-0_e01804a3.jpg)
З чагарників до культурної родзинки: про відновлення Території SUN у Вінниці(ФОТО)
Колишній санаторій Коцюбинського молодіжні організації перетворили на мистецький простір
На теренах Вінниці, а саме в районі Старого міста, є занедбана територія колишнього дитячого санаторію імені Михайла Коцюбинського. Раніше це був один з відомих санаторіїв міста, куди з’їжджалися на лікування дітки зі всієї Вінниччини. А у 2013 році цей заклад закрився через банкрутство. Майже 10 років колишній санаторій обростав чагарниками, а будівлі стали занедбаними. Згодом, з 2019 року, цьому місцю змінили назву SUN Територія. Тут почали проводити перші фестивалі і надавати новий сенс покинутому санаторію. Особливого значення відновлення території санаторії набуло під час повномасштабної війни. Адже додались важливі напрямки роботи. I-VIN.INFO розкаже історію колишнього санаторію, причини його занепаду та як за допомогою митців це місце вдається рятувати від тотального руйнування. Отож, приготуйтесь до подорожі «SUN Територією» крізь час.
Минуле SUN Території: чому дитячий санаторій «розвалився»?
ДП «Дитячий санаторій імені Михайла Коцюбинського» (згідно даних YouControl) зареєстрували – 18 лютого 2003 році . Юридично заклад відноситься до Закритого акціонерного товариства Лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця». А уповноваженими особами є Бойчук Микола Петрович, Бойчук Микола Петрович, Белінська Наталія Олександрівна.
Санаторій спеціалізувався на лікуванні дітей, які мають хвороби органів дихання та серцево-судинної системи. Щороку за літній сезон тут оздоровлювалося до 1,5 тисячі дітей. Санаторій розташований на березі ставка у фруктовому саду поблизу хвойно-листяного лісу. Як йдеться на сайті «Укрпрофоздоровниці», серед лікувальних процедур тут проводили кліматолікування, лікувальну фізкультуру, масажі, електросвітлолікування, озокеритолікування, інгаляції, аеройонотерапії, фітотерапії тощо.
Саме дочірнє підприємство знаходиться в районі Старого міста, за вулицею Маяковського, 234 (наразі – вулиця Синьоводська). Вже у 2013 році оздоровчий сезон у санаторії не розпочався. Ба більше, медичне обладнання профспілкового санаторію імені Михайла Коцюбинського «Укрпрофоздоровниці» виставили на аукціон, аби розплатитись з боргами, які накопичилися за кілька років.
«Щороку ми платили 151 тисячу гривень за оренду. На 2016 рік це вже було 503 тисяч гривень. Ми просто не могли заробити таких коштів на дитячих путівках, щоб цю оренду погасити», - розповіла Gazeta.ua колишня бухгалтерка санаторію «Укрпрофоздоровниці» Лідія Проскуріна.
Додала, що обладнання старіє, тому не може коштувати великих грошей. Санаторій на той час не охоронявся, за ним лиш наглядали місцеві жителі, які живуть поруч. Як повідомили у Вінницькій агенції журналістських розслідувань, підприємство знаходилося в стані банкрутства через борг близько двох мільйонів гривень перед фіскальною службою. Усю структуру боргу журналістам не вдалось дізнатись, оскільки на їх запит податківці повідомили, що інформація про суму коштів за оренду землі, які мали бути сплачені в бюджет міста, є конфіденційною.
Також за словами арбітражного керуючого Дениса Оверчука, він не раз звертався з листами до міського голови Сергія Моргунова, аби домовитись про санування підприємства Вінницькою міською радою (санування — система заходів, які здійснюються для запобігання банкрутства з метою запобігання визнання боржника банкрутом та його ліквідації).
«Ми вели мову з міськрадою щодо погашення боргів заробітної плати, це перше. Друге – залучення інвестора, і третє – або списання боргів перед податковою, або взагалі їх закриття», – сказав виданню Денис Оверчук.
Зауважив також, що закриття боргу по заробітній платі не врятує підприємство від основного боргу перед податковою. Навіть, якщо буде погашена заробітна плата, процедура банкрутства не припинеться. Далі ця земля перейшла б з державної власності до комунальної. Втім, за матеріалами Вінницької агенції журналістських розслідувань, міська рада забрала санаторій у комунальну власність ще в 2010 році. Саме така інформація містилась на кадастровій карті України.
