menu
Ексклюзив Надзвичайні події Влада Громади Війна Освіта Культура Туризм Дозвілля Спорт Технології Історія Україна і Світ Агро Коронавірус Інфо Medtime Оздоровлення Beauty.Time Life Команда IVin
<-

Ветеран-переселенець відкрив магазин халяль-продукції в громаді на Вінниччині

Історія успіху ветерана та переселенця з Криму Сервера Абдулаєва

Розвиток ветеранського бізнесу та підприємництва серед внутрішньо переміщених осіб — це не лише про економічну стабільність, а й про відновлення соціальних зв’язків та гідності людей, які пережили війну. У кожній такій історії є приклад сили, витривалості та прагнення будувати майбутнє навіть у найважчі часи. Сервер Абдулаєв, ветеран російсько-української війни та переселенець із Криму, уособлює в собі ці дві лінії. Його шлях від фронту до бізнесу є прикладом того, як одна людина може змінювати життя своєї громади і надихати інших, розповідає I-VIN.INFO.

Власна справа – мрія дружини ветерана

Сервер Абдулаєв виїхав з Криму одразу після початку війни у 2014 році. В цей же рік він добровольцем пішов воювати у зону АТО, де й захищав Україну три роки.

Після АТО ветеран влаштувався у будівельну компанію, де працював ще кілька років. У 2020 році пан Сервер розпочав власну справу із виготовлення сирів з козячого молока в селі Нова Гребля Калинівської громади Хмільницького району Вінницької області.

«Моя дружина Мєдінє дуже любить мистецтво виготовлення сирів і, можна сказати, що таку справу я відкрив саме завдяки їй і заради неї. Це була її мрія - мати власний будиночок, розводити кіз та заробляти на цій справі», - згадує ветеран.

Із початком повномасштабного російського вторгнення ветеран усе розпродав, закрив власну справу та пішов на фронт, де ще два роки свого життя присвятив захисту України. Після повернення у запас Сервер Абдулаєв спочатку знову хотів відкрити бізнес з молочної переробки. Проте, він виграв грант від Українського ветеранського фонду на відкриття магазину продукції «халяль» для мусульман, тож, отримавши кошти, вирішив зайнятися саме цією справою.

Термін «халяль» означає, що продукція не містить компонентів, заборонених для споживання в їжу мусульманам (алкоголь, свинину, кров і тд.). Також є високоякісним, екологічно чистим продуктом, не містить шкідливих консервантів і добавок.

Грант на відкриття магазину отримав впродовж місяця

Про можливість подання гранту пан Сервер дізнався від свого побратима, який сам виграв грант на три мільйони гривень. Ветеран зазначає, що із поданням гранту у нього не виникло жодних проблем, адже він робив це через застосунок Дія.

«Десь через тиждень мені прийшла відповідь. Написали, що мій грант затвердили і гроші скоро будуть. Ще десь через місяць мені вже перерахували всю суму гранту, що становила близько 480 тисяч гривень», - розповідає Сервер Абдулаєв.

На ці гроші ветеран закупив обладнання для свого магазину продукції «халяль». Серед іншого він закупив холодильники, вітрину, кава-машину та інше. Приміщення для нового магазину пан Сервер взяв в оренду. Відкрився магазин у вересні 2024 року.

В селі Нова Гребля проживає багато мусульман – переважно переселенців з Криму. Враховуючи саме це, Сервер Абдулаєв відкрив магазин продукції «халяль», щоб задовольнити попит на таку продукцію. Адже раніше доводилось її замовляти або їхати на закупи до обласного центру.

Наразі ветеран активно працює над тим, щоб магазин почав приносити прибуток. Паралельно пан Сервер розробляє проєкт щодо гранту на повторне відкриття бізнесу з вирощування кіз та виробництва сирів.

Ветеран готується подати ще одну заявку на грант

Сервер Абдулаєв має чотирьох маленьких дітей. Поштовхом для написання гранту та відкриття власного бізнесу для нього стала саме турбота про майбутнє своєї сім’ї.

«Коли я воював вже у часи повномасштабної війни, зрозумів, що ніхто, окрім мене, не зможе потурбуватися про мою дружину та про моїх дітей, якщо я загину на фронті. Саме тому я звільнився у запас та прийняв рішення спробувати подати цей грант. Після того, як станемо на ноги, я передам справу дружині, а сам повернуся на фронт. Треба відвоювати наші землі. Дуже хочеться повернутися додому», - розповідає він про свою мотивацію.

