
Як вінницькі психологи об'єдналися, щоб допомагати українцям
Психологи відновлюють ментальне здоров'я ВПО та військових
З початком повномасштабного вторгнення усі українці згуртувалися, щоб протистояти ворогу. Кожен якоюсь мірою підтримував ЗСУ та один одного. Близько 20-ти психологів-волонтерів Вінниці об'єдналися у спільну групу, щоб надавати ментальну підтримку внутрішньо-переміщеним особам та військовим. I-VIN.INFO поспілкувався із психологинями-волонтерками та дізнався, що сприяло їхній роботі та з якими труднощами вони стикалися.
Тривога та постійне відчуття небезпеки на початку повномасштабної війни відомі усім українцям. Особливої уваги та турботи потребували переселенці, які іноді перебували в стані шоку від жахіть війни. Тож, для допомоги вимушено переміщеним особам група волонтерів-психологів близько із 20-ти людей об'єдналась при Центрі соціальних служб Вінницької міської ради у березні 2022 року. Психологи та соціальні працівники зустрічали їх на вінницькому вокзалі цілодобово. З військовими психологи почали працювати трохи згодом.
Тоді ж відкрили «гарячу лінію», на якій працювали психологи-волонтери зі своїх власних телефонів. Пізніше психологи почали надавати допомогу безпосередньо у прихистках, які були організовані на базі учбових закладів. За кожним психологом був закріплений окремий такий заклад.
Для того, щоб відновлювати ментальне здоров’я людей під час війни, психологи-волонтери, маючи базову психологічну освіту, пройшли додаткові тренінги.
Із травня 2022 року волонтерам-психологам дозволили надавати ментальну підтримку пораненим військовим в деяких медичних закладах, де ті проходили лікування та реабілітацію.
Спільна мета об’єднала психологів в одну громадську організацію «Асоціація українських психологів і психотерапевтів» (АУПП), яка цього липня відсвяткувала своє дворіччя. Її засновниками та членами правління стали Інга Фляжнікова, Вікторія Габрик та Наталя Мороз.
Психологиня Інга Фляжнікова з початку повномасштабного вторгнення працювала із внутрішньо переміщеними особами. Особисто зустрічала їх на вокзалі, а потім відвідувала їх для консультацій в гуртожитках, де розселяли переселенців.
«Окрім індивідуальних консультацій, разом з Анастасією Дем'янчук ми проводили групи самодопомоги для мешканців гуртожитку. Також я проводила тренінги для студентів четвертого училища. Через рік змінила локацію на гуртожиток ТТУ. Там разом з Тетяною Куц більше року займалися груповою роботою з дітьми ВПО», - поділилась психологиня. Наразі разом з Анастасією Демянчук фахівчиня виконує адміністративну, організаторську, менеджерську роботу, пише грантові проєкти.
«Кожен психолог – це окрема одиниця, яка діє, але ми всі взаємодіємо. Це суто волонтерська штука і нас ніхто не фінансує. Ми просто робимо свою справу. А громадська організація – скоріше об'єднання однодумців, якому просто потрібно було б надати юридичний статус, - розповідає голова організації Інга Фляжнікова. - Утворення громадської організації дало нам багато можливостей. Приміром, ми подали заявку та виграли грант на проведення ретриту. Адже й у психологів теж є психологічні проблеми, вони теж «вигорають», і їм потрібно відновлюватись. Тоді нас підтримала чеська міжнародна громадська організація «Людина в біді». Вони організували тижневий ретрит для нашої команди. Дякуючи донорам, ми тиждень відпочивали у Карпатах».
Робота психологів із військовими та ВПО
На сьогодні ГО «АУПП» налічує вже більше 20 психологів, які продовжують на волонтерських засадах працювати з людьми, які постраждали від війни. Це ВПО, поранені військовослужбовці, члени їхніх родин та люди, які опинились у складних життєвих обставинах. Кожен психолог займається своєю категорією людей. Багато із них є волонтерами ще із 2014 року.
«Вперше волонтером я стала в нашому вінницькому госпіталі. Приїжджали хлопці, в яких не було кінцівок, і ми працювали з ними. Тоді я вперше зіштовхнулася з питанням фантомних болей. На той момент я працювала зі своїм психологом-фахівцем, з якою ділилась усіма ситуаціями, що відбувалися. Я пам’ятаю, вона мені давала поради, як правильно справлятися з фантомними болями, і ми разом з нашими хлопцями практикували їх та я дійсно могла їм допомогти, - розповіла психологиня-волонтерка Олександра Маковей. - Перший досвід, який я здобула з нашими бійцями, був позитивний. А коли досвід позитивний, тобі хочеться ще і ще допомагати. До того ж, у нас була прекрасна група людей, об’єднаних однієї цінністю – цінністю життя».Працює з військовими та ветеранами й чоловік Олександри, який теж є психологом. Фахівець проводить психоедукацію та просвіту в напрямках роботи з дистресом, бойовим стресом, адаптацією. Також він є автором та розробником індивідуального психоедукаційного засобу «Психологічний Турнікет» та відповідного курсу-інструктажу.
