
Як в громадах Вінниччини відновлюють електропостачання завдяки альтернативним джерелам енергії
«Енергія землі», когенераційні установки та сонячні електростанції використовують у різних громадах
В умовах постійних загроз для енергетичної інфраструктури пошук альтернативних джерел енергії стає надзвичайно важливим для громад. Підступні обстріли з боку рф продемонстрували вразливість традиційних систем енергозабезпечення, зокрема тепло- та гідроелектростанцій. Водночас інвестування в альтернативні джерела енергії сприятиме підвищенню енергетичної незалежності громад. I-VIN.INFO дізнався, як у громадах Вінниччини шукають альтернативні джерела енергії.
Найбільший дефіцит електроенергії на Вінниччині був у липні
За словами речниці АТ «Вінницяобленерго» Юлії Великотрав станом на 31 липня, в енергосистемі України стало більше енергії завдяки виходу з ремонту двох блоків на атомних станціях. А споживання знизилось через похолодання. Середня потужність обмежень за тиждень, що минув - менше ніж 60 МВт.
«30 липня був перший день у липні, коли не застосовувалися відключення. Найскладніший період літа – позаду. Але як і раніше, ранкові та вечірні години доби потребують більших потужностей для покриття споживання. Тому ваша ощадливість в ці години дозволить збалансувати енергосистему та обійтися без графіків відключення. Просимо при можливості, вмикати потужні електроприлади з 11:00 до 15:00. Це період, коли в енергосистемі найбільше електроенергії завдяки активній роботі сонячних електростанцій», – зауважила Юлія Великотрав.
Справді, в спекотні дні усі споживачі вмикали кондиціонери, тому навантаження на систему зростало в рази.
Вінничани встановлюють альтернативні джерела енергії
Відключення світла змусила вінничан шукати інші шляхи для електроживлення свого житла. Крім різноманітних зарядних пристроїв, вони вдаються до більш радикальних методів – переходять на альтернативні джерела енергії.
Так, для охочих підсилити українську генерацію і придбати установки, що виробляють електроенергію з альтернативних джерел, запрацювали пільгові умови кредитування. Для цього необхідно телефонувати на «гарячу лінію» «СТРУМ» за номером 15-49. Коли обладнання буде придбано, з його встановленням та підключенням допоможуть фахівці Сервісного центру АТ «Вінницяобленерго».
Йдеться, що для покращення електромереж та зменшення аварійних вимкнень за І півріччя поточного року тільки по місту Вінниця відремонтовано 182 пошкоджені кабельні лінії 10 кіловольт та 80 силових трансформаторів.
Крім того, для зменшення втрат електроенергії і підвищення надійності електромереж відремонтували чотири високовольтних підстанції з відновленням акумуляторної батареї. Здійснили капітальний ремонт високовольтних повітряних ліній, двох підстанцій високовольтного блоку та двох силових високовольтних трансформаторів. Провели розчистку від порослі та дерев в загальному трохи менш як 2 тисячі км трас повітряних ліній електропередач.
«На ринку електроенергія зростає на добу наперед. Ціна на РДН (ринок «на добу наперед» - ред.) в червні зросла на 26 з половиною відсотка до травня поточного року. На кінець липня електроенергія коштує 5 тисяч 570 гривень 36 копійок за МВт/год. Вона зросла майже на 12 відсотків в порівнянні з червнем цього року», – підсумувала речниця АТ «Вінницяобленерго».
Вінниця стала першим містом, де цьогоріч заснували Офіс декарбонізації та енергоефективності. Це спільна ініціатива Держенергоефективності (Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України – ред.), як єдиного органу влади, що реалізує політику у сфері енергоефективності, і Вінницької міської ради.
На базі офісу буде вестися робота над розробкою і підтримкою проєктів, що відповідають Зеленому курсу. Йдеться про впровадження мультиплікаційних заходів у сфері енергоефективності та безвуглецевої економіки, сприяння залученню «зелених» інвестицій та популяризації цього важливого напряму.
Використання когенераційних установок в альтернативній системі електро-та теплопостачання міста
Ладижинська міська громада розташована в Гайсинському районі Вінницької області. Адміністративний центр — місто Ладижин. У складі громади одне місто і п’ять сіл.
