна і Світ Агро Коронавірус Інфо Medtime Оздоровлення Beauty.Time Life Команда IVin
<-

Розвиток цифрової освіти в школах Вінниччини: досвід двох закладів (ФОТО/ІНФОГРАФІКА)

31.05.2024 15:45

Як в школах Вінниччини змінюються підходи до навчання

Розвиток цифрової освіти в сучасних закладах освіти є надзвичайно важливою складовою підготовки молодого покоління до життя в цифровому світі. Володіння комп'ютерними та інформаційними навичками дозволяє здобувачам освіти не лише ефективно користуватися сучасними технологіями, а й розвиватися в будь яких сферах життя, що їх цікавлять. I-VIN.INFO поспілкувався з викладачами з двох шкіл з різних громад Вінницької області, щоб дізнатись, як цифрова освіта розвивається в нашому регіоні.

Наведена нижче стаття була створена в рамках проєкту n-ost «Online journalism, in-depth», який фінансується Федеральним міністерством економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ). Погляди, висловлені в цій статті, належать незалежним авторам і не обов’язково відображають погляди BMZ.

За цифровізацію освіти в опорному навчальному закладі «Заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів №2 імені Івана Богуна м. Ямпіль Ямпільської міської ради Вінницької області» серйозно взялись в 2019 році, коли почалась пандемія Covid-19. Саме тоді усі українські школи стикнулися з необхідністю проводити дистанційне навчання. Наповнюваність школи технікою була недостатньою, а вдома не всі учні мали цифрові пристрої та доступ до інтернету.

Спочатку педагогічний колектив школи задумався над використанням для дистанційного навчання месенджерів по типу Viber та Telegram. Проте, цю ідею швидку відкинули, адже захист персональних даних на цих платформах залишає бажати кращого.

У підсумку вибір впав на застосування власного програмного продукту, який буде створений під потреби школи та буде адаптований конкретно під її учнів. На той час вже п’ять років працював сайт школи, на базі якого працював освітній портал.

«Цей сайт та портал знали і відвідували всі учні. Там було багато додаткових навчальних матеріалів, особливо для старшокласників, які готуються до тодішнього ЗНО. Ми вирішили, що якщо наші діти і так заходять на цей сайт, то ми створимо на його базі платформу, яку можна буде використовувати для повноцінного дистанційного навчання», - згадує вчителька інформатики Анна Найко.

Пані Анна створила цей сайт на базі Google Sites. За допомогою Google Meet було створено кімнати для кожного класу. На сайті виставили розклад уроків, який могли бачити учні та їхні батьки. Для всієї школи створили один єдиний акаунт, під яким і досі працюють усі вчителі. Педагогам не доводилось скидати в месенджерах дітям посилання та коди доступів до кімнат.

Таким чином, школа отримала стовідсоткову відвідуваність під час дистанційного навчання, адже не було проблем із тим, що діти губились і не могли підключитись до занять. Цей сайт і ця система працює і по сьогоднішній день.

Далі у вчителів опорного навчального закладу «Заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів №2 імені Івана Богуна м. Ямпіль Ямпільської міської ради Вінницької області» постало питання, як перевіряти домашні роботи та оцінювати знання учнів. Для цієї цілі було обрано онлайн-платформу «На урок», де педагоги школи могли підготувати власну базу тестів і домашніх завдань.

«На даний момент ми маємо величезну кількість тестів, завдань та навчальних матеріалів на платформі «На урок», створених саме нашими викладачами. Ми використовуємо сервера платформи для збереження нашої інформації. Ми настільки сильно інтегрували навчальний процес в цю систему, що без неї ми вже практично не працюємо», - розповідає Анна Найко.

Інші навчальні заклади Могилів-Подільського району Вінницької області також цікавляться цифровою платформою, яку створили на базі опорного закладу та пробують наслідувати цей приклад успішного розвитку цифрової освіти.

Нова українська школа, ключова реформа Міністерства освіти і науки України, ставить перед школами завдання навчити дітей вчитися. Учням з другого класу пояснюють, що вони живуть в світі, переповненому інформацією і її треба вміти правильно фільтрувати.

Цифрова освіта має безліч переваг над традиційними методами навчання, але й має один великий недолік. На думку вчителя-методиста Анни Найко, батьки мають приділяти більшу увагу тому, як їхні діти використовують елементи цифрової освіти:

«У батьків, на жаль, не завжди є час на своїх дітей, і ті починають все менш серйозно ставитися до навчання. Якщо дитина списала домашнє завдання з інтернету і батьки це не проконтролювали, вона починає втягуватись і робити це постійно. Будь-яка людина піде шляхом найменшого спротиву, і в цьому головна проблема цифровізації освіти».