Допомагає подолати ментальні травми, повернутися до нормального життя та інтегруватися в цивільне суспільство військовим й психологиня-волонтерка Тетяна Куц. Під час свої роботи спеціалістка надавала психологічну підтримку дітям та дорослим із статусом ВПО. Працювала із тими, хто втратив дім, роботу, друзів, а також рідними воїнів, зниклих безвісти, матерями військовополонених. Проводила групи взаємопідтримки для дорослих зі статусом ВПО. Наразі надає психологічну підтримку військовослужбовцям з ампутаціями кінцівок. Фахівчиня разом із переселенцями та пораненими бійцями проходить великий шлях реабілітації:
«Психологічна підтримка військових з ампутаціями – дуже складний процес. Ці люди переживають важку втрату. Це глибоке горе, і процес горювання у всіх протікає по-різному. Людина, яка втратила кінцівку, переживає не лише фізичний, але й потужний психологічний біль. Постають питання «Як жити далі?», «Чи зможуть мені зробити протез, щоб я знову міг ходити?», «Як відреагує дружина/батьки/діти?», «Чи зможу я забезпечувати родину/працювати?», а іноді і «Чи зможу я повернутись до свого підрозділу?». Дуже важливо, щоб військовий із ампутацією кінцівки отримав медичну, соціальну і психологічну допомогу у повному обсязі», – наголосила психологиня.
Активно працює із військовими та ВПО й членкиня ГО «АУПП», голова громадської організації “ВКУПІ”, психолог “ГО GoGlobal”, кризовий психолог травма-фокус терапевт, арт-терапевт, фасалітатор груп самодопомоги, коуч здоров'я, тренер, супервізор, експерт на телебаченні та радіо, кризова психологиня Галина Бурковська. У організації “ВКУПІ” фахівчиня працює з 2011 року. З початку повномасштабного вторгнення вона очолила її і стала головою організації. Весь цей час громадська організація тісно працює з Ресурсним центром ГУРТ, отримуємо гранти на свою діяльність, що дає можливість респондентам отримувати безкоштовні послуги.
«Ми працюємо з різними категоріями населення. Це ВПО, родини військових, ветерани та ті, хто потребує допомоги в цей непростий час. Ми працюємо з з дорослими, підлітками та дітьми. На постійній основі проводимо для учасників групи самодопомоги, арт-терапевтичні практики, тренінги, семінари, майстер-класи. Під час наших зустрічей ми навчаємо людей технікам релаксації, стабілізації, відновлення ресурсу. Малюємо, ліпимо, співаємо, танцюємо, займаємося йогою, ходимо на природу, відвідуємо театр і кіно. Групи самодопомоги - це добровільні об'єднання людей за інтересами тому, наші зустрічі можна назвати «клубом по інтересам». Це місце, де учасники отримують підтримку, прийняття, любов, без критики та осуду. Це місце, де людям цікаво один з одним і вони продовжують своє спілкування поза межами групи. Кожна наша зустріч завершується чаюванням зі смаколиками».Після початку повномасштабного вторгнення більш популярними стали групи самодопомоги. Групові заняття психологиня з іншими психологами, з якими співпрацює організація проходять в Молодіжному центрі КВАДРАТ, бібліотеках міста, учбових закладах, гуртожитках, в просторі Організації. За цей час вибудувалась тісна взаємодія з різними організаціями, закладами освіти, соціальною службою, міською радою.
«Це допомагає людям відкриватися. На зустрічі приходять ті, що готові чути один одного. Там не потрібно себе змушувати говорити. Варто лише знаходиться в цьому просторі. Людина розуміє що вона не одна така і чує інших, це така собі прихована психотерапія, яка не є психотерапією насправді, – говорить арт-психотерапевтка. – У нас є групи самодопомоги для жінок-військових, для сімей військових, ми працюємо з дітками. Також такі групи проводяться і з військовими, які вже, до прикладу, не виходять знову на службу. Важливо, щоб з такими групами працювала подібна до учасників людина – тоді буде більше довіри, тоді більше буде прийняття та розкриття, і якраз ось таких різних таких моментів, які треба відкрити». Галина Бурковська наголошує, що відновлення потрібні і самим психологам та волонтерам, адже вони працюють із вразливими категоріями та пропускають все через себе. Для цього існують багато терапевтичних груп та груп самодопомоги, тренінгів та семінарів для психологів та волонтерів, які працюють з вразливими категоріями населення і мають ризик вигорання. Такі заходи проводить і організація «ВКУПІ», щоб відновлювати ментальне здоров’я фахівців-психологів. Під час заходів учасники збираються, спілкуються, розбирають складні випадки, надають підтримку один одному, мріють та діють. Галина Бурковська як голова організації та навчальний тренер, проводить також навчання фасилітаторів груп самодопомоги за методологіями Ресурсного Центру ГУРТ і ВООЗ «Самодопомога плюс», які потім організовують групи і супроводжують їх.