«В серпні 2010 року муніципалітет на підставі рішення міськради від 24 червня 2010 № 2877 передав в оренду ДП «Дитячому санаторію імені Коцюбинського» земельну ділянку загальною площею 4,6016 га на 25 років. Ділянку розбили на 5 зон, яким згодом були присвоєні окремі кадастрові номери», - йдеться у матеріалі ВАЖРу.
До бюджету Вінниці з 2010 року за договорами оренди всього надійшло 339 824 гривень.
За 2010 рік – 39 542,04 гривень;
за 2011 рік –138 817,81 гривень;
за 2012 рік –135 778,2 гривень;
за 2016 рік –25 685,95 гривень.
Теперішнє SUN Території: коли настали зміни для колишнього санаторію
Вже з 2018-2019 років цією територією зацікавилися митці та громадські активісти. Зокрема, на території колишнього дитячого санаторію провели низку заходів та фестивалів.
Попри повномасштабне вторгнення рф в Україну проєкт не зупинився. Навпаки, він набув ще більшого значення, адже молодь пропрацьовувала можливість використовувати цю територію для відновлення та психологічної ренабілітації. Крім того, усі заходи проводились на підтримку ЗСУ.
Тож, цього року представники ГО «Мистецьке об’єднання «Плай» розпочали проєкт, що має на меті визначити, як під час повномасштабної війни розвивати територію колишнього дитячого санаторію імені Михайла Коцюбинського, відомого як «Територія SUN». Спочатку для реалізації цієї ініціативи, «плаївці» провели опитування, яке запустили ще у лютому 2024 році. Запитували у вінничан та усіх небайдужих до цього місця, про їхнє ставлення до «Території SUN», бачення її розвитку. І майже усі учасники опитування погодились, що проєкти слід реалізовувати вже зараз, не відкладати на після перемоги. Результати опитування враховували запрошені експерти під час проведення резиденцій та розробки концепції розвитку території. Вони спеціалізувалися в таких напрямках: екологія, ландшафт, ревіталізація, урбаністика, туризм та культурні, креативні індустрії.
Опитування пройшли 420 осіб, з яких 42% – жителі Старого міста. Ось наступні результати опитування:
Більшість людей підтримало ідею ревіталізації з новим наповненням:
Також опитуванні проголосували за потреби змін цієї території під час війни:
Серед сфер, які варто розвивати на цій території, учасники опитування обрали наступне:
Також висловились про власні побоювання і можливі загрози:
Обрали пріоритетні напрямки розвитку та визначились, для кого саме варто розвивати цю територію:
Як видно з результатів опитування, багатьох цікавить тема оздоровлення та реабілітації. Крім того, серед пріоритетних соціальних категорій вказали не тільки молодь та дітей, а військовслужбовців та ветеранів та їхні сім'ї. Опісля ГО «Мистецьке об’єднання «ПЛАЙ» провели три резиденції.
Перша резиденція стартувала ще у квітні 2024 року під назвою «Туризм та Культурні креативні індустрії». Такі резиденції вдалося провести спільно з партнерами «Інша освіта». На зустрічі запросили як локальних експертів, так і з інших міст України, які мають певний досвід з ревіталізації.
За словами директорки ГО Мистецького об’єднання «Плай» Олександри Венславовської, з командою вони вигадали такий формат, аби розподілили всю роботу на три частини. Одна з них тривала впродовж 12-14 квітня у Вінниці.
«У перший день резиденції ми знайомили гостей з контекстом Вінниці, з її культурним та інфраструктурним середовищем для експертів, які приїхали з інших міст. Тобто, ми гуляли містом, заходили у різні інституції, знайомили їх з тим, що в нас є. Це треба, щоб у них створилося уявлення, що та хто є у місті, і для чого вони тут існують», - каже Олександра.