На Вінниччині електрогенерацію виробляє Ладижинська ТЕС. З початку повномасштабної війни теплоелектростанцію кілька разів обстрілювали російські дрони та ракети. Тож для громади вкрай важливий пошук альтернативних джерел енергії. Один з таких проєктів презентували на Міжнародній конференції з питань відновлення України (Ukraine Recovery Conference – URC2024), що проходила у Берліні (Німеччина). Йдеться про використання когенераційних установок в альтернативній системі електро-та теплопостачання міста. Про це детальніше розповів заступник міського голови Максим Чекригін:
«У Берліні ми презентували два проєкти. Перший із них стосувався встановлення когенераційних установок для вже збудованої альтернативної системи постачання. Вона сьогодні потребує підсилення, зокрема, в частині того, що є вірогідність відсутності електроенергії у певні проміжки часу в опалювальний сезон. Тому вони нам потрібні, в першу чергу, щоб забезпечити власними потребами котельні. По-друге, підсилити об'єм теплового носія. І, якщо вдасться, надати безпосередньо електроенергію самому населенню».
Він каже, що їм вдалось обмінятись контактами з багатьма організаціями і по поверненню з усіма відпрацювати план дій. У практичній площині вдалось налагодити комунікацію з представниками Swedfund – шведської фінансової установи розвитку для сталого інвестування в країни, що розвиваються в галузі енергетики та клімату, охорони здоров’я. Їх попросили допомогти з проєктно-кошторисною документацію на розширення системи теплопостачання по тих котельнях, які вже є. А друге прохання – допомогти з пошуком безпосередньо когенераційних установок. Та поки вони працюють в першому напрямку.
Тож днями у Відкритому просторі громадського розвитку відбулась онлайн-зустріч зі спеціалістами Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України. На ній обговорювали можливість надання Ладижинській громаді двох когенераційних установок донорами з Нідерландів.
Під час спілкування представники Мінвідновлення роз’яснили процедуру отримання КГУ. Вони зазначили, що обладнання буде закуплено благодійниками відповідно до потреб громади та буде безкоштовно передано у якості гуманітарної допомоги.
Протягом тижня спеціалісти відділу ЖКГ міської ради мають надати перелік та технічні параметри потрібних КГУ, описати місце їх встановлення. Також вони мають визначити перелік додаткового обладнання, необхідного для коректної роботи установок.
Крім цього, Максим Чекригін пояснив, що ведуться перемовини з різними донорами щодо встановлення сонячних панелей на лікарню. Тому що потрібно закрити їх потреби. Зокрема, критичних відділень (хірургії) тощо. Причина – у періоди відключень на великий період часу генератор не зможе довго працювати:
«З партнерами БО «Repower Ukraine» вже півроку ведемо перемовини і вони розробили нам енергетичні паспорти по сонячних панелях на всі комунальні будівлі. У нас є для цього буклети».
Когенераційні установки генерують як теплову, так і електричну енергію, менше витрачають палива (аніж при роздільному виробництві тепла і електроенергії), підвищують гнучкість енергосистеми. Особливо важливо, що це один із видів розподіленої генерації, що є менш вразливою при російських ракетних атаках.
Замість джерела тепла встановлюється тепловий насос
Якушинецька сільська територіальна громада розташована у Вінницькому районі Вінницької області. Її адміністративний центр — село Якушинці. Станом на сьогодні тут нараховують 17 населених пунктів.
Унікальний спосіб опалення у Якушинцях мають Будинок культури та «Прозорий офіс», які отримують тепло від «енергії землі». Тому що кілька років тому перед Будинком культури під площею встановили теплові насоси. Детальніше про це розповіли голова Якушинецької територіальної громади Василь Романюк та інженер-теплотехнік Якушинецької сільради Віталій Кучерявий.
«Завдяки «енергії землі» наша система опалення дуже енергоощадна, під час відключень електроенергії було достатньо невеликої потужності альтернативної генерації задля її запуску та функціонування. За рахунок цього вдалось забезпечити безперебійну подачу тепла для приміщень Якушинецької сільської ради та Центру культури та дозвілля (4000 кубічних метрів)», – каже Василь Романюк.
У приміщенні Будинку культури розміщені всі прилади, які обслуговують теплові насоси. Їх збудували ще у 2018 році. Потужність заклали з урахуванням того, що будувався «Прозорий офіс». Вони мають 1700 кубічних метрів та висоту більше 5 метрів і 520 метрів відповідно. Тобто у відносну теплу погоду витрачаються всього на годину 1 кВт, 800 Вт електроенергії для опалення двох приміщень.
