
У Вінниці реалізовують проєкт з децентралізації енергетики
Встановлення когенераційних установок дозволить безперебійно забезпечувати вінничан теплом та гарячою водою
Через постійні атаки росії по об'єктах критичної інфраструктури українцям доводиться шукати різні варіанти того, де можна знайти додаткове тепло чи світло. Особливо у зимовий період. Тому I-VIN.INFO підготував матеріал про когенераційні установки, які забезпечують енергетичну незалежність підприємств та дозволяють значно підвищити енергоефективність.
Когенераційні установки (КГУ) в Міністерстві розвитку громад, територій та інфраструктури називають своєрідними міні-ТЕЦ. Вони здатні накопичувати електроенергію, економити понад 30 відсотків первинної енергії та скорочувати витрати на енергоносії. Тому це одні з провісників децентралізації енергетики, адже когенераційні установки працюватимуть незалежно від стану енергосистеми в Україні.
У Вінниці працюватимуть 5 когенераційних установок
Зазвичай такі об’єкти когенерації встановлюють на котельнях, які постачають вінничанам тепло та гарячу воду. Водночас зменшується загальне навантаження на енергосистему.
«Крім генерації електроенергії, когенераційні установки виробляють й теплову енергію. Таким чином, завдяки електроенергії працюють котельні, а завдяки тепловій енергії подається гаряча вода», – наголошує генеральний директор «Вінницяміськтеплоенерго» Максим Білик.
Як відповіли на інформаційний запит у Вінницькій міській раді, у місті велика кількість обʼєктів критичної інфраструктури, які мають значний вплив на забезпечення важливих послуг з тепло-, електро-, водопостачання та водовідведення для мешканців та тимчасово переміщених осіб. Тож Вінницька міська територіальна громада у рамках співпраці із міжнародними організаціями реалізовує проєкт по встановленню КГУ загальною електричною потужністю 5,3 МВт.
Загалом місто отримало п’ять когенераційних установок загальною електричною потужністю 5,3 МВт. Це дозволить охопити усі котельні міста і, за можливості, й «Вінницяоблводоканал». Адже головне – забезпечити мешканців громади теплом і водою навіть в умовах блекаутів.
«Наразі виконуються будівельно-монтажні роботи даних КГУ на обʼєктах теплогенерації. У рамках Меморандуму про взаєморозуміння укладеного 24 жовтня 2022 року між КП «Вінницяміськтеплоенерго» та компанією Tetra Tech ES, Inc. щодо впровадження «Проєкту «Енергетичної Безпеки», який фінансується USAID, отримано чотири когенераційних установки (КГУ) та одну КГУ від Міжнародної організація з міграції (МОМ)», - йдеться у відповіді на інформаційний запит.
Водночас з бюджету Вінницької МТГ виділяються кошти на поповнення статутного капіталу КП ВМР «Вінницяміськтеплоенерго». Йдеться про роботи з реконструкції, будівництва та капітального ремонту обʼєктів у сфері теплопостачання (теплогенеруючі станції чи установки, котельні, когенераційні установки, теплові мережі та інше).
Відповідно до рішення ВМР Nº 866 від 11.04.2024 року «Про підготовку житлово-комунального господарства, підприємств паливно-енергетичного комплексу та установ до роботи в осінньо-зимовий період 2024-2025рр.» затверджено план підготовки обʼєктів житлово-комунального господарства до роботи в опалювальний період 2024/25 рр. Станом на 9 вересня цього року виконання заходів з підготовки до опалювального періоду становить близько 90 відсотків.
Закон щодо розвитку високоефективної когенерації в Україні
Ще 17 березня 2023-го року Президент України Володимир Зеленський підписав Закон України щодо розвитку високоефективної когенерації. Його розробили Держенергоефективності, а прийняв Парламент 24 лютого 2023 того ж року.
Завдяки цьому закону в Україні планувалось створити умови для запровадження саме високоефективного виробництва теплової та електричної енергії. При цьому впроваджуючи вимоги Директиви 2012/27/ЄС про енергоефективність.
Так, для стимуляції переходу на високоефективну когенерацію, законом передбачається:
-заміна механізму кваліфікації когенераційних установок на кваліфікацію високоефективної когенерації за вимогами вищезгаданої Директиви ЄС;
-запровадження гарантій походження електроенергії, виробленої високоефективними когенераційними установками.