На другий день резиденції було занурення у роботу. Експерти та митці побували на самій території, побачили різні локації, які там є. Загалом, говорили про мобільність, доступність до цього місця, як для бенефіціарів, так і для мешканців, які живуть поруч з санаторієм. Проводив екскурсію директор департаменту маркетингу та туризму Вінницької міської ради Олександр Вешелені. Він і розповідав про історію цієї території: відколи і чому вона перестала функціонувати як санаторій. У такий спосіб предметно показали усім, які є наявні ресурси, чого не вистачає, що треба оновити, а що вже не підлягає відновленню.
А на третій день проводили воркшоп, на якому учасники у буквальному сенсі вивантажували на папір усе, що побачили та дізналися з попередніх днів резиденції. Для дієвої роботи експерти розписали глобальні та локальні виклики, цілі, тощо. Усім процесом керувала кураторка резиденції «Туризм та культурні креативні індустрії» Мар’яна Куземська. Вона і підказувала учасникам, на що варто звернути увагу, які загрози та виклики можуть повстати в облаштуванні санаторію.
Як поділилась своїми враженнями експертка з екології та озеленення комунального підприємства «Інституту розвитку міст» Любов Колосова, вона прагне зберегти довкілля та природні об’єкти, які вже є на території. Також показати, які ідеї можна реалізувати більш екологічним шляхом, з повагою до навколишнього середовища та до людей, які живуть поруч з цією територією.
«У нас тут зібралася дуже хороша команда, тому шансів реалізувати на повну потенціал цього дитячого санаторію, є багато. Тут немає внутрішніх конфліктів чи розбіжностей. Існують лише зовнішні ризики, але сподіваюсь, що їх врахують під час планування території. На мою думку, цінність цього санаторію у природності та тиші. Тому пропонувала ефективно використовувати хащі, а також додатково засаджувати територію деревами. Адже науково доведено, що застосування рослин може бути дієвим в якості шумового бар’єру. Це просте рішення, яке ефективно працює. До того ж, місцевим важливо, аби голосні звуки їм не заважали. Адже тут проводитимуть різноманітні заходи та фестивалі», - запевняє Любов Колосова.
На другій резиденції , яка проводилась 10-12 травня, основним фокусом було створення економічно привабливого, стійкого та дослідницького простору на Території SUN. Впродовж трьох днів експерти проаналізували екосистеми колишнього санаторію та підходи до її використання зараз. Також оглянули біорізноманіття території: переваги та виклики. Оглянули і водойму та перспективи її застосування для території.
Кураторкою цієї резиденції була Ніна Диренко, яка досліджує ландшафти. Серед її робіт – виставкові проєкти, книги, публічні і приватні соціальні простори. Вона є кураторкою освітньої програми про міські екосистеми в XAWWI34. Впродовж трьох днів експерти проводили більше часу на самій території. Також досліджували важливих «стейкхолдерів» Sun території: жучків, комах, птахів, черепах, дерева, кущі, болота. Дослідили природні зони. Відмітили, що зберегти, що підсилити, що змінити.
Третя резиденція проходила з 24 по 26 травня
Вона стосувалась теми «Урбанізм та ревіталізація». У перший день експерти з різних куточків України і не тільки, описували об’єкти у санаторії, все, що є на території та в покинутих будівлях. Оглядали усі приміщення, які розташовані у колишньому санаторії. Найголовніше завдання цієї резиденції – опрацювати всі думки та пропозиції та показати конкретні ідеї для ревіталізації колишнього дитячого санаторію імені Михайла Коцюбинського. Тому на другий та третій день експерти обговорювали усі можливі варіації розвитку цього місця. Дискусії стосувалися дизайну, екології, впровадження тематичних заходів та іншого.
Як пояснила I-VIN.INFO комунікаційниця ГО Мистецького об’єднання «Плай» Ірина Бабенко, окрім збереження природи, учасники воркшопів обговорювали і зонування території. Дискутували, де і яку будівлю можна використовувати.
«Всі розуміють, що цю територію дуже хочеться зберегти, видозмінити по-мінімальному. Ми прагнемо лише покращити її і нікому не нашкодити. Нам імпонує, що там є відчуття, ніби знаходишся у парку. Дуже тихе і спокійне місце. Експерти розписували план, що саме там будемо впроваджувати. Далі плануємо допрацювати всі ідеї і презентувати їх на наступних зустрічах», - каже Ірина Бабенко.