Віталій Кучерявий пригадує, що ще в 2017 році було створено проєкт тепло-відновлюваних джерел енергії і тоді розпочалось усе будівництво. Їм вдалось набурити 26 скважин, розкинути труби, звести їх в котельню, поставити два апарати 42 кВт і 35 кВт (один додатковий). Тож загалом можна отримати 72 кВт теплової потужності. За потреби можна під’єднувати інші будівлі по теплотрасам, щоб тепловтрат не було.
За його словами, реалізовувався проєкт рік – складного нічого немає. Та сама система опалення, тільки замість джерела тепла встановлюється тепловий насос:
«Ми беремо із землі тепло, догріваємо його електроенергією і в результаті отримуємо тепло на весь будинок. Принцип роботи теплового насосу простий. Він повністю автономний. Не потребує людини, яка би за ним слідкувала (окрім інженерно-технічних нюансів). Це дає змогу економити десь в рік приблизно 360 тисяч гривень, що є великим бонусом до економічної складової».
Голова громади Василь Романюк роз’яснює, що загалом уже декілька років поспіль в громаді ведеться комплексна робота з переведення систем обігріву в соціальних закладах на альтернативні види опалення. В результаті якої, майже усі заклади освіти, в тому числі дошкільної, культури та медицини опалюються дровами.
Що стосується мешканців громади, то вони розуміють важливість забезпечення своєї енергонезалежності. Так, останнім часом значна кількість жителів встановлюють сонячні панелі для потреб власних осель.
«Енергія землі» – енергія, що отримується з джерела тепла, що знаходиться в надрах землі. Цим джерелом можуть бути камені, вода або навіть сам грунт. Вона добувається шляхом буріння, подібного нафтових свердловин. При використанні геотермальних джерел слід стежити за тим, щоб не сталося охолодження джерела. Процес оновлення геотермальних джерел повільний, тому дуже важливо не довести до його охолодження.
Завдяки встановленню сонячних електростанцій водонасосні станції працюють більш екологічно
Жмеринська міська територіальна громада розташована у Жмеринському районі. Адміністративний центр — місто Жмеринка. У складі громади 34 населених пункти.
У громаді питання енергоефективності підтримується на високому рівні. Про реалізовані проєкти розповіла головний спеціаліст відділу стратегії розвитку громади, енергоменеджер управління економіки та розвитку інфраструктури Лариса Кузьміна.
Так, у січні 2024 року в дошкільному закладі № 3 «Веселка» встановили п'ять сучасних теплових насосів від компанії «Panasonic». Проєкт реалізований в рамках міжнародної технічної допомоги «Проєкт екстреного відновлення та реконструкції». Його фінансує уряд Японії через Японське агентство міжнародного співробітництва (JICA).
Нова система опалення забезпечує садочок теплом, зменшує використання природних і фінансових ресурсів та покращує екологічні показники. З 1 кВт електричної енергії тепловий насос генерує від 3,5 до 5 кВт теплової енергії залежно від температури навколишнього середовища. За час експлуатації теплових насосів у закладі дошкільної освіти № 3 «Веселка» за лютий-березень 2024 року вдалось досягнути економію теплової енергії 27 Гкал. У грошовому еквіваленті це близько 200,0 тисяч гривень.
Крім того, на балансі комунального підприємства «Жмеринкаводоканал» налічується три водяні насосні станції, які були обладнані сонячними електростанціями. Ці станції тепер отримують частину енергії від сонячних панелей. У свою чергу, це дозволяє суттєво знизити витрати на електроенергію та зменшити залежність від традиційних джерел енергії.
На головній водопровідній насосній станції №2 встановили сонячну електростанцію з номінальною потужністю 60 кВт, яка в середньому генерує 4,85 МВт на місяць. Найменший рівень генерації припадає на січень, коли обсяг виробленої енергії становить 1,55 МВт. Місяцем із піковим рівнем генерації електричної енергії є липень – 9,57 МВт. Ця сонячна електростанція побудована в рамках проєкту міжнародної технічної допомоги «Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС про енергоефективність в Україні» як демонстраційний проєкт «Зелена енергія — чиста вода». За період з січня по липень 2024 року підприємство зекономило 433 тисячі гривень.