Співпраця та втілення різноманітних проєктів
Важливою потребою для вирішення різних питань об'єднання психологів був власний офіс. Адже психологи раз в тиждень збиралися в кризовій службі у маленькому приміщення, щоб обговорити важливі поточні проблеми.
Торік у листопаді фахівці організації отримали власне приміщення для проведення різноманітних заходів.
«Ми доклали багато зусиль для допомоги громаді, і я так розумію, міська влада оцінила наші заслуги. Написали лист з проханням надати нам на пільгових умовах офіс для виконання статутних завдань організації, для проведення різних тренінгів, освітніх заходів, консультацій», - повідомила Інга Фляжнікова.
Таким чином, у міськраді підтримали ідею та виділили приміщення для офісу організації, адже якісна ментальна підтримка є особливо важливою у теперішніх реаліях. У волонтерському центрі члени організації збираються щомісяця першого вівторка на загальні збори. Під час цих зустрічей психологи розповідають, що відбулося впродовж цього часу, діляться досвідом. Також щомісяця складається графік користування кабінетом. Кожен психолог вписує, які дні хоче зайняти для своїх тренінгів та занять. «Наразі я виконую більше менеджерські та адміністративні функції. Спочатку проводила групи самодопомоги для ВПО, але з часом зрозуміла, що буду більш ефективною для організації, якщо займусь адмініструванням. Також я роблю різні графічні зображення, картинки, презентації, знімаю відео для розміщення в соцмережах та на сайті», - говорить членкиня організації Анастасія Дем’янчук.
Психологи організації постійно навчаються, підтримують одне одного, працюють, волонтерять та беруть участь у міжнародних та українських волонтерських проектах з надання психологічної допомоги людям, які постраждали від війни.
Восени 2022 року семеро психологів організації взяли участь у проєкті, який профінансувало Посольство Австралії.
В рамках проєкту психологи надавали індивідуальні консультації та проводили групи самодопомоги для ВПО, які проживали в гуртожитках.
А улітку 2023 року організацію підтримала громадська організація КримSOS. У рамках проєкту-співпраці психологи провели 18 різноманітних тренінгів для дітей ВПО. Дякуючи підтримці КримSOS, в офіс закупили техніку, зручні стільці та мішки для сидіння.
Комунікація населення із психологами організації
У психологів та психотерапевтів є закрита група в Телеграм-каналі. У кожного фахівця своя практика та об'єм роботи, і якщо він не бере якійсь конкретний запит, то кидає його у спільну групу. Завжди хтось із волонтерів відповідає на цей запит і займається з людьми на волонтерських засадах. Написати членам об'єднання можна і у Facebook, або ж зателефонувавши голові організації. Крім того, люди звертаються до певного психолога окремо.
У планах організації створити Телеграм-канал та чат-бот, щоб автоматизувати роботу між запитами і відповідями.
Також у громадської організації функціонує власний сайт, який для них розробили безкоштовно.
«Восени 2023 року у АУПП з'явився логотип, брендбук та власний сайт-візитівка. Його безкоштовно розробили студенти STEP Academy програмісти Ольга Тягунська та Євгеній Костишен в рамках дипломного проекту «Розробка бренду та сайту для громадської організації «АУПП», - поділилась Анастасія Дем'янчук.
Поради читачам
Важливо слідкувати за своїм ментальним здоров'ям та вміти допомогти собі під час нападів стресу та тривоги. Психологиня Галина Бурковська поділилась вправами, що можуть допомогти заспокоїтися під час тривожних нападів.
Фахівчиня рекомендує глибоке дихання. Це техніка 4-7-8 – вдих на чотири секунди, затримка дихання на сім секунд, видих тривалістю вісім секунд.
Також корисна вправа «метелик», коли ми схрещуємо перед собою на грудях руки і рухаємо ними, немов крилами метелика, одночасно глибокою дихаючи.
Допоможе заспокоїться та налагодити сон й прогресивна м’язова релаксація – послідовне напруження і розслаблення м’язів.
Варто уявляти спокійні приємні місця та ситуації, що приносять вам радість та спокій. Пригадайте своє місце сили, зануртесь у приємні спогади, подякуйте Всесвіту за те, що ці моменти є у вашому житті та пам’яті.
Дуже корисними є вправи на заземлення. До них відносяться фокусування на п’яти відчуттях – наприклад, потрібно назвати п’ять речей, які ви бачите, чотири речі, які ви чуєте, і так далі.
Ну, і звичайно, можна побалувати себе якимись смаколиками. Овочі та фрукти теж допомагають нам заспокоїтись, якщо вони мають заспокійливі кольори – жовтий, зелений та помаранчевий.
Ми створили цей матеріал як учасник Мережі «Вікно Відновлення». Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.
Нагадаємо, медики, майстри дронів та військові інструктори: як вінничани власноруч наближають спільну перемогу
Щоб отримувати новини вчасно підписуйтесь на наш Телеграм-канал.
Фото: Лілія Юр, надані психологинями