Після початку повномасштабного російського вторгнення багато дітей виїхали закордон, але продовжили навчання в опорному навчальному закладі «Заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів №2 імені Івана Богуна м. Ямпіль Ямпільської міської ради Вінницької області». Виникла гостра проблема в тому, як проводити оцінювання знань учнів, що здобувають освіту за індивідуальною формою навчання (сімейна, екстернат). Заступниця директора з навчально-виховної роботи Вікторія Чубар разом з Анною Найко вирішили приєднати до шкільної онлайн платформи Google-тести для кожної дитини. В учнів є обмежений час для того, щоб пройти тестування – це зводить до мінімуму можливості для списування та пошуку відповідей в інтернеті.

Кожне цифрове нововведення – це виклик в першу чергу не для учнів, а для вчителів. Для того, щоб елементи цифрової освіти давали результат, вчителі мають спершу навчитися та опанувати ці елементи. Саме тому, коли в опорному навчальному закладі вводять якийсь новий метод цифрової освіти, усі вчителі мають навчатися. В кабінеті SMART -технологій, що обладнано інтерактивною панеллю системно проводяться семінари та майстер-класи по впровадженню цифрових продуктів у навчальний процес під керівництвом Вікторії Чубар. Протягом тижня вчителів приходять в школу завчасно, щоб навчатися користуватися цими самими методами.

В опорному навчальному закладі «Заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів №2 імені Івана Богуна м. Ямпіль Ямпільської міської ради Вінницької області» наразі є два кабінети інформатики, обладнаних за останнім словом техніки. Також в школі є два кабінети математики, які обладнані ноутбуками, мультимедійними дошками та проєкторами, кабінет SMART -технологій. Усі дев’ять початкових класів в школі також обладнані ноутбуками, проєкторами та фабриками друку – це вимоги реформи Нова українська школа.

«Якщо в класі немає мультимедійної дошки та проектора, а коштують вони доволі багато, то ми купуємо smart-телевізори, на яких також можна застосовувати різноманітні додатки, які потрібні для навчання. Можна сказати, що браку в техніці у нас зараз точно немає. Що стосується цифрової освіти, то наш заклад старається не наздоганяти, а йти в ногу з часом. На сьогодні ми єдина школа в районі, що повністю перейшла на електронні журнали. Плануємо рухатись в цьому напрямку і надалі та побудувати у нашому опорному закладі якісну систему електронного документообігу. До нас звертаються і з інших закладів, і з департаменту освіти Вінницької ОВА, усі визнають наші здобутки в цьому напрямку і хочуть перейняти досвід», - підсумовує пані Анна.

Активно працюють над розвитком та впровадженням цифрових технологій в освітній процес і в комунальному закладі «Піщанський ліцей №2» Піщанської селищної ради. В цьому закладі вже п’ять років використовують електронний журнал замість звичайного паперового. В Піщанській громаді це була перша школа, яка перейшла на електронний журнал.

Піщанський ліцей №2 використовує електронний журнал на ще одній освітній онлайн-платформі, яка називається «Нові знання».

«Перші два роки ми вели паралельно електронний журнал і паперовий. Зараз від паперового ми повністю відмовились. Ми зрозуміли, що електронний журнал набагато зручніший для вчителів і для батьків учнів. Батьки можуть постійно відслідковувати успішність своїх дітей у навчанні, не відвідуючи для цього безпосередньо школу», - розповідає заступниця директора з навчально-виховної роботи Піщанського ліцею №2 Галина Виговська.

Для того, щоб мати змогу вести електронні журнали, вчителі переважно використовують власні ноутбуки та смартфони, але деякі з них використовують для цього техніку, яку їм надає школа.

В комунальному закладі «Піщанський ліцей №2» Піщанської селищної ради займаються троє, які проходять інклюзивне навчання. Для цих дітей школа закупила планшети, щоб забезпечити комфортне навчання для учнів з особливими потребами.

Як того вимагає цифрова освіта, будівля ліцею повністю покрита швидкісним інтернетом. Проте, щоб діти менше використовували інтернет для власних потреб та розваг, керівництво школи пішло на хитрощі.