ВНС №3 оснащена СЕС із номінальною потужністю у розмірі 6 кВт. Середньомісячна генерація електричної енергії складає 330,3 кВт. Місяцями найменшого та найбільшого рівня генерації електричної енергії є січень та відповідно липень із обсягом 53,4 кВт по першому та 820 кВт та другому.
СЕС на ВНС №4 за потужністю ідентична попередній, але має дещо відмінні обсяги генерації: середньомісячною у обсязі 366,9 кВт, мінімальний рівень генерації у січні - 141,4 кВт та максимальний рівень генерації у липні 840 кВт.
Завдяки встановленню сонячних електростанцій, водонасосні станції працюють більш екологічно. Тому що використання відновлюваної енергії сприяє зменшенню викидів вуглекислого газу в атмосферу. Цей крок є важливим у контексті стратегії сталого розвитку та підтримки екологічної безпеки Жмеринської громади.
Начальник управління економіки Анатолій Коновал додає, що є у громаді й підприємці, які ставлять альтернативні джерела енергії. Для прикладу, станція технічного обслуговування встановила вітровий генератор, а на даху додатково – сонячну електростанцію.
Вітрова генерація у світі зросте з 2 000 ТВт/год 2022 року до 18 300 ТВт/год 2050 року (тобто у дев’ять разів). Середньорічні темпи зростання складатимуть 8%.
Такий прогрес може бути забезпечений завдяки семикратному зростанню вітроенергетичної потужності внаслідок збільшення коефіцієнта використання встановленої потужності. Зокрема до 2050 року загальна встановлена потужність глобальної вітрової енергетики має бути збільшена до 6 400 ГВт, середній коефіцієнт використання встановленої потужності для наземної вітроенергетики – до 32%, і для офшорної – до 43%.
З початку війни залишилося всього 25-30% від усіх потужностей
Цієї весни росіяни здійснили п'ять масованих атак на енергетичну інфраструктуру України. Усі великі тепло- та гідроелектростанції пошкоджені. Серед найбільших втрат — повністю зруйновані Зміївська та Трипільська ТЕС. Це призвело до втрати «Центренерго» 100% генерації (що складає 8% від загального виробництва електроенергії в Україні). Обстріли також пошкодили ДніпроГЕС – генерація електроенергії на ній зупинилася.
Тому станом на травень цьогоріч були зруйновані, пошкоджені або окуповані понад 70% усієї української генерації. Про це зауважує директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко. За його оцінкою, з початку війни залишилося всього 25-30% від усіх потужностей, які Україна мала до 24 лютого 2022 року.
А як повідомили у ДТЕК, після масованих обстрілів у березні вони втратили 80% своїх потужностей. З початку війни її ТЕС обстріляли 180 разів.
Тож у липні Комітет Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг звернувся до парламентів та урядів держав світу, міжнародних організацій, енергетичних компаній країн Східної Європи. Звернення стосувалось надання термінової допомоги Україні обладнанням для відновлення енергетичної інфраструктури, об'єктів гідро- та теплогенерації, пошкоджених внаслідок російського ракетного терору, поновлення стійкості та керованості енергосистеми в осінньо-зимовий період 2024-2025 років.
Так, у відповідь на інтенсифіковані російські терористичні атаки у 2024 році, Комітет закликав парламенти та уряди іноземних держав, міжнародні організації та енергетичні компанії збільшити підтримку Україні. Вони зазначили, що загрози, які випливають з російських атак, впливають на безпеку всього європейського континенту та вимагають ефективних заходів з боку світової спільноти в цілому.
«Реалізація енергоощадних заходів створює умови для економічного зростання країни та посилює її енергетичну безпеку. Водночас — це шлях до зменшення кількості викидів CO2 в атмосферу та збереження природних ресурсів, що сьогодні є важливим завданням для всього світу. Саме тому енергоефективність — один із ключових напрямів діяльності Уряду та Мінрегіону, зокрема. Маємо шукати додаткові можливості та ресурси задля масштабування заходів у цьому напрямі», — каже Міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов.
«Альтернативні джерела енергії – енергетична безпека країни», - експерт
Чому так важливо для України шукати альтернативні джерела енергії напередодні зими, розповів директор напряму трейдингу та постачання електроенергії групи компаній KNESS Сергій Кравчук.
