menu
Ексклюзив Надзвичайні події Влада Громади Війна Освіта Культура Туризм Дозвілля Спорт Технології Історія Україна і Світ Агро Коронавірус Інфо Medtime Оздоровлення Beauty.Time Life Команда IVin
<-

Як плели воскові віночки на Вінниччині

10.03.2023 14:55

На Вінниччині плетуть воскові віночки

Чимало традиційних елементів увійшло до переліку нематеріальної культурної спадщини. Так, раніше на Вінниччині виготовляли «воскові» вінки. З’явився віну нашому краї в кінці XIX – на початку XX ст. і побутує до кінця 80-х років XX ст.. Про це повідомляє I-VIN.INFO з посиланням на допис у Фейсбуці Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва.

Зараз виготовляють такі вінки майстрині в містах Вінниця, Тульчин та селі Чагів Вінницької області. Термін «восковий» є узагальненим — так називають вінки з таких матеріалів, як стеарин, парафін, лой, віск та інші подібні суміші. Такі вінки невеликі за розміром, побудовані на одній основі. Є ще з кількох поєднаних основ, з небагатьма елементами. Вирізняються великою кількістю восковиць, простотою форм, вишуканістю елементів та кольорової гами.

Починається робота з виготовлення паперових квітів та листочків.

Відрізок дроту обмотують флористичною стрічкою (раніше для обмотування використовували «папіросний» папір). Це заготовка на «стеблинку». З паперу вирізають форму листочка, згинаючи його до бажаної форми. До нього приклеюють «стеблинку», дають висохнути. Рідше листок протикають повздовж центру листочка хвилеподібними відрізками, що не потребує використання клею.

Виготовлення квітки здійснюють різними способами:

1) вирізають з паперу прямокутник, складають повздовж. Скручують навколо своєї осі, тримаючи за один кінчик, який слугуватиме основою, примотують до основи дротом;

2) вирізають окремо пелюстки й складають одна біля одної навколо «тичинки» — обмотаного папером відрізка дроту із загнутим в петлю кінцем, примотують до основи;

3) вирізають пелюстки зі спільною серединкою, в яку вставляють заготовлену «тичинку»;

4)витискають квітку металевою формою, вставляють в середину «тичинку».

Для виготовлення восковиць (бубляшок, бурульок, бомбляшок) парафін (чи компоновану майстринею суміш) кладуть в металеву ємність, розтоплюють. Готують ємність з чистою водою. Кінчик обмотаного дроту загинають у петлю (деякі майстрині використовують прямий відрізок) почергово занурюють у розтоплений парафін і воду доти, доки на кінці основи не утвориться парафінова крапля.

Потім воскують квіти, листочки, почергово занурюючи у розтоплений парафін і воду один раз чи двічі, залежно від рівня завощення.

Далі формують основу вінка з відрізка грубого, обмотаного папером чи флористичною стрічкою дроту, згинаючи його у формі дуги. На неї почергово накручують квіти, листочки, восковиці чи пучки восковиць у відповідному або бажаному порядку.

Деякі майстрині до обох кінців вінків також приєднують так звані «кучері» — довгі композиції з обмотаних відрізків дроту у формі дрібно закручених спіралей з квітами, листочками чи восковицями на кінцях.

Вінки можуть відрізнятися за формою, зовнішнім виглядом, розміром, але технологія виготовлення у всіх майстринь на Вінниччині подібна.

 Нагадаємо, у Вінниці презентували перелік заходів на шевченківські дні.

Щоб отримувати новини вчасно, підписуйтесь на наш Телеграм-канал.

Фото: взято з допису.

 

 

 

Читайте також