«Ми постійно міняємо паролі до Wi-Fi і для того, щоб його отримати учням доводиться вирішувати певні задачки, загадки, кросворди. Це допомагає дітям розвиватися та унеможливлює використання шкільного інтернету задля розваг та ігор», - каже пані Галина.

Колектив ліцею доволі швидко підлаштувався під використання цифрових технологій в освітньому процесі. Ключову роль в цьому зіграла платформа Мінцифри «Дія.Освіта». Усі вчителі ліцею вивчили матеріал, пов’язаний із використанням цифрових навичок на цій платформі. Окрім цього на спеціальних уроках викладачі використовують ці матеріали для навчання дітей основним цифровим навичкам.

На прикладі опорного навчального закладу «Заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів №2 імені Івана Богуна м. Ямпіль Ямпільської міської ради Вінницької області» та комунального закладу «Піщанський ліцей №2» Піщанської селищної ради можна побачити, як розвивається цифрова освіта в громадах Вінницької області. Звісно, потенціал цифровізації освіти в цих школах ще далеко не вичерпаний, але неможливо заперечувати, що цифрова освіта на Вінниччині продовжує розвиватися та робити навчальний процес ще більш зручним та ефективним.

___________________________________________________________________________


Development of Digital Education in Vinnytsia Schools: The Experience of Two Institutions


How Teaching Approaches in Vinnytsia Schools Are Changing


The development of digital education in modern educational institutions is an extremely important component of preparing the younger generation for life in the digital world. Mastering computer and information skills allows students not only to effectively use modern technologies but also to develop in any areas of life that interest them. I-VIN.INFO spoke with teachers from two schools in different communities of the Vinnytsia region to learn how digital education is evolving in our region.

The following article was created as part of the n-ost project «Online Journalism, In-depth,» funded by the Federal Ministry for Economic Cooperation and Development of Germany (BMZ). The views expressed in this article are those of the independent authors and do not necessarily reflect the views of BMZ.

The serious push towards digital education at the hub educational institution «Ivan Bohun Secondary School No. 2, Grades I-III, Yampil, Yampil City Council, Vinnytsia Region» began in 2019, when the Covid-19 pandemic started. At that time, all Ukrainian schools faced the need to conduct remote learning. The school’s equipment was insufficient, and not all students had digital devices and internet access at home.

Initially, the school’s teaching staff considered using messengers like Viber and Telegram for remote learning. However, this idea was quickly dismissed due to inadequate data protection on these platforms.

Ultimately, they decided to develop their own software tailored to the school’s needs and specifically adapted for its students. The school’s website, which had been running for five years and served as an educational portal, became the foundation for this initiative.

«This site and portal were known and visited by all students. It contained many additional learning materials, especially for high school students preparing for the then-current External Independent Testing (ZNO). We decided that since our students were already visiting this site, we would create a platform based on it that could be used for full-fledged remote learning,» recalls computer science teacher Anna Nayko.

Ms. Nayko created this site using Google Sites. Google Meet was used to create rooms for each class. The site displayed the class schedule, which was visible to both students and their parents. A single account was created for the entire school, under which all teachers still work. Teachers did not have to send links and access codes to students via messengers.

As a result, the school achieved 100% attendance during remote learning, as there were no issues with students getting lost or unable to connect to classes. This site and system continue to operate to this day.

Next, the teachers at the hub educational institution «Ivan Bohun Secondary School No. 2, Grades I-III, Yampil, Yampil City Council, Vinnytsia Region» faced the question of how to check homework and assess students' knowledge. They chose the online platform «Na Urok» for this purpose, where the teachers could prepare their own database of tests and homework assignments.

«At the moment, we have a vast number of tests, assignments, and educational materials on the «Na Urok» platform, created by our teachers. We use the platform's servers to store our information. We have integrated the educational process into this system so thoroughly that we practically do not work without it anymore,» says Anna Nayko.

Other educational institutions in the Mohyliv-Podilskyi district of the Vinnytsia region are also interested in the digital platform developed at the hub school and are trying to follow this successful example of digital education development.

The New Ukrainian School, a key reform by the Ministry of Education and Science of Ukraine, aims to teach children how to learn. Students from the second grade are taught that they live in a world overflowing with information and must learn to filter it correctly.

Digital education has many advantages over traditional teaching methods but also has one significant drawback. According to master teacher Anna Nayko, parents need to pay more attention to how their children use elements of digital education:

«Unfortunately, parents do not always have time for their children, and they begin to take their studies less seriously. If a child copies homework from the internet and the parents do not control it, the child starts doing this constantly. Anyone will take the path of least resistance, and this is the main problem with the digitalization of education.»