Пан Сервер наголошує, що в останній фразі має на увазі повернення до Криму. А він і його побратими чітко розуміють, що Крим можна повернути лише військовим шляхом. Адже на повернення дипломатичним шляхом можуть піти не просто роки, а десятки років.

Цьогоріч у громаді виплатять ВПО 435 тисяч гривень допомоги

Сьогодні в Калинівській громаді проживає 626 внутріщньо переміщених осіб, з яких 222 - діти. В громаді діє програма забезпечення соціальним захистом внутрішньо переміщених та евакуйованих осіб на території Калинівської міської територіальної громади на 2022-2025 роки.

Серед іншого, з бюджету громади виділяються гроші на продукти харчування для переселенців. Так, на 2025 рік передбачено 435 тисяч гривень на таку допомогу.

Калинівська міська рада підписала меморандум про взаєморозуміння з Міжнародною організаціжю People in Need «Людина в біді», в результаті якого облуштували кімнати для психологічної допомоги внтуршньо переміщеним особам та сім’ям з дітьми «Дитячий простір».

Також в громаді переселенцям компенсують витрати на послуги з охорони здоров’я. Так, від початку дії програми було компенсовано вже майже 4,2 мільйони гривень.

В Калинівській громаді діє Рада з питань ВПО при Калинівській міській раді, засідання якої відбуваються щоквартально. Рада продовжує розглядати різні питання життєдіяльності ВПО в громаді, щоб зробити життя переселенців в громаді ще комфортнішим.

«Ми працюємо над тим, щоб в нашій громаді переселенці могли жити повноцінним життям, працювати та відкривати власний бізнес. В нашій громаді живе багато людей з різних куточків України і ми прагнемо, щоб усі вони почували себе як вдома. Приклад успіху окремих переселенців та ветеранів надихає і Калинівську міську раду працювати ще більше, щоб Калинівська громада залишалася привабливою для життя та розвитку територією», - коментує Калинівський міський голова Василь Поліщук.

На Вінниччину релокувались 437 бізнесів

Що стосується ситуації із бізнесом ВПО по Вінниччині загалом, то станом на 15 січня 2025 року, на територію області релокували 437 суб’єктів господарювання з різних областей України.

Восьмого квітня 2022 року в області діє робоча група з питання релокації та супроводу суб’єктів господарювання. Ця група займається пошуком приміщень для перевезення працівників та виробничих потужностей, а також надається консультація щодо грантових програм на розвиток бізнесу від держави.

Також в області діє регіональна програма розвитку малого і середнього підприємництва на 2021-2027 роки. В рамках цієї програми на конкурсних засадах надають фінансову підтримку малому та середному бізнесу.

Окрім цього, в рамках співпраці між Вінницькою ОВА та Вінницькою обласною організацією Товариства Червоного Хреста України здійснюється грантова підтримка мікробізнесу. У межах цього конкурсу 49 осіб отримали мікрогранти на власний бізнес.

«Розвиток бізнесу в умовах війни — це не лише економічна стабільність регіону, а й підтримка наших громадян, які шукають можливості для відновлення та зростання. Завдяки програмам грантової підтримки, релокації підприємств і злагодженій роботі нашої команди, ми бачимо, як Вінниччина стає платформою для нових бізнес-ініціатив», — зазначив Ігор Цехановський, директор Департаменту міжнародного співробітництва та регіонального розвитку Вінницької ОВА.

Історія Сервера Абдулаєва — це не лише приклад мужності та незламності, але й свідчення того, як підтримка громади, державні ініціативи та власна мотивація здатні змінювати життя. Його бізнес, започаткований після повернення з війни, показує, що навіть у складних умовах можна знаходити шляхи до відновлення та розвитку. Успіх таких ініціатив є доказом того, що ветеранський бізнес та підприємництво переселенців можуть стати рушійною силою для розвитку громад, зміцнюючи їхню економіку та соціальну згуртованість. Калинівська громада і надалі залишається прикладом того, як спільними зусиллями можна створювати можливості для нових починань.

Читайте також, дружина полеглого захисника із Вінниччини отримала побутову техніку від благодійного фонду.

Щоб отримувати новини вчасно, підписуйтесь на наш Телеграм-канал.

Фото: надані Сервером Абдулаєвим, vn.depo.ua, vin.gov.ua

Читайте також