Вже розподілено 80 когенераційних установок з 91 об’єкта когенерації для підприємств в 21 областях України. КГУ отримали теплопостачальні підприємства в Чернігівській, Чернівецькій, Донецькій, Хмельницькій, Черкаській, Полтавській, Миколаївській, Кіровоградській, Рівненській, Вінницькій, Запорізькій, Житомирській, Харківській, Волинській, Херсонській, Львівській, Київській, Дніпропетровській, Тернопільської, Одеської, Сумській областях.
У Рівному теж буде 5 об’єктів когенерації
Отже, п’ять когенераційних установок загальною потужністю 50 МВ готують у Рівному до запуску. На деяких котельнях ще ведуться підготовчі роботи.
«Це дуже дороге обладнання, і для його встановлення мають працювати фахівці вищого рівня різного профілю. Спочатку за всіма стандартами проводяться будівельні роботи, потім підключаються спеціалісти, які відповідають за теплову, електричну, газову складові, - розповідає директор «Рівнетеплоенерго» Олександр Ющук. – У нас є загалом 29 котелень, і завдяки КГУ буде охоплено половину котелень міста. Для їх обслуговування маємо навчити персонал, і вже підписали відповідні угоди з освітніми закладами».
Пан Олександр зауважує, що на відміну від дизель-генераторів КГУ працює безперебійно. Крім того, заощаджувати кошти вдасться й за рахунок низької собівартості виробленої енергії.
«Електроенергія, яка виробляється на котельні і для котельні, вигідна й тим, що не треба платити за її розподіл та транспортування, - підкреслює він. – Але вартість електроенергії все одно буде зростати, це факт. Тому й тариф зростатиме. І він не залежатиме від того, яке саме у вас опалення – індивідуальне або ж централізоване. Але перевага централізованого в тому, що це альтернатива енергонезалежності від росії. Адже індивідуальне опалення має працювати на газу, а завдяки централізованому можна повністю відмовитись від газу. У нас, наприклад, багато котелень у закладах освіти працюють на щепі».
Загалом у Рівному близько 30 мВат потужності – альтернативне опалення. І це централізоване опалення.
Принцип роботи когенераційної установки
Газопоршнева електростанція (міні-ТЕЦ) включає двигун, генератор, систему управління та теплообмінники, які забезпечують виробництво необхідної теплової енергії.
Принцип роботи когенераційної установки: газове паливо (природний газ, біогаз, шахтний метан тощо) надходить до газопоршневого двигуна, де спалюється. Це запускає поршневу групу. Механічна енергія, що виникає при цьому, передається через вал до генератора. Він перетворює її в електричну енергію.
Під час генерації електроенергії в когенераційній установці одночасно утворюється тепло. Воно виділяється з відпрацьованих газів, масла та антифризу. Їх використовують для охолодження двигуна. Це тепло за допомогою теплообмінників відводиться для нагрівання мережевої води або для виробництва пари. Завдяки цьому процесу теплова енергія використовується з максимальною ефективністю.
Вироблена електроенергія може бути застосована для власних потреб або продана до загальної мережі за ринковими цінами, тоді як тепло використовується на підприємстві або передається споживачам (наприклад, у системах ЖКГ).
Нагадаємо, на Вінниччині електрогенерацію виробляє Ладижинська ТЕС. З початку повномасштабної війни теплоелектростанцію кілька разів обстрілювали російські дрони та ракети. Тож для громади вкрай важливий пошук альтернативних джерел енергії. Один з таких проєктів презентували на Міжнародній конференції з питань відновлення України (Ukraine Recovery Conference – URC2024), що проходила у Берліні (Німеччина). Йдеться про використання когенераційних установок в альтернативній системі електро-та теплопостачання міста.
Когенерація – це енергоефективний процес, який передбачає одночасне виробництво електричної й теплової енергії. Вона дозволяє максимально використати весь потенціал власної генерації енергії та підвищити загальний ККД електростанції до 90% і більше.
Когенерація вважається високоефективною, якщо ефективність генерації енергії когенераційною установкою порівняно з еталонними значеннями ефективності окремого виробництва теплової та електричної енергії дає економію первинної енергії, на рівні:
- понад 10 % (для установок потужністю понад 1 МВт включно);
- більше 0 % (для малих когенераційних установок потужністю від 50 кВт до 1 МВт та мікрокогенераційних установок потужністю до 50 кВт).
Таким чином, розвиток високоефективної когенерації дає змогу підвищити ефективність використання палива. Це сприятиме значній економії паливно-енергетичних ресурсів в масштабах країни.
Читайте також: в громадах Вінниччини дбають про альтернативні джерела енергії.
Щоб отримувати новини вчасно, підписуйтесь на наш Телеграм-канал.
Фото: vmr.gov.ua, Helen Semenova, Ludmila Dolya
Інфографіка: Діана Праведна