After the start of the full-scale Russian invasion, many children went abroad but continued their education at the hub educational institution «Ivan Bohun Secondary School No. 2, Grades I-III, Yampil, Yampil City Council, Vinnytsia Region». A pressing problem arose in assessing the knowledge of students who are studying individually (family education, external studies). The deputy principal for educational work, Viktoria Chubar, together with Anna Nayko, decided to integrate Google tests for each student into the school's online platform. Students have a limited time to complete the tests, which minimizes the chances of cheating and searching for answers online.

Each digital innovation is a challenge primarily not for the students but for the teachers. For digital education elements to be effective, teachers first need to learn and master these elements. That is why, when a new digital education method is introduced at the support school, all teachers undergo training. In the SMART technology classroom, equipped with an interactive panel, seminars and workshops on implementing digital products in the educational process are systematically conducted under the guidance of Viktoria Chubar. Throughout the week, teachers come to school early to learn how to use these methods.

Currently, the hub educational institution «Ivan Bohun Secondary School No. 2, Grades I-III, Yampil, Yampil City Council, Vinnytsia Region» has two state-of-the-art computer labs. Additionally, the school has two mathematics classrooms equipped with laptops, multimedia boards, and projectors, and a SMART technology classroom. All nine primary school classes are also equipped with laptops, projectors, and printers – in line with the New Ukrainian School reform requirements.

«If a classroom doesn't have a multimedia board and projector, which are quite expensive, we buy smart TVs, on which various necessary educational applications can also be used. It can be said that we definitely don't lack equipment now. Regarding digital education, our institution strives not to catch up but to keep pace with the times. Today, we are the only school in the district that has fully transitioned to electronic grade book. We plan to continue moving in this direction and build a quality electronic document management system in our support institution. Other schools and the Department of Education of Vinnytsia Regional State Administration acknowledge our achievements in this area and want to learn from our experience,» concludes Ms. Anna.

The municipal institution «Pishchanka Lyceum No. 2» of the Pishchanka Town Council is also actively working on the development and implementation of digital technologies in the educational process. This institution has been using an electronic grade book instead of a traditional paper one for five years. It was the first school in the Pishchanka community to switch to an electronic grade book.

Pishchanka Lyceum No. 2 uses the electronic grade book on another educational online platform called «New Knowledge.»

«For the first two years, we kept both an electronic grade book and a paper one. Now, we have completely abandoned the paper version. We realized that the electronic grade book is much more convenient for teachers and parents. Parents can constantly monitor their children's academic performance without having to visit the school,» says Galina Vyhovska, deputy principal for educational work at Pishchanske Lyceum No. 2.

To be able to maintain electronic grade books, teachers primarily use their own laptops and smartphones, but some use the equipment provided by the school.

In the municipal institution «Pishchanka Lyceum No. 2» of the Pishchanka Town Council, there are three students who are undergoing inclusive education. The school has purchased tablets for these children to ensure a comfortable learning environment for students with special needs.

As required by digital education, the lyceum building is fully covered with high-speed internet. However, to reduce the use of the internet for personal purposes and entertainment, the school administration employed a clever strategy.

«We constantly change the Wi-Fi passwords, and to obtain them, students have to solve certain tasks, puzzles, and crosswords. This helps the children develop and prevents the use of school internet for entertainment and games,» says Ms. Galina.

The lyceum staff quickly adapted to the use of digital technologies in the educational process. The key role in this was played by the Ministry of Digital Transformation's platform Diia.Education. All lyceum teachers studied the material related to the use of digital skills on this platform. In addition, teachers use these materials in special lessons to teach students basic digital skills.

The examples of the hub educational institution «Ivan Bohun Secondary School No. 2, Grades I-III, Yampil, Yampil City Council, Vinnytsia Region» and the municipal institution «Pishchanka Lyceum No. 2» of the Pishchanka Town Council demonstrate how digital education is developing in the communities of Vinnytsia region. Of course, the potential for digitalization of education in these schools is far from exhausted, but it is undeniable that digital education in Vinnytsia region continues to evolve, making the educational process more convenient and effective.

Читайте також, «Студенти з цими навичками більш затребувані на ринку праці»: як в сусідній Молдові розвивають інформаційну та цифрову освіту.

Щоб отримувати новини вчасно, підписуйтесь на наш Телеграм-канал.

Фото: надані героями матеріалуЧитайте також