– Проблематика сьогодення — дефіцит генеруючих та маневрових потужностей в енергосистемі. Горизонт найближчих років — потреба в децентралізації виробництва електроенергії, в тому числі, завдяки відновлюваним джерелам енергії та збільшення маневрових потужностей, зокрема, установок зберігання енергії для балансування об’єднаної електроенергетичної системи України.
Суть децентралізованої моделі полягає в розміщенні джерел генерування безпосередньо біля споживача (наприклад, сонячних чи вітрових електростанцій, біогазових установок), і це надає низку переваг як для електричних мереж – їх розвантаження, так і для споживача – економія коштів на транспортуванні електричної енергії. Генерація разом з установками зберігання енергії біля споживача – ефективніше рішення. Зараз є важливим, що такий підхід підсилить енергетичну безпеку країни.
– Яка наразі тенденція встановлення сонячних електростанцій? Зокрема, який обсяг відновлювальної та альтернативної енергії на Вінниччині?
– Наразі спостерігається чіткий тренд на розвиток розподіленої генерації, що приєднується до внутрішніх електричних мереж споживача. Такий тренд почав формуватись починаючи з 2021 року, коли відбулось збільшення тарифів на транспортування електричної енергії (передачу та розподіл) - з метою заощадження бізнесом витрат на закупівлю електричної енергії. Починаючи з 2022 року, такий тренд підсилився і сформував нову мету - енергонезалежність. Законодавець, Міністерство енергетики та Регулятор підтримав цей тренд, і, як наслідок, був прийнятий Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо відновлення та «зеленої» трансформації енергетичної системи України» та всі необхідні для його роботи підзаконні нормативні документи.
В контексті розвитку відновлюваних джерел енергії, можна відмітити, що з інформації з відкритих джерел загальна потужність фотоелектричних станції у Вінницькій області становить близько 280 МВт (в тому числі, виробники що працюють за «зеленим» тарифом) та приєднані до мереж оператора системи розподілу та передачі). Що стосується фотоелектричних станцій, що приєднані до внутрішніх мереж споживача та території, виключно, Вінницької територіальної громади (м.Вінниця), їх потужність становить 14,11 МВт, – це загальна потужність CЕС, встановлених на вінницьких приватних підприємствах, а також комунальних. З них - 13,77 МВт генерується СЕС, встановлених бізнесом.
– Україна й Молдова 16 березня відзначили другу річницю успішної екстреної синхронізації своїх електромереж із Континентальною європейською енергомережею. Загалом які можливості дає Україні така синхронізація?
– Робота в синхронному режимі із енергосистемами європейських країн ENTSO-E створила можливість отримувати допомогу від Європи у разі аварійних відключень, імпортувати та/або експортувати електроенергію, що наразі дуже важливо.
Крім цього, у разі наявності профіциту електроенергії, тобто, коли українські генеруючі потужності виробили більше електроенергії, ніж країна може спожити, є можливість надавати аварійну допомогу європейським енергосистемам та експортувати електроенергію.
Разом з цим, Україна рухається шляхом збільшення міждержавного інтерфейсу для транспортування електричної енергії ще на 500 МВт до початку осінньо-зимового періоду поточного року.
Компанія KNESS - KNESS Energy - ліцензований постачальник електроенергії промисловим споживачам України, що працює на території усіх операторів систем розподілу, організатор балансуючих груп та мікромереж, оператор комплексу battery energy storage.
KNESS Energy входить до Групи компаній KNESS, яка протягом 14 років своєї роботи в енергетичному секторі зарекомендувала себе як надійний бізнес партнер для багатьох підприємств України і за її межами, та втілила понад 1,2 ГВт проектів відновлюваної енергетики.
Альтернативною називають усю енергію, яка не надходить від традиційних джерел: нафти, газу або вугілля. Вона відома як відновлювальна, або «зелена», тому що її отримують з поновлюваних ресурсів. Ці ресурси або існують постійно, або періодично з’являються у природі, наприклад, енергія сонця, вітру або води. Альтернативна енергетика не має шкідливих відходів і не руйнує екосистему.
**Ми створили цей матеріал як учасник Мережі «Вікно Відновлення». Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.
Нагадаємо,розставляємо всі крапки над «і»: чи експортує Україна електроенергію за кордон.
Щоб отримувати новини вчасно, підписуйтесь на наш Телеграм-канал.
Головне фото: з вільних джерел
Фото: архів i-vin.info, сторінка Ладижинської громади у Facebook, Вінницька ОВА, news.liga.net
Інфографіка: Діана Праведна