Європейський погляд на відновлення території
До воркшопу залучили різноманітних експертів. Більшість з них брали участь і в попередній резиденції, проте були й нові учасники. Також долучився Стасіс Каушиніс, який бере участь у проєкті з реновації житлового фонду висотних будинків мікрорайонів міста Вільнюса, Литва. Він має досвід роботи у службі експлуатації житлового господарства району «Старе місто» Вільнюса.
Як зазначає литовський інженер, інші учасники резиденції розповіли йому про колишній дитячий санаторій у Вінниці, тому він дуже зацікавився розвитком цієї території. На своєму досвіді він прагне допомогти у покращенні цієї локації.
«Потенціал тут звісно є, і територія виглядає більше як парк. До розвитку цієї локації варто підійти з розумом. Завжди є люди, які не вірять в успіх таких територій, але все одно не варто опускати руки. У мене був досвід, коли проєкти реалізовувалися без великого фінансування, і ніхто не вірив, що це можливо. А тут вже впродовж років організація «Плай» працює над ««SUN Територією». Впевнений, що все вийде», - каже Стасіс Каушиніс.
Результати усіх трьох резиденцій презентували на Вікенді «Територія SUN: Відновлення». Протягом 29-30 червня на території колишнього дитячого санаторію тривали лекції, воркшопи, виставки, літературний пленер, виступи українських музикантів та багато інших активностей.
На одній з лекції представили ту довгоочікувану концепцію, над якою працювали впродовж 5-ти місяців. Як зазначили у Мистецькому об’єднанні «Плай», ця презентація є частиною програми Вікенду «SUN Territory: відновлення» , що відбувається в рамках проєкту #EU4Culture. Він фінансується Європейським Союзом та реалізовується Goethe-Institut Ukraine. Захід проходить в рамках реалізації Стратегії розвитку культури ВМТГ до 2025 року.
Як повідомилиу Департаменті маркетингу міста та туризму, концепція ревіталізації передбачає поєднання трьох ключових елементів:
1) Культура і мистецтво
– інфраструктура: прояви сучасного мистецтва, майстерні, резиденція для митців, лендарт-музей, універсальний виставковий і освітній простір, літня сцена тощо.
– формати заходів: тихий фестиваль, артрезиденції, пленери, кінопокази, арт-лабораторії, виставки, воркшопи, лекції тощо.
2) Відновлення і дозвілля
– інфраструктура: прогулянковий парк з доріжками, дитячий і спортивний майданчики з натуральних матеріалів, об’єкти біля води, прокат велосипедів, санітарна зона, укриття, лавки, облаштовані зелені паркомісця тощо;
– формати заходів: туристичні і спортивні змагання, ретріти, арттерапія, йога, заходи для ветеранів.
3) Екологія і туризм
– ключова інфраструктура: навігація по рослинах, еколабораторія, демонстраційний майданчик інноваційних рішень, еко-енергоефективні рішення, концептуальне кафе, міський кемпінг, туристично-інформаційний центр, догляд за птахами тощо;
– ключові заходи: курси з обрізки дерев та кущів, спостереження за птахами і комахами, навчання заповідній справі, екотолоки, екофестиваль тощо.
Як розповів директор департаменту маркетингу міста та туризму вінницької міської ради Олександр Вешелені, важливо розуміти, що це варіативний список.
«Всі напрацьовані ідеї не вмістиш у 4,4 гектара, але ми цього і не прагнемо. Це умовний кошик ідей: у нас є пріоритети, але якщо щось не спрацьовує, маємо запасний варіант. Це ще не стратегія і не дорожня карта, але концепція є цінним дороговказом, який дає розуміння, що ми хочемо створити. Для нас, як для профільного департаменту, важливо, щоб Територія SUN була цікавою для всіх. Тому ми маємо створити такі точки тяжіння і wow-ефекти, які були би на слуху не тільки у вінничан», - зазначив Олександр Вешелені.
Як зазначив під час презентації концепції експерт у сфері управлінського консалтингу Сергій Корнилюк, який працює над концепцією Території SUN, щоб реалізувати проєкт не йдеться про десятиліття, це можна зробити за 5-7 років. Потрібно враховувати ресурси і можливості, адже зараз ми перебуваємо в умовах війни.
«Операційна модель ще в процесі обговорення, але зараз я був би чесним з собою і не намагався будувати чіткий план з дедлайнами в умовах обмеженості ресурсів. Бо, все ж таки, під час війни, це більше залежить від можливості залучити зовнішнє фінансування», – зазначив Сергій Корнилюк.
На першому етапі експерти пропонують, додала, лише невеликі зміни у довкіллі й приведення території до ладу. Йдеться про контрольований підлісок уздовж центральних алей, більш густий живопліт уздовж периметра ділянки, новий дитячий майданчик з безпечними видами рослин тощо. Натомість проєкти можна втілювати поетапно, у міру знаходження грантів й інших джерел фінансування.
Майбутнє SUN Території: що варто чекати далі?
Як повідомили в Департаменті маркетингу міста та туризму, вже за кілька місяців концепцію розвитку території колишнього санаторію ім. Коцюбинського як документ з описом управлінської та інвестиційної моделі винесуть на громадське обговорення. Після цього за документ мають проголосувати депутати на сесії Вінницької міської ради.
За словами директорки ГО Мистецького об’єднання «Плай» Олександри Венславовської, наразі це тільки початок великої роботи над цією територією.
«Є ще багато важливих питань: як управляти цією територією, як зробити так, щоб це було прозоро, по-сучасному, ефективно, щоб це не повісити просто на міськраду, КП, ГО чи на інвесторів… Тому ми думаємо, як зробити таку колаборацію, щоб вибудувати горизонтальні зв’язки і бути партнерами. Це те, за що я дуже сильно вболіваю», – підсумувала Олександра Венславовська.
В майбутньому на «Території SUN» планують провести фестиваль «Ticket to the SUN», який проводили на цьому місці з 2019 року. І це не єдиний спосіб, як далі можна продовжити життя цій території.
За словами директорки ГО Мистецького об’єднання «Плай» Олександри Венславовської,її команда керувалися тими опитуваннями, які проводили перед початком резиденційної частини проєкту. Учасники опитування відповіли, що відновлення цієї території є дуже актуальною під час війни. Для Олександри немає такого часу, коли б ця тема була неактуальною.
«Відновлення SUN Території актуально не тільки, як для фізичного об’єкту, а і для ментального здоров’я людей. Адже це про підтримку, розвитку мистецтва, культури, креативних індустрій. Також цей простір може ставити місцем для реабілітації ветеранів, де вони могли б проявити себе. Буває люди кажуть, є проєкти, які не на часі під час війни. Проте культура завжди на часі і під час війни», - каже Олександра.
Додає, що ревіталізація саме радянського простору, який зараз перевтілюється за сучасною концепцією, буде інноваційним центром, де поєднаються три напрямки – екологія, туризм, креативні індустрії і урбаністика.
«Тобто є проєкт, який ми зараз розробили. Є концепція. Завдяки цьому простіше залучати фінансування, розповідати про цей проєкт. Легше долучати програмну частину та поступово виводити цю територію на той рівень, коли ми зможемо позиціонувати його не тільки на рівні України, а й на рівні світу. Наприклад, запрошувати митців, діячів, інноваторів за цими напрямками та працювати з ними на цій території. І Вінниця отримає такий титульний проєкт, який ми ревіталізували під час війни. Це складно. Але все одно ми маємо бути готові до будь-якого розвитку події», - каже Олександра.
Також зазначає, що у цьому проєкті постійно працювати, а сидіти і нічого не робити, це не варіант для команди. Тому відновлення цієї території надзвичайно важливе не тільки для Вінниччини, а і для розвитку культури України.
«Ми створили цей матеріал як учасник Мережі «Вікно Відновлення». Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.
Нагадаємо, Козак з Огайщини та українські танці: як у Вінниці презентували концепцію «SUN території».
Щоб отримувати новини вчасно, підписуйтесь на наш Телеграм-канал.
Фото: vinnytsia.city, ГО Мистецького об’єднання «Плай», Руслана Сивак, ukrzdrav.com, vajr.info
Інфографіки: ГО Мистецького об’єднання «Плай».
Головне фото: ГО Мистецького об’єднання «Плай».