menu
Ексклюзив Надзвичайні події Влада Громади Війна Освіта Культура Туризм Дозвілля Спорт Технології Історія Україна і Світ Агро Коронавірус Інфо Medtime Оздоровлення Beauty.Time Life Команда IVin
<-

Що означає емблема на фасаді Будинку Офіцерів у Вінниці

19.03.2023 09:15

Історія емблеми на одному з фасадів будинку

З 14 липня 2022 року про Будинок Офіцерів у Вінниці дізнався увесь світ. Тільки не через хороші новини… Проте, можливо, більшість вінничан пам’ятає всю красу цієї будівлі. Особливо, фасад, який прикрашений емблемою у вигляді сокола. Про неї є ціла історія, повідомляє I-VIN.INFO з посиланням на допис у Фейсбуці «Музей Вінниці».

Історія емблеми записана із спогадів розробника символіки ВПС України Валерія Ляхова. З початку будівництва і до другої половини 1990-х років фасад Будинку офіцерів прикрашав барельєф у вигляді радянського танка БТ-7 та композиції з різних військових знамен. Проте, цей символ перестав бути актуальним після розпаду радянського союзу. Будинком офіцерів, серед інших, користувався Вінницький гарнізон. Більшість частин якого так чи інакше була пов’язана з тодішніми ВПС України.

Також тут протягом двох років (1996-97) тут влаштовували Всеукраїнський мистецький фестиваль «Крила України». А ще проводились офіційні зустрічі з міжнародними делегаціями., тому радянський танк тут явно був лишнім. Вирішили замінити стару емблему на нову, яка буде пов’язана з авіацією. З таким завданням у 1997 році звернулися до Валерія Ляхова. Далі його спогади:

«Зрозуміло, що Антонець [генерал-полковник Володимир Антонець, командувач ВПС України] хотів бачити не танк, тому, що це центр культури ВПС, тут всі акції відбувалися. Тут повинно було бути щось таке, що відображає це все. Перше, що було зроблене, це чотири величезних щити, збитих докупи, і я на них намалював ось цього птаха – сокола, на щитах. Було намальовано акриловою фарбою. Як тимчасова акція воно простояло рік».

Через брак часу, емблему танк прикрили дерев’яними щитами з новою намальованою.  Оновлений символ мав бути готовий до серпня. Проте ідея з’явилась навесні. Потім тимчасовий знак вирішили замінити. Для цього планували виготовити фігуру сокола з розмахом крил до 6 метрів з міді. Проте, попередні розрахунки показали, що це коштуватиме близько 30 тисяч доларів. Командування ВПС заявило, що така сума непідйомна.

«30 тисяч доларів, ну я не знаю, для них це було небагато насправді. Можна було б. Або не хотіли вкладати кошти і робити це назавжди, навіки, або щось інше… Мені здається більше на цей аргумент. Бо як то кажуть мало що, і щось не так, а гроші викинули» – резюмує пан Валерій.

Потім нову емблему на фасаді Будинку офіцерів створили з пластику. Барельєф розміром у 6 метрів завширшки і 2,8 метра заввишки пофарбували дорогою автомобільною фарбою. Всі роботи виконував Валерій Ляхов разом зі своїм братом. Новою пластиковою композицією прикрили радянський танк БТ-7, який так і не демонтували. Як пояснює пан Валерій все тому, що такої опції не було в контракті. Проте тогочасний керівник Будинку офіцерів наполягав на цьому. До того ж, разом із танком довелося б знімати частину барельєфу у вигляді знамен.

Ймовірно, на заваді демонтажу став і охоронний статус будівлі. Так, розпорядженням Вінницької ОДА № 248 від 25 липня 1997 року Будинок офіцерів внесений до переліку пам'яток архітектури і містобудування (місцевого значення).

«Можливо, хтось чекав, що птаху доведеться зняти і поставити знову червоний прапор, абощо. Я вважаю, що танк треба однозначно ламати. Врешті необхідно визначитися, або ставити червоний прапор, або робити стаціонарні (українські) символи» – каже Валерій Ляхов.

Насправді, і пластикова емблема мала бути тимчасовою, поки не з’являться кошти на щось серйозніше. Проте «тимчасова емблема» провисіла вже понад 20 років.

«Нескорений птах, як і нескорені українські Повітряні Сили, – на варті. Навіть після російського удару, який значно пошкодив будівлю, емблема встояла. У сокола лише обгоріло одне крило. Те, що колись було дешевшим, більш доступним варіантом, зараз стало одним із символів незламності», - йдеться у дописі «Музею Вінниці».

Читайте також, «З’явилося раніше, ніж Вінниця»: історія виникнення одного з міських мікрорайонів.

Щоб отримувати новини вчасно, підписуйтесь на наш Телеграм-канал.

Фото: взято з допису.

 